Постанова від 26.04.2011 по справі 2а-2414/11/1270

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 квітня 2011 року Справа № 2а-2414/11/1270

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Захарової О.В.

при секретарі: Білоконі Д.І.

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 22.04.2011)

представник відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сватівського районного центру зайнятості Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» про стягнення заборгованості по страховим внескам та пені у розмірі 2388,09 грн., -

ВСТАНОВИВ:

23 березня 2011 року Сватівський районний центр зайнятості Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття перераховувало не в повному обсязі.

За результатами проведеної перевірки правильності нарахування. Своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 квітня 2004 року по 01 січня 2005 року, відповідач повинен був сплатити прострочену заборгованість у розмірі 36 114,82 грн. та пеню в сумі 2 388,09 грн.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 27.05.2005 з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» на користь Сватівського районного центру зайнятості була стягнута недоїмка по сплаті страхових внесків у сумі 34008,60 грн. і пеня в сумі 2106,22 грн.

Недозаявленою залишилась заборгованість до Фонду по внескам на суму 2106,22 грн. та пені у розмірі 281,87 грн.

Станом на 28.02.2011 недоїмка по страховим внескам на випадок безробіття у розмірі 2388,09 грн. до Фонду не перераховані.

У зв'язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Сватівського районного центру зайнятості недоїмку по страховим внескам на випадок безробіття у розмірі 2388,09 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові, просив позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду невідомі.

Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі Закон України №1533) Сватівський районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в зв'язку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.

Сватівський районний центр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно - правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».

Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» зареєстроване в якості юридичної особи Сватівською районною державною адміністрацією 20.02.2002 (а.с. 5).

Відповідач зареєстрований у Сватівському районному центрі зайнятості як страхувальник - роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 34 Закону України № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.

Згідно із п.2 ст.35 Закону України № 1533, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до п. 1, 2, 4 ч. 1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно із ч. 2 ст. 38 Закону України №1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 №339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221.

Відповідно до п.п.5.6, 5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.

Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.

Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.

З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами Сватівського районного центру зайнятості була проведена планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» правильності нарахування. Своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01 квітня 2004 року по 01 січня 2005 року, за результатами якої був складений акт № 5 від 24 лютого 2005 року (а.с. 6-8).

Згідно висновку Акту перевірки №5 від 24.02.2005 встановлена наявність простроченої заборгованості у розмірі 36 114,82 грн. та пеня в сумі 2 388,09 грн.,

Зазначену заборгованість необхідно було перерахувати у 10-дениий строк до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Акт перевірки підписаний керівником ТОВ «Агрофірма ім. 8 Березня» без зауважень.

Згідно рішення Господарського суду Луганської області від 27.05.2005 з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» на користь Сватівського районного центру зайнятості була стягнута недоїмка по сплаті страхових внесків у сумі 34008,60 грн. і пеня в сумі 2106,22 грн. (а.с. 11).

Несплаченою залишається заборгованість по внескам на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у розмірі 2106,22 грн. і пеня - 281,87 грн.

З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що несплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 39 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

До теперішнього часу недоїмка і пеня на зальну суму 2388,09 грн. відповідачем не сплачена.

Таким чином, сума заборгованості зі сплати страхових внесків у розмірі 2388,09 грн. обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 2388,09 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

Враховуючи, що органи Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п. 34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України - судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 35, ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 136, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Сватівського районного центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма ім. 8 Березня" про стягнення заборгованості по страховим внескам на випадок безробіття та пені в розмірі 2388,09 грн. - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма ім. 8 Березня» (92614, Луганська область, Сватівський район, с.Оборотніковка, код 31648284) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття заборгованість по страховим внескам на випадок безробіття в сумі 2106,22 грн. (дві тисячі сто шість гривень 22 копійки) та пеню в розмірі 281,87 грн. (двісті вісімдесят одна гривня 87 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 28 квітня 2011 року.

СуддяО.В. Захарова