Справа № 2а/1570/677/2011
28 березня 2011 року м.Одеса
о11год.50хв. м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Гурченковій Г.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: представник ДПІ у Ренійському районі Одеської області не з'явився. Надіслав до суду клопотання (вхід.№10818/2011 від 28.03.2011р.) за підписом Начальника Інспекції Гончарук В.С. з проханням розглядати справу за відсутності представника Інспекції.
Відповідач: ОСОБА_2 до суду не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином та своєчасно.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 575грн., -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області, в якому позивач просить суд стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 штрафні (фінансові) санкції в сумі 575грн. за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наявність у Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 заборгованості у загальній сумі 575грн., яка утворилась внаслідок несплати відповідачем суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених рішенням Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області №0009342302 від 29.09.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 575грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у строк до 04.02.2011р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 04.02.2011р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 02.03.2011р.
Відповідач у судові засідання 02.03.2011р. та 28.03.2011р. не з'явився, про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином та своєчасно, проте наявна у матеріалах справи судова кореспонденція, яка надсилалася на зазначену в реєстраційних документах адресу відповідача, поверталася до суду з відповідними поштовими повідомленнями з відмітками органу зв'язку - «за зазначеною адресою не знаходиться», з яких вбачається, що адресат -Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_2 за вказаною у реєстраційних документах адресою, зокрема, АДРЕСА_1, не знаходиться. При цьому, як вбачається з наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця місцезнаходженням ОСОБА_2 є саме - АДРЕСА_1.
Відповідно до ч.1 ст.40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.
Таким чином, з огляду на відсутність у судових засіданнях відповідача та відсутність будь-яких заперечень з боку відповідача на адміністративний позов, справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до приписів ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, та системно проаналізувавши приписи законодавства, чинного на момент здійснення перевірки, суд встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрована Ренійською районною державною адміністрацією Одеської області 08.08.2008р., про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №25450000000001809 та видано свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 серії НОМЕР_2.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 знаходиться на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у Ренійському районі Одеської області з 11.08.2008р. за реєстраційним №5492, що підтверджується наявною у матеріалах справи відповідною Довідкою ДПІ у Ренійському районі Одеської області №708/9/29-030 від 02.12.2010р.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, 28.09.2010р. фахівцями ДПІ у Ренійському районі Одеської області Вівчеренко О.В. та Кромкін В.О. на підставі направлення №0000177/23 від 24.09.2010р. була проведена перевірка дотримання Суб'єктом підприємницької діяльності -фізичною особою ОСОБА_2 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Вказана перевірка була проведена на підставі Законів України від 4 грудня 1990 року №509 - ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 23 березня 1996року №98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», від 1 червня 2000 року №1775-ІІІ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», від 16 липня 1996р. №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004року №637.
За наслідками вказаної перевірки складено акт №0104/15/25/23/НОМЕР_1 від 28.09.2010р. «Перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності тютюнових патентів і ліцензій», в якому встановлено факт не проведення розрахункової операції на повну суму покупки через розрахункові книжки, не роздрукування та не надання розрахункового документа та не проведення розрахунку з використанням книги обліку розрахункових операцій, невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій, сумі коштів зазначеній у денному звіті РРО, чим порушено вимоги п.1,5,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі означеного акта перевірки ДПІ у Ренійському районі Одеської області було винесено рішення №0009342302 від 29.09.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 575грн. за порушення законодавства за порушення норм регулювання обігу готівки. Вказане рішення було своєчасно надіслано податковим органом на адресу відповідача про, що свідчить наявна в матеріалах справи належним чином засвідчена копія відповідної поштової квитанції №1936 від 30.09.2010р.
Доказів оскарження відповідачем зазначеного рішень ДПІ у Ренійському районі Одеської області №0009342302 від 29.09.2010р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 575грн., суду не надано.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 6 липня 1995року (зі змінами та доповненнями) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п.5 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, зокрема, у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Відповідно до п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно ст.15 зазначеного закону контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари, інших вимог цього Закону здійснюють орган державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно з п.1 ст.17 даного закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно зі ст.25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Таким чином, виходячи з наведеного та як вбачається з наявної у матеріалах справи облікової картки платника станом на 30.11.2010р., яка ведеться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р №276 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123) за СПД-ФО ОСОБА_2 рахується заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у загальному розмірі 575грн.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно зі ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області, документально підтверджені, відповідають приписам чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у загальному розмірі 575грн.
Керуючись ч.4 ст.128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 575грн., задовольнити.
2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідент.№НОМЕР_1) до бюджету на р/р 35219001004376, отримувач УДК у Ренійському районі, код22508638, банк ГУ ДКУ в Одеській області м.Одеса, МФО 828011 заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 575грн.(п'ятсот сімдесят п'ять)грн.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано суддею «31»березня 2011р.
Суддя Харченко Ю.В.
1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Ренійському районі Одеської області до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 575грн., задовольнити.
2. Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідент.№НОМЕР_1) до бюджету на р/р 35219001004376, отримувач УДК у Ренійському районі, код22508638, банк ГУ ДКУ в Одеській області м.Одеса, МФО 828011 заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 575грн.(п'ятсот сімдесят п'ять)грн.
31 березня 2011 року