Категорія №10.1
Іменем України
28 квітня 2011 року Справа № 2а-3262/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю секретаря судового засідання Москаленко О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краснолуцького міського центру зайнятості до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» про стягнення недоїмки зі страхових внесків,
14 квітня 2011 року Краснолуцький міський центр зайнятості звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» про стягнення недоїмки зі страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 30811,64 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відокремлений підрозділ «Шахта «Новопавлівська» державного підприємства «Донбасантрацит» зареєстрований у Краснолуцькому міському центрі зайнятості з 18.09.1997 за № 1004 як страхувальник, та є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. В порушення вимог ч. 3 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач не своєчасно та не в повному обсязі сплачує страхові внески. Відповідно до акту перевірки від 28.03.2011 № 32 з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття відповідач станом на 31.12.2010 року має недоїмку зі страхових внесків у розмірі 30811,64 грн., де прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 30722,72 грн. та пеня в розмірі 88,92 грн. На теперішній час відповідачем заборгованість у загальній сумі 30811,64 грн. не сплачена. Позивач просить суд стягнути з відповідача на користь Краснолуцького міського центру зайнятості недоїмку зі страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за період з 01.10.2010 по 31.12.2010 в розмірі 30722,72 грн. та пеню в розмірі 88,92 грн., а всього 30811,64 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів відповідач не скористався.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог з таких підстав.
Як вбачається з ч.2 ст.12 Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі ЗУ №1533) Краснолуцький міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в зв'язку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.
Краснолуцький міський центр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктами владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно - правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню адміністративної справи.
З матеріалів справи вбачається, що в Краснолуцькому міському центрі зайнятості як страхувальник - роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зареєстрований ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит».
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобов'язань як на головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідачем у справі є Державне підприємство «Донбасантрацит».
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.2 ст.34 Закону України № 1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Згідно із п.2 ст.35 Закону України № №1533, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до п.1,2,4 ч.1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно із ч.2 ст.38 Закону України №1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі -Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за №30/5221.
Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Згідно акту № 32 від 28.03.2011 перевірки ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.10.2010 року до 31.12.2010 року та додатків до нього, за відповідачем за період з 01.10.2010 по 31.12.2010 виявлена недоїмка зі сплати страхових внесків у розмірі -30722,72 грн., та за несвоєчасну (неповну) сплату страхових внесків нарахована пеня - 88,92 грн. (а.с.4-5).
Зазначений акт підписаний директором та головним бухгалтером ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит» без заперечень.
Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки.( абз. 5 п.п.7.4. п.7 Інструкції).
29 березня 2011 року директором Краснолуцького міського центру зайнятості було прийнято рішення №7 про стягнення з ВП «Шахта «Новопавлівська» ДП «Донбасантрацит» простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) в розмірі 30722,72 грн. та пені в розмірі 88,92 грн.(а.с.8).
Відповідно до п.п.7.5.п.7 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати.
Відповідач рішення № 7 від 29.03.2011 не оскаржив, суму заборгованості не сплатив.
З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 39 Закону України від 02.03.2000 №1533 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 30811,64 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи, що органи Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч.4 ст.94 КАС України - судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 28 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 04 травня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Новопавлівська» (код ЄДРПОУ 32446546, місцезнаходження: 94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, буд.10, р/р 2602230084824 в ВК Промінвестбанк м Красний Луч, МФО 304375) на користь Краснолуцького міського центру зайнятості Луганської області (код ЄДРПОУ 13391968, місцезнаходження: 94518, Луганська обл., м. Красний Луч, мікрорайон 4,буд 9-А, р/р 37174974900039, банк УДК м.Луганська, МФО 804013, код 50040400) заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмку) у сумі 30722,72 грн. (тридцять тисяч сімсот двадцять дві гривні сімдесят дві копійки) та пеню в сумі 88,92 грн. (вісімдесят вісім гривень дев'яносто дві копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі 04 травня 2011 року.
СуддяР.С. Твердохліб