Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
20 травня 2011 р. № 2а- 16404/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Заічко О.В.
за участю секретаря судового засідання - Басовій Н.М.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Сільськогосподарського багатофункціонального обслуговуючого кооперативу
"Ленінське"
до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської
області
про скасування податкового повідомлення - рішення, -
Позивач, Сільськогосподарський багатофункціональний обслуговуючий кооператив "Ленінське", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача від 30.11.2010р. № 0000312300/0.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що СБОК "Ленінське" є суб'єктом спеціального режиму оподаткування згідно ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування на додану вартість сер. НБ № 064627 № 100163660. Маючи Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування на додану вартість з зазначеним у ньому видом діяльності за кодом КВЕД 01.41.0. - надання послуг у рослинництві, облаштування ландшафту та здійснюючи на договірних умовах з ТОВ "Корпорація Докучаєвські чорноземи Карлівщини" діяльність передбачену кодом КВЕД 01.41.0, СБОК "Ленінське" вважає, що правомірно відобразило ПДВ від наданих ТОВ "Корпорація Докучаєвські чорноземи Карлівщини" послуг у сумі 219284 грн., в тому числі ПДВ - 36547,43грн. в декларації з ПДВ (Скороченій).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача, який є суб”єктом владних повноважень, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, не повідомивши про причину неприбуття, не надавши заяву про розгляд справи за його відсутності. Представник відповідача надав заперечення на позов в яких просив відмовити в задоволенні позову, оскільки в порушення п. 8-1.1, п. 8-1.2, п. 8-1.7, п. 8-1.15.1, п. 8-1.15.2, ст. 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" № 168/97-ВР від 03.04.1997р. СБОК "Ленінське" не має права застосовувати спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства від надання послуг та всі обсяги поставки послуг для ТОВ "Корпорація Докучаєвські чорноземи Карлівщини" повинно відображати в загальній декларації, за якою здійснююються розрахунки з бюджетом.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ст. 128 КАСУ.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач, Сільськогосподарський багатофункціональний обслуговуючий кооператив "Ленінське" пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з ідентифікаційним кодом 33647916, на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) знаходиться в Красноградській міжрайонній державній податковій інспекції Харківської області.
19.11.2010р. фахівцями Красноградською МДПІ Харківської області проведена документальна невиїзна перевірка СБОК "Ленінське" щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини" за період травень, червень, липень та вересень 2009р.
За результатами перевірки Красноградською МДПІ Харківської області складено акт про результати документальної невиїзної перевірки № 1382/23/33647916 від 19.11.2010р.
Відповідно до акту перевірки № 1382/23/33647916 від 19.11.2010р. фахівцями податкового органу встановлено порушення податкового законодавства, а саме: контролюючий орган дійшов до висновку, що СБОК "Ленінське" не мала право застосовувати спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства від надання послуг ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини". Всі обсяги поставки послуг ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини" повинні бути відображені в загальній декларації, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом. На підстави зазначених висновків встановлено завищення СБОК "Ленінське" податкового зобов'язання (рядок 9 колонка Б) податкової декларації з ПДВ (Скороченої) на суму: 748,088грн. за травень 2009р.; 46,858грн. за червень 2009р.; 61,158 грн. за липень 2009р.; 28,921грн. за вересень 2009р., що у свою чергу призвело до завищення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ поточного звітного періоду на суму 36547,43 грн. за травень - вересень 2009р.
На підставі акту перевірки начальником Красноградської МДПІ було прийняте податкове повідомлення - рішення № 0000312300/0 від 30.11.2010року про нарахування Позивачу податкового зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 54820,00 грн. (з них за основним платежем - 36547,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 18273,00 грн.).
У ході судового розгляду справи з"ясовано, що фактичною підставою для винесення спірного податкового повідомлення - рішення є лист Міністерства аграрної політики України № 37-21-1-15/6802 від 23.04.2009р. У даному листі Міністерства аграрної політики України зазначено, що Спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства регламентується статтею 8-1 Закону України від 03.04.1997 N 168 ( 168/97-ВР ) "Про податок на додану вартість" (далі - Закон N 168) із внесеними змінами та доповненнями. Відповідно до пункту 8-1.1.15 статті 8-1 Закону N 168 ( 168/97-ВР ) до спеціального режиму оподаткування відносяться послуги, супутні поставці сільськогосподарського товару, який вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку. Тобто послуги, які надані третій особі (іншому суб'єкту господарювання), не можуть бути віднесені до сільськогосподарської діяльності, на яку розповсюджуються норми статті 8-1 Закону N 168.
Суд зазначає, що лист Міністерства аграрної політики України не може бути належним та припустимим доказом правомірності рішень відповідача. Лист Міністерства аграрної політики України № 37-21-1-15/6802 від 23.04.2009р. за своїм змістом є актом тлумачення положень чинного податкового законодавства України, а саме положень ст. 8-1 Закону України «Про ПДВ».
Повноваження Міністерства аграрної політики України встановлені «Положенням про Міністерство аграрної політики України», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2006 р. N 1541(із змінами та доповненнями від 24 січня 2007 року N 42,від 30 серпня 2007 року N 1075). Зі змісту даного Положення витікає що, Міністерство аграрної політики України не наділено повноваженнями щодо надання роз'яснень положень чинного податкового законодавства України.
Відповідно до ст. 7 Постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 2006 р. № 1541 Міністерство агарної політики України, в межах своїх повноважень на основі та на виконання актів законодавства видає накази, організовує і контролює їх виконання. Рішення Міністерства, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності, а також громадянами. Зазначений лист Міністерства агарної політики України за своєю правовою природою не є рішенням обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності, а також громадянами.
Відповідно до змісту листа ДПА України від 11.02.09 №2581/7/29-1017 "Про застосування переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», податковим органам було дано роз'яснення, що при розгляді питання щодо видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України «Про ПДВ», використовується виключно Переліком видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", який було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 № 23 "Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість".
Виходячи з вищезазначених обставин, лист Міністерства аграрної політики України № 37-21-1-15/6802 від 23.04.2009р. не можливо взяти до у ваги у даному випадку. Він також не може буди використаний в якості доказу правомірності нарахування Позивачу податкових зобов'язань та штрафних санкцій.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що такий нормативно-правовий акт, як Постанова Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 № 23 Про затвердження переліку видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", яку було винесено у межах повноважень та якою було затверджено Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про ПДВ», має вищу юридичну силу ніж Лист Міністерства аграрної політики України № 37-21-1-15/6802 від 23.04.2009р.
Суд зазначає, що твердження відповідача, що послуги, які надані третій особі (іншому суб'єкту господарювання), не можуть бути віднесені до сільськогосподарської діяльності, на яку розповсюджуються норми статті 8-1 Закону України «Про ПДВ», суперечать положенням та змісту Цивільного кодексу України, а саме: виходячи зі змісту гл. 63 Цивільного кодексу України, ст.ст. 626, 901 Цивільного кодексу України, послуги не можливо надавати самому себе - їх можливо надавати лише третій особі, так як послуги - це різновид цивільно-правової угоди. Тому ці твердження податкового органу є безпідставними та суперечать чинному цивільному законодавству України.
Інших доказів правомірності нарахування податкових зобов'язань, штрафних санкцій та винесення оскаржуємого повідомлення-рішення відповідачем надано не було.
З матеріалів справи вбачається, що СБОК "Ленінське" уклало усну угоду з надання обсягу поставки послуг ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини" про що свідчать акти виконаних робіт та реєстри наданих послух.
Відповідно до листа-відповіді №44 від 01.09.2010р. та наданих до нього документів встановлено, що СБОК "Ленінське", в травні, червні, липні та вересні 2009р. були надані послуги ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини" з обробки кукурудзи, соняшніка, внесення ЗЗР та гербіцидів, послуги по посіву та інші сільськогосподарські послуги на загальну суму 219284,6 грн., в тому числі ПДВ - 36547,43 грн.
Включення податку на додану вартість в розмірі 36547,43 грн. до декларації з податку на додану вартість (Скороченої) підтверджується наданою СБОК "Ленінське" листом-відповіддю № 44 від 01.09.2010р. та додатком № 2 до декларації з податку на додану вартість (Скороченої) відповідних періодів.
Відповідно до п. 8-1.1 ст.8-1 Закону України «Про ПДВ», резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування. Пунктом 8-1.2 вказаної статті визначено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.
Пунктом 8-1.15.7 ст.8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» встановлено, що повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 даного Закону, затверджується і обнародується Кабінетом Міністрів України. Зазначений перелік затверджено Постановою КМ України від 21.01.09 р. № 23. У п.13 Переліку, вказаний такий вид діяльності, як надання послуг в рослинництві, зокрема надання послуг в рослинництві за винагороду або на договірній основі: передпосівна підготовка полів та насіння сільськогосподарських культур, посів та посадка сільськогосподарських культур (код КВЕД 01.41.0).
При наданні сільськогосподарських послуг ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини", СБОК "Ленінське" надавало послуги які відповідають коду КВЕД 01.41.0. Цей вид діяльності, який рахується за даним кодом включено до Переліку видів діяльності на яких розповсюджується спеціальний режим оподаткування ПДВ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 23 від 21.01.09 р.
У Свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування на додану вартість сер. НБ № 064627 № 100163660, виданим позивачу Красноградською МДПІ Харківської області, зазначено, що при здійсненні видів діяльності, указаних у свідоцтві, та поставці сільськогосподарських товарів (послуг ), що є такими відповідно до п. 8-1.7 ст.8 Закону України «Про ПДВ», підприємством застосовується спеціальний режим оподаткування до останнього числа місяця, що передує місяцю, в якому було допущено перевищення, визначене п. 8.11. ст. 8 Закону України «Про ПДВ».
Позивач має Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування на додану вартість сер. НБ № 064627 № 100163660 з зазначеним у ньому видом діяльності за кодом КВЕД 01.41.0. Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування на додану вартість сер. НБ № 064627№ 100163660 на час розгляду справи не анульовано, не скасовано та види діяльності, на які розповсюджується спеціальний режим оподаткування не змінено.
Маючи Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства суб'єктом спеціального режиму оподаткування на додану вартість з зазначеним у ньому видом діяльності за кодом КВЕД 01.41.0. та здійснюючи на договірних умовах з ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини" діяльності передбачену кодом КВЕД 01.41.0., СБОК "Ленінське" правомірно відобразило ПДВ від наданих ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини" послуг у сумі 219284,6 грн. в декларації з ПДВ (Скороченій).
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач здійснюючи діяльність передбачену кодом КВЕД 01.41.0. з ТОВ "Корпорація Докучаївські чорноземи Карлівщини", правильно відобразив ПДВ від наданих послуг у сумі 36547,43грн. в декларації з ПДВ (Скороченій), у зв'язку з чим податкове повідомлення-рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області № 0000312300/0 від 30.11.2010року підлягає скасуванню.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України та перевіряє чи дотримувався суб'єкт владних повноважень, приймаючі (вчиняючи) рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач правомірність винесеного податкового повідомлення - рішення належним чином не довів.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать діючому законодавству та фактичним обставинам справи.
На підставі викладено, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 128, 159, 160-163, 186. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Сільськогосподарського багатофункціонального обслуговуючого кооперативу "Ленінське" до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області винесене відносно Сільськогосподарського багатофункціонального обслуговуючого кооперативу "Ленінське", а саме: № 0000312300/0 від 30.11.2010 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 25 травня 2011 року.
Суддя Заічко О.В.