Категорія №8
Іменем України
04 травня 2011 року Справа № 2а-3175/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ушакова Т.С.,
при секретарі Фенічевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Артемівського району у м. Луганську в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського обласного комунального Спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 4 125 589,93 грн. за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі,-
11 квітня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Артемівського району у м. Луганську в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського обласного комунального Спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 4 125 589,93 грн. за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Теплокомуненерго» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.09.2000 року, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ № 1 382 120 0000 002268. На обліку в ДПІ платник податків знаходиться з 27.06.2000 року. У зв'язку з несвоєчасною сплатою податкового зобов'язання у відповідача в період з 01.08.2010 року по 28.02.2011 року виник податковий борг перед бюджетом у розмірі 4 125 589,93 грн., з яких: з податку на додану вартість - 527 440,52 грн. (податкові зобов'язання в сумі 424 925,60 грн., штрафні санкції в сумі 3 651 грн. та пеня, що обліковується по основному рахунку, в сумі 98 863,92 грн.), з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної форми власності в сумі 3 598 149,41 грн. (податкові зобов'язання в сумі 2 610 288,65 грн., штрафні санкції в сумі 465 539,71 грн. та пеня в сумі 522 321,05 грн.).
В судовому засіданні прокурор та представники позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, надав письмові пояснення на адміністративний позов, в яких підтвердив згоду на реалізацію об'єктів нерухомості в рахунок погашення податкового боргу.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обов'язок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобов'язань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року (далі - Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011 року, та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Судом встановлено, що Луганське обласне комунальне спеціалізоване теплозабезпечуюче підприємство «Луганськтеплокомуненерго» (далі - ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго») зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.09.2000 року, № запису про включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1 382 120 0000 002268 та як платник податків та зборів знаходиться на обліку Державній податковій інспекції в Артемівському районі у м. Луганську (а.с. 10, 11).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним станом на дату виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Як вбачається з матеріалів справи, ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» до податкового органу подано податкові декларації з ПДВ за серпень 2010 року № 18075 від 20.09.2010 року, за вересень 2010 року № 57964 від 20.10.2010 року, за жовтень 2010 року № 65276 від 18.11.2010 року, за листопад 2010 року № 69506 від 20.12.2010 року, за грудень 2010 року № 78399 від 20.01.2011 року, та декларації з податку на прибуток підприємства за півріччя 2010 року № 41330 від 03.08.2010 року, за 3 квартали 2010 року № 60188 від 29.10.2010 року, за 2010 рік № 83171 від 09.02.2011 року, уточнювальний розрахунок податкових зобов'язань з виправленням самостійно виявлених помилок за 2009 рік № 40071 від 04.08.2010 року.
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» узгоджену суму податкового зобов'язання по ПДВ та податку на прибуток підприємства не сплатило.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до вимог пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
На підставі актів перевірки № 114/15-20/03340529 від 07.10.2010 року та № 84/15-20/03340529 від 05.10.2010 року, а також у відповідності із підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Державною податковою інспекцією в Артемівському районі у м. Луганську податковими повідомленнями-рішеннями до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції:
- від 14 жовтня 2010 року № 0011531520/0 по податку на додану вартість в розмірі 3 651 грн., яке було направлено на адресу відповідача, однак конверт із ним повернувся до податкового органу із позначкою «за зазначеною адресою не проживає»;
- від 03 листопада 2010 року № 0098531520/0 по податку на прибуток підприємств в розмірі 465 539,71 грн., яке отримане уповноваженою особою відповідача 03.11.2010 року.
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» вищевказані податкові повідомлення-рішення ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувало, тому визначені ними податкові зобов'язання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення-рішення.
Згідно довідки про суми податкового боргу платника податків ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» за період з 01.08.2010 року по 28.02.2011 року станом на 15.03.2011 року за відповідачем рахується пеня в сумі 621 184,97 грн. (по ПДВ 98 863,92 грн., по податку на прибуток підприємств - 522 321,05 грн.).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом було прийнято рішення № 3 від 14.02.2011 року про опис майна ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» у податкову заставу.
Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 17.03.2011 року підтверджено, що до реєстраційного запису Державного реєстру обтяжень рухомого майна 29-1025 контрольна сума В1Г27931Г6 внесено реєстраційний запис про додавання об'єктів, зазначених у актах опису від 24.02.2011 року №№ 12, 19, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 20, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 5, 3/2.
Крім того, представник відповідача надав пояснення на адміністративний позов, в яких визнав позовні вимоги у повному обсязі.
Згідно ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Судом встановлено, що визнання позову не суперечить закону та не порушує нічиїх прав, свобод та інтересів, тому підстав для неприйняття визнання позову відповідачем немає.
Враховуючи те, що відповідач позовні вимоги в повному обсязі визнав, але за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг в загальній сумі 4 125 589,93 грн., не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 Кодекс адміністративного судочинства України у судовому засіданні 04 травня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 10 травня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов прокурора Артемівського району у м. Луганську в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до Луганського обласного комунального Спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 4 125 589,93 грн. за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі задовольнити у повному обсязі.
Надати дозвіл Державній податковій інспекції в Артемівському районі у м. Луганську на погашення суми податкового боргу у розмірі 4 125 589,93 грн. (чотири мільйони сто двадцять п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят девять гривень 93 копійки), який належить Луганському обласному комунальному Спеціалізованому теплозабезпечуючому підприємству «Луганськтеплокомуненерго», за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, згідно актів опису майна від 24.02.2011 року №№ 12, 19, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 20, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 5, 3/2.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 10 травня 2011 року.
СуддяТ.С. Ушаков