ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" травня 2011 р. Справа № 2a-737/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Рудій В.О.
за участю: прокурор - не з'явився; представник позивача - Урядка Р.Я., представник відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Долинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит"
про стягнення заборгованості у сумі 201662,03 грн.,-
Долинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Долинської об'єднаної податкової інспекції звернувся до суду з адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит" про стягнення заборгованості в сумі 201662,03 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до даних обліку Долинської оДПІ станом на 31.01.2011 року за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом в сумі 201662,03 грн., який виник в результаті несплати податковий зобов'язань визначених податкою інспекцією.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про дату і місце розгляду справи судом був повідомлений належним чином
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, які містяться в матеріалах справи. Причини неявки відповідач суду не повідомив, правом на подання заперечення не скористався. На підставі ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Уніплит" зареєстроване як суб'єкт господарювання 07.05.2000 р. та взяте на облік Долинської оДПІ як платник податку.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
На виконання покладених на державну податкову службу повноважень посадовими особами ДПІ в м. Івано-Франківську проведено позапланові виїзні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит" з питань дотримання останнім вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій в сфері ЗЕД. За результати перевірок складі акти № 3207/231/30905968 від 03.11.2010 року та №3741/231-220/30905968 від 06.12.2010 року.
В ході перевірки встановлено порушення відповідачем ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" та ст. 9 Декрету Кабінету Міністрів України за №15-93 від 19.02.1993 року "Про систему валютного регулювання і валютного контролю".
Згідно з вимогами ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами термінів, передбачених ст. 1 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми недоодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Відповідно до ст.9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 р. №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" - валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
На підставі актів перевірки №3207/231/30905968 від 03.11.2010 року та №3741/231-220/30905968 від 06.12.2010 року винесено рішення №0000242200/0 від 15.11.2010 року та №0000292200 від 17.12.2010 року про застосування штрафних санкцій, якими нараховано відповідачу пеню за порушення термінів розрахунків в сфері ЗЕД на суму 201778,27 грн. та 63523,76 грн. Крім того, податковою інспекції прийнято рішення №0000302200 від 17.12.2010 року про застосування штрафної санкції за порушення порядку та термінів декларування валютних цінностей, розмір штрафної санкції складає 340 грн.
Зазначені рішення про застосування штрафних санкцій отримані відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінцях рішень.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, чинного на момент виникнення правовідносин, у разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем лише частково проплачено борг в сумі 63980 грн. У відповідності до довідки Долинської оДПІ заборгованість перед бюджетом становить 20162,03 грн.
Допущення відповідачем зазначених вище порушень доведено дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами, а саме: довідкою про суму податкового боргу, актами перевірки, рішеннями про застосування штрафних санкцій та іншими доказами.
З огляду на вище викладено суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит" по сплаті пені за порушення термінів розрахунків в сфері зовнішньоекономічної діяльності в розмірі 201662,03 грн. є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит", код 30905968, в дохід бюджету заборгованість в сумі 201662 (двісті одна тисяча шістсот шістдесят дві) грн. 03 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 12.05.2011 року.