Україна
16 березня 2011 року Справа № 1170/2а-418/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хилько Л.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді (надалі - Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пожежне спостереження - Кіровоград" (надалі - Відповідач) про стягнення суми боргу по страховим внескам, фінансової санкції та пені, -
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить стягнути з відповідача заборгованості по страховим внескам в сумі 5140,93грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в зв'язку з простроченням строків сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за період з 01.01.2010 р. по 31.11.2010 р., згідно звіту відповідача, за вказаний період у останнього виникла заборгованість в сумі 4196,95грн. У визначений законодавством термін та станом на час розгляду справи відповідач борг не сплатив, таким чином заборгованість зі сплати страхових внесків, нарахованій фінансовій санкції та пені в загальній сумі 5140,93 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.
В судове засідання позивач не з"явився, надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач заперечень проти позову суду не надав, на судовий розгляд справи не з'являвся, про дату час і місце слухання адміністративної справи був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень (а. с. 42,45).
Згідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні.
Розглянувши позовну заяву, долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Ч.3 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі -Закон України № 1058), платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники і застраховані особи. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України № 1058, страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України № 1058 страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.
Статтею 1 Закону України № 1058 страхові внески -кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
На підставі ст. ст. 18, 20 Закону України № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону є календарний місяць.
Відповідно до п. 2.1, 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, страхувальники зобов'язані сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати.
Так згідно ст.106 Закону України №1058 за несвоєчасне перерахування або несвоєчасне зарахування на банківські рахунки органів Пенсійного фонду сум страхових внесків фінансових санкцій . які використовуються на цілі передбачені Законом України № 1058 нараховується пеня в розрахунку 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення їх перерахування та накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не зарахованих сум .
Відповідно до п. 12 ст. 20 Закону України №1058 Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Страхувальники зобов'язані перераховувати внески за ставками визначеними законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97, 32 %, починаючи з 30.03.2005року за ставкою 32,3%, починаючи з 01.01.2006року - 31,8% , 01.01.2007р. -33.2% суми фактичних витрат на оплату праці працівників до 01.01.2007р.- 1-2%, а з 01.01.2007р. -0,5 - 2% утримання з найманих працівників.
Судом встановлено, що відповідачем було самостійно здійснено розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з 01.01.2010 р. по 31.11.2010 р., проте в порушення вказаних вимог сплата страхових внесків відповідачем до бюджету Пенсійного фонду України не здійснювалось у встановлений строк 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду, що призвело до нарахування боргу по страхових внесках на суму 4196,95грн.(а.с.7-17).
Підприємство порушуючи норми ст. 20 Закону України '"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не сплачувала страхові внески у встановлений термін.
За порушення норм ст.20 Закону України № 1058 начальником управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді прийнято рішення:
- № 1683 від 18 серпня 2010 року застосування фінансових санкцій за несвоєчасне подання звіту щодо сум нарахованих страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органами Пенсійного фонду у вигляді стягнення суми штрафу 510 грн.
- № 2083 від 19 жовтня 2010 року застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді стягнення суми штрафу 51 грн. та нарахована пеня 75,99 грн.
-№ 2082 від 19 жовтня 2010 року застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду у вигляді стягнення суми штрафу 157,30 грн. та нарахована пеня 149,69 грн.
Отже загальна сума боргу по страховим внескам, фінансовій санкції та пені становить 5140,93 грн.
Вимоги про сплату боргу, надіслано відповідачу і отримано останнім 22.10.2010року (а.с.22) проте це не призвело до погашення заборгованості і станом на час розгляду справи доказів сплати суми недоїмки по страхових внесках відповідачем не надано.
Наявність заборгованості по фінансовій санкції та пені зі сплати страхових внесків станом на 04.01.2011року підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком суми заборгованості по нарахуванню страхових внесків (а.с.6)
Таким чином, в ході судового розгляду знайшов підтвердження факт існування несплаченої відповідачем заборгованості по сплаті страхових внесків за період з 01.03.2010 р. по 30.04.2010р. включно, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене по справі, в якій позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163,167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пожежне спостереження-Кіровоград»(код ЄДРПОУ32415921) на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансовій санкції та пені 5140 грн. 93 коп. (п»ять тисяч сто сорок грн.93 коп.)
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І.Хилько