Постанова від 24.05.2011 по справі 2а-0870/2971/11

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2011 року 11:39 Справа № 2а-0870/2971/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Пшець Ю.Ю., за участю представника позивача Сератюкової Г.В., представника відповідача Грицаєнко М.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Приватного підприємства «Агрофірма «Стимул»

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 5510 грн. 74 коп.

ВСТАНОВИВ:

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося із адміністративним позовом до Приватного підприємства «Агрофірма «Стимул» про стягнення 5510 грн. 74 коп. санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. В позові позивач зазначив, що відповідач є юридичною особою, що використовує найману працю працівників, отже за приписами Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», повинен забезпечувати працевлаштування інвалідів в установлених законодавством нормативах. Відповідно до Звіту, наданого підприємством за 2010 рік, середньооблікова чисельність працюючих інвалідів на підприємстві відповідача є меншою ніж установлено нормативом (не працевлаштовано 1 особу - інваліда), у зв'язку з чим, відповідачу було нараховані адміністративно-господарські санкції у сумі 54894 грн. 29 коп. та пеня у сумі 21 грн. 45 коп. Зазначену суму адміністративно-господарських санкцій та пені Приватне підприємство «Агрофірма «Стимул» у добровільному порядку не сплатило, тому позивач просить стягнути з відповідача 5510 грн. 74 коп. у примусовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягає.

Відповідач надав письмові заперечення, в яких зазначив, що середньооблікова чисельність працівників за 2010 рік у ПП «Агрофірма Стимул» становила 14 осіб - таким чином норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 особа. Для забезпечення виконання нормативу працевлаштування інвалідів з 2008 року на підприємстві створено 1 робоче місце для інваліда, про що виданий відповідний наказ (копія наказу додається). Для організації працевлаштування інвалідів підприємство на протязі 2010 року неодноразово зверталось до Токмацького міськрайонного центру зайнятості зі звітами за формою 3-ПН (звіт про наявність вакансій) з інформацією про наявність робочих місць для інвалідів. Крім того, ПП «Агрофірма Стимул» звернулась до Токмацького міськрайонного центру зайнятості з листом про підтвердження цього, в результаті від Токмацького МРЦЗ отримано відповідь за № 1054 від 23.05.2011 року. Таким чином, підприємством створено всі необхідні умови для працевлаштування інвалідів, а саме створене відповідне робоче місце та проінформовано відповідний орган Державного центру зайнятості про можливість працевлаштування інваліда, а тому вимоги Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з Приватного підприємства «Агрофірма Стимул» 5489,29 грн. штрафних санкцій та 21,45 грн. пені, а всього 5510,74 грн. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році є незаконними та небгрунтованими, тому відповідач просить у задоволенні позову позивачу - відмовити.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечує з підстав, зазначених у письмових запереченнях.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Приватним підприємством «Агрофірма «Стимул» здійснює господарську діяльність на умовах використання найманої праці, має у штаті 14 працівників.

28.02.2011 р. відповідачем - Приватним підприємством «Агрофірма «Стимул» подано до органів Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 р., відповідно до якого, середньооблікова чисельність штатних працівників на підприємстві склала 14 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність - 0, що є меншим, ніж встановлено нормативом на 1 особу.

Відповідно до ч. 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Відповідно до приписів ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у т.ч. спеціальні робочі місця створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів (ФСЗІ) про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

08.01.2008 р. директором Приватного підприємства «Агрофірма «Стимул» виданий Наказ № 1-в, про введення до штатного розкладу одиницю підсобного робітника для осіб з інвалідністю. В наказі також зазначено, що у випадку звернення інвалідів для працевлаштування, на їх вимогу пропонувати іншу посаду відповідно до вимог індивідуальної програми реабілітації інваліда з врахуванням його професійних навичок та вмінь. Протягом 2010 року Приватне підприємство «Агрофірма «Стимул» направляло звіт за формою №3 - ПН «Звіт про наявність вакансій» для інформування населення, у тому числі і інвалідів, які знаходяться на обліку у державній службі зайнятості про наявність вакансій, що підтверджується відповідними копіями звітів та довідкою Токмацького міськрайонного центру зайнятості від 23.05.2011 р.

Таким чином, Приватним підприємством «Агрофірма «Стимул» не виконано норматив по створенню робочого місця та працевлаштуванню інваліда не з вини підприємства.

Статтею 238 ГК України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Відповідачем прийняті всі належні заходи щодо працевлаштування інвалідів, правила здійснення господарської діяльності не порушені, тому до відповідача не можуть бути застосовані адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів.

За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів Запорізької області до Приватного підприємства «Агрофірма «Стимул» вимоги про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 5510 грн. 74 коп. не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158 -163 КАС України, ст.ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст. 69, ст. 238 Господарського кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Запорізькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Агрофірма «Стимул» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у сумі 5510 грн. 74 коп. - відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О.Нестеренко

Постанова виготовлена у повному обсязі 30.05.2011 р.