ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"04" травня 2011 р. Справа № 2a-344/11/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Шумея М.В.,
секретаря Третяк В. Р,
за участю: представників позивача Легін І.М., Крук О.В.,
представника відповідача Сендунь І.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Івано-Франківську справу за позовом Державної податкової інспекції в Галицькому районі до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Галицький комбінат хлібопродуктів" про стягнення податкового боргу,-
28.01.2011 року Державна податкова інспекція в Галицькому районі звернулася з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Галицький комбінат хлібопродуктів" про стягнення податкового боргу. Позовні вимоги мотивувала тим, що внаслідок несвоєчасної сплати відповідачем своїх податкових зобов'язань, останній допустив заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб, податку на прибуток, податку з власників транспортних засобів, земельного податку, податку на додану вартість, комунального податку, штрафних санкціях та пені на загальну суму 519 173,07 грн.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, суду пояснили що відповідач за період з грудня 2007 по грудень 2010 року включно допустив заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб в сумі 3145,86 грн., податку на прибуток в сумі 219,80 грн., податку з власників транспортних засобів в сумі 9189,70 грн., земельному податку в сумі 51436,26 грн., податку на додану вартість в сумі 451583,04 грн., комунальному податку в сумі 1070,62 грн., штрафній санкції за відчуження активів в сумі 18,80 грн. При цьому наголосили, що Господарським судом Івано-Франківської області згідно постанови від 15.08.2007 року по справі за №А-9/167 стягнуто з відповідача за рахунок активів 279 837,10 грн. податкового боргу. Однак, в силу Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна»від 29.11.2001 року здійснити продаж даного майна не було можливості, оскільки введено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах, яких частка держави становить не менше 25 %. Таким чином, кошти, що надходили на сплату зобов'язань з податків, зборів були спрямовані на погашення податкових зобов'язань позивача у порядку календарної черговості, що узгоджується з вимогами пункту 7.7. статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». В зв'язку з наведеним у позивача виник новий податковий борг в сумі 519173,07 грн. Так як відповідач частковою сплатив заборгованість, зокрема податку на додану вартість в сумі 260,78 грн., податку на прибуток в сумі 20,00 грн., комунального податку в сумі 56,10 грн. представники позивача зменшили позовні вимоги, просили стягнути податковий борг в розмірі 518 836,19 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні не заперечив щодо наявності податкового боргу, однак не погодився в частині суми заявленої позивачем до стягнення, зокрема по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, податку на додану вартість та комунальному податку. Представив суду копії платіжних доручень, згідно яких на його думку здійснювалась проплата податкових зобов'язань за період виникнення податкового боргу. Тому вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. На його думку, законодавством України не передбачена можливість зарахування податкових платежів в рахунок попереднього податкового боргу. Зазначив, що стягнення податкового боргу згідно постанови господарського суду Івано-Франківської області від 15.08.2007 року повинно здійснюватись саме за рахунок майна підприємства, що і вказано в даному рішенні, а не за рахунок сплати поточних платежів. Вказав, що всі податкові зобов'язання, самостійно ним задекларовані та сплачені вчасно по мірі їх виникнення, а та обставина, що сплачені суми податку зараховуються в рахунок сплати податкового боргу, що виник за попередні періоди йому не відома. Просив в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні та подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Як було встановлено в судовому засіданні ДП ДАК «Хліб України»Галицький КХП створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1997 року «Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств», шляхом перетворення державного підприємства Галицький комбінат хлібопродуктів і є його правонаступником. Засновником підприємства є Державна акціонерна компанія «Хліб України». 12.03.1995 року Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України»«Галицький комбінат хлібопродуктів»узятий на облік в органах державної податкової служби, що підтверджується довідкою № 103/29-011 від 31.12.2010 року.
15 серпня 2007 року господарським судом Івано-Франківської області винесено постанову, якою стягнуто за рахунок активів Дочірнього підприємства «Галицький комбінат хлібопродуктів»Державної акціонерної компанії «Хліб України»в дохід державного та місцевого бюджетів 279 837,10 грн. - податкового боргу.
Згідно п. 1.7 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків -кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать фізичній і юридичній особі на праві власності або повного господарського відання. Джерелами погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст. 7 даного Закону за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами, є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами. Зокрема, не може бути джерелом погашення податкового боргу майно, що включається до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому численні казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного майна»від 04.03.1992 року зі змінами і доповненнями встановлено, що приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, а також казенні підприємства. До об'єктів, що мають загальнодержавне значення, відносяться майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів, основним видом діяльності яких є виробництво товарів (робіт, послуг), що мають загальнодержавне значення, зокрема, майнові комплекси структурних підрозділів хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств, що забезпечують розміщення і зберігання мобілізаційних запасів та майно хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств, що входять до статутного капіталу Державної акціонерної компанії «Хліб України».
Згідно з вимогами пункту 8.1 статті 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу.
Відповідно до підпункту 8.2.2 статті 8 вищевказаного Закону право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань та/або податкового боргу.
З метою виконання рішення суду та погашення податкового боргу майно ДП ДАК «Хліб України «Галицький комбінат хлібопродуктів»перебуває в податковій заставі до 14.04.2015 року.
Враховуючи вищевказане майно ДП ДАК «Хліб України «Галицький комбінат хлібопродуктів»не може бути примусово реалізовано.
Як було встановлено судом, форма власності відповідача -загальнодержавна.
Згідно Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна»від 29.11.2001 року введено мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних фондах яких частка держави становить не менше 25 відсотків, до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до статі 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Таким чином, податковий борг відповідача, який встановлений постановою господарського суду Івано-Франківської від 15.08.2007 року підлягав обов'язковій сплаті.
Як вбачається із матеріалів справи за період з грудня 2007 по грудень 2010 року відповідач допустив заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб, податку на прибуток, податку з власників транспортних засобів, земельному податку, податку на додану вартість, комунальному податку, штрафній санкції за відчуження активів на загальну суму 519 173,07 грн.
Згідно довідки про стан розрахунків з бюджетом по ДП ДАК «Хліб України»Галицький комбінат хлібопродуктів станом на 25.01.2011 року податковий борг відповідача становить 519 173,07 грн., зокрема: по податку з доходів фізичних осіб в сумі -3 145,86 грн., з яких пеня в сумі -3145,86 грн., нарахована згідно ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що підтверджується копією акту перевірки від 19.05.2010 року № 66/00951669/17; податок на прибуток -сума боргу становить 219,80 грн., що підтверджується копією податкового повідомлення-рішення. Податковий борг за даним рішенням був розстрочений згідно рішення № 1 від 31.05.2010 року і підлягав сплаті у відповідні строки, однак вчасно сплачений не був, а тому ДПІ згідно ст.16 вищевказаного Закону нараховано пеню в сумі - 219,80 грн. ; податок з власників транспортних засобів -сума боргу становить 11 698,69 грн.: сума податкового зобов'язання -9 189,70 грн., що підтверджується копіями розрахунків податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин на 2008 рік (задекларовано 3 425,00 грн.), на 2009 рік (задекларовано 3 429,75 грн.), на 2010 рік (задекларовано 3 426,00 грн.), а також довідкою про перерахунок суми податку за 2009 рік (зменшено суму податку на 2009 рік до 1 588,00 грн.), сума штрафних санкцій -856, 26 грн., що підтверджується копією корінця податкового повідомлення-рішення № 0003881700/0 від 02.06.2009 року, сума пені -1 652,73 грн., нарахована згідно ст. 16 Закону; земельний податок (м. Галич) - сума боргу становить 41 492,13 грн.: сума податкового зобов'язання -37 212,74 грн., що підтверджується копіями розрахунків земельного податку на 2008 рік (задекларовано 11 102,59 грн.), на 2009 рік (12 791,84 грн.), на 2010 рік (13 547,23 грн.), сума пені -4 279,39 грн., нарахована згідно ст. 16 Закону; земельний податок (с. Дем'янів) -сума боргу становить 9 4413 грн.: сума податкового зобов'язання -8 356,05 грн., що підтверджується копіями розрахунків земельного податку на 2008 рік (задекларовано 2 493,15 грн.), на 2009 рік (задекларовано 2 872,14 грн.), на 2010 рік (задекларовано 3 042,17 грн.), сума пені -1 588,08 грн., нарахована згідно ст. 16 Закону; податок на додану вартість -сума боргу становить 451 583,04 грн.: сума податкового зобов'язання -286 800,00 грн., що підтверджується копіями податкових декларацій з податку на додану вартість, наявними в матеріалах справи, сума штрафних санкцій становить -75 931,94 грн., що підтверджується копіями корінців податкових повідомлень-рішень № 0004771500/0 від 07.11.2008 року; № 4251971502/3/10/15/2951 від 14.10.2010 року та № 0000951502/0 від 28.12.2010 року, сума пені становить -88851,10 грн., нарахована згідно ст. 16 Закону; комунальний податок -сума боргу становить 1 070, 62 грн.: сума податкового зобов'язання -828,20 грн., що підтверджується копіями розрахунків комунального податку, сума пені становить -242, 42 грн. нарахованої згідно ст. 16 Закону, штрафна фінансова санкція за відчуження активів -18,80 грн., підтверджується копією корінця податкового повідомлення-рішення форми «З»від 27.05.2010 року № 0000012400/0, податковий борг за даним рішенням підлягав сплаті у відповідні строки, однак вчасно сплачений не був, а тому ДПІ нараховано пеню в розмірі 18,80 грн.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Пунктом 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Абзацом 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Пунктом 6.1.1 пункту 6.1 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до пункту 1.4. статті 1 зазначеного Закону, пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання, обов'язок сплати якої передбачено підпунктом 1.1. пункту 1 статті 1 зазначеного Закону.
Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено обов'язок платника податків сплатити узгоджену суму податкового зобов'язання та терміни її погашення.
Відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо платник податків має податковий борг перед різними бюджетами або державними цільовими фондами, погашення такого боргу відбувається у порядку черговості його виникнення, а у разі одночасного його виникнення -у рівній пропорції.
Таким чином, кошти, що надійшли на сплату зобов'язань з податку, збору (обов'язкового платежу), спрямовуються на погашення податкових зобов'язань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника податків та стосується як самостійно розрахованих платником податків податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань, розрахованих контролюючим органом.
Відповідно до підпункту 16.3.3 статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»при частковому погашенні суми податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Тобто дана норма встановлює обов'язок платника податків сплачувати пеню, нараховану за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання, разом зі сплатою суми податкового боргу.
Протягом 2006-2010 років ДПІ в Галицькому районі надсилалися листи керівнику ДП ДАК «Хліб України»Галицький комбінат хлібопродуктів», голові правління ДАК «Хліб України», РВ ФДМ України в Івано-Франківській області з вимогами щодо вжиття заходів по погашенню податкового боргу, про надання дозволу на відчуження майна, що перебуває у податковій заставі (лист ДПІ № 6914/10-24 від 30.07.20078 року; лист ДПІ № 531/10/24 від 30.01.2009 року; лист ДПІ 519/10/24 від 30.01.2009 року; лист РВ ФДМ України в Івано-Франківській області № 19-03-00274 від 09.02.2009 року; лист ДАК «Хліб України»від 11.02.2009 року № 1-6-259/2-24/248; лист ДПІ № 2804/10/24 від 24.04.2009 року; лист «Хліб України»від 29.05.2009 року № 1-6-1123/2-24/1455; лист ДПІ № 7644/10/24 від 06.10.2009 року; лист ДПІ № 7643/10/24 від 06.10.2009 року; лист РВ ФДМ України в Івано-Франківській області № 19-03-02434 від 15.10.2009 року; лист ДАК «Хліб України»від 22.10.2009 року № 1-6-2558/2-24/2735; лист ДПІ № 2495/10/24 від 14.04.2010 року; лист ДАК «Хліб України»від 21.01.2010 року № 1-6-969/2-24/1153; лист ДПІ № 4579/10/24 від 23.09.2010 року; лист ДАК «Хліб України»від 01.10.2010 року № 1-6-2430/2-24/2306).
Отже, твердження відповідача в судовому засіданні про те, що йому було не відомо про те, що сплачені суми податку зараховуються в рахунок сплати податкового боргу, що виник за попередні періоди не відповідає дійсності, оскільки спростовується вищевказаною перепискою.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність дій позивача щодо зарахування сплачених сум податку в рахунок сплати податкового боргу, що встановлений постановою господарського суду Івано-Франківської області від 15.08.2007 року.
В результаті зарахування позивачем сплачених відповідачем поточних сум податкових зобов'язань в рахунок сплати податкового боргу, що встановлений постановою господарського суду Івано-Франківської області від 15.08.2007 року, в Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Галицький комбінат хлібопродуктів" виник новий податковий борг.
Отже, з урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що податковий борг в сумі 519 173,07 грн. є узгодженим.
Однак у зв'язку з частковою сплатою відповідачем заборгованості, позивачем було подано заяву про зменшення позовних вимог на суму 336,88 грн,
Таким чином податковий борг відповідача становить 518 836,19 грн. та підлягає стягненню в судовому порядку.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Галицький комбінат хлібопродуктів" в дохід держави податкову заборгованість в сумі 518 836(п'ятсот вісімнадцять тисяч вісімсот тридцять шість) гривень 19 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова складена в повному обсязі 10.05.2011 року.
Суддя: Шумей М.В.