Постанова від 12.05.2011 по справі 5002-4/5797-2010

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

10.05.2011

Справа № 5002-4/5797-2010

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Євдокімова І.В.,

суддів Котлярової О.Л.,

Антонової І.В.,

за участю представників сторін:

представник позивача, не з'явився, Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі";

представник відповідача, Костіна Ксенія Валеріївна, довіреність № б/н від 15.12.10, Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив №28".

розглянувши апеляційну скаргу Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Бєлоглазова І.К.) від 14.02.2011 у справі №5002-4/5797-2010

за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" (вул. Години, 2в,Керч,98303)

до Обслуговуючого кооператива "Житлово-будівельний кооператив №28" (вул. Будьонного, 32, кв. 13,Керч,Автономна Республіка Крим,98300)

про спонукання укласти договір

ВСТАНОВИВ:

Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керч»звернулося до господарського суду АР Крим, з позовною заявою до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив №28»про спонукання укласти договір щодо надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 10.09.2010 позивач направив відповідачу проект відповідного договору, укладення якого для сторін є обов'язковим відповідно до норм статтей 19, 21 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», але відповідач не надав відповідь на цю пропозицію, що і стало підставою для звернення до суду.

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 14.02.2011 (суддя Бєлоглазова І.К.) у справі №5002-4/5797-2010 у задоволенні позову відмовлено.

Вважаючи, що рішення судом першої інстанції винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати, постановити нове рішення про задоволення позову.

Апеляційну скаргу мотивовано тим, що суд першої інстанції не звернув уваги на приписи Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»та Закону України «Про житлово-комунальні послуги», зокрема на те, що запропонований проект договору містить усі необхідні істотні умови передбачені законодавством.

В судове засідання представник позивача не з'явився, хоча про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Судова колегія вважає можливим розглянути справу за відсутністю не з'явившегося представника позивача, оскільки він не надіслав судовій колегії доказів про наявність поважних причин неявки у судове засідання, крім того їх явку не визнано обов'язковою.

Переглянувши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги відповідно до вимог статтей 101, 105 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступні обставини.

Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керч»відповідно до статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»є виробником житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання і водовідведення.

Відповідно до статуту Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив №28»є юридичною особою, яка утворена фізичними особами, що добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної діяльності з метою задоволення своїх потреб по експлуатації квартир на принципах самоврядування /п. 1-1/.

Кооператив організований з метою забезпечення експлуатаційними послугами членів кооперативу /п. 2.1/.

Однією з основних задач кооперативу є належна експлуатація ліній електропередач, водопроводів і каналізації, своєчасна оплата комунальних платежів /п. 2.2/.

Згідно з пунктом 8.2 Статуту кооператив є власником будівель, споруд, грошових і майнових внесків його членів, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законодавством.

Відповідно до пункту 4.1 Статуту кооператив має право укладати договори з підприємствами, установами всіх форм власності, приватними особами по забезпеченню статутної діяльності /а.с. 28-36/.

Згідно зі Статутом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" метою діяльності його є задоволення потреб населення у його послугах (роботах, товарах) та інших споживачів, і реалізації на основі отриманого прибутку економічних і соціальних інтересів членів трудового колективу і держави /п. 2.1 Статуту/.

Предметом діяльності Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" є:

- забезпечення водою населення, підприємств, установ, організацій;

- відвід і очищення стічної води;

- здійснення капітального ремонту мереж і споруд;

- видобуток корисних копалин, у тому числі води /п. 2.2 Статуту/, /а.с. 17-21/.

11.09.2010 КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі»направило керівнику ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»з супровідним листом №657/05-05-02 проект договору №103 від 10.09.2010 про надання послуг з водопостачання та водовідведення /а.с. 13-14/.

Факт отримання відповідачем проекту договору підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення, копію якого містять матеріали справи /а.с. 11/.

Відповідь на вказану пропозицію щодо укладення договору від відповідача надана не була.

Однак, суду була надана копія відповіді Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив №28»на аналогічну пропозицію позивача від 19.01.2010, у якій відповідач відмовився від підписання договору, посилаючись на невизначеність питання про виконавця послуг з водовідведення та водопостачання в Обслуговуючому кооперативі „Житлово-будівельний кооператив №28”.

Ухилення відповідача від підписання договору №103 від 10.09.2010 стало підставою звернення КРП «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі»до суду.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до Статуту, ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»є юридичною особою, утворений фізичними особами, що добровільно об'єдналися для експлуатації житлового фонду власників - членів кооперативу. /п.п. 1.1 Статуту/, /а.с. 28-35/.

Пунктами 2.1, 2.2, 2.3 Статуту ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»визначено, що кооператив організований з метою забезпечення експлуатаційними послугами членів кооперативу, які отримали особисті квартири у власність. Задачами кооперативу є: підтримка належного санітарного стану на відведеній і прилеглій території кооперативу, облаштування місць загального користування, ремонт пішохідних шляхів, належна експлуатація ліній електропередач, водопроводів і каналізації, охорона території кооперативу, своєчасна оплата комунальних платежів. Кооператив надає послуги своїм членам, не маючи меті одержання прибутку.

Згідно з пунктом 8.2 Статуту кооператив є власником будівель, споруд, грошових і майнових внесків його членів, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законодавством.

Положення Статуту ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»є діючими.

Предметом спору у даній справі є вимога позивача про спонукання ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»укласти з ним договір про надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Позивач є природнім монополістом, який відповідно до Закону України "Про природні монополії" надає послуги з водопостачання та водовідведення.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про природні монополії" природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Споживачем таких послуг є фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.

Статтею 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" визначені такі поняття: централізоване питне водопостачання - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; централізоване водовідведення - це господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом; споживач питної води - це юридична або фізична особа, яка використовує питну воду для забезпечення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб.

Статтею 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" чітко визначені істотні умови договору між виконавцем/виробником та споживачем, тобто законом первісно обумовлюються сторони договору: виробник, виконавець послуг та споживач.

Частинами першою та третьою статті 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що виконавці житлово-комунальних послуг повинні отримувати сертифікати відповідності якості послуг. Певні види господарської діяльності у сфері житлово-комунальних послуг підлягають ліцензуванню.

Статтею 18 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" передбачено, що господарська діяльність із централізованого водопостачання та водовідведення підлягає ліцензуванню у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" органи місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг визначають виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

З метою упорядкування правовідносин, що виникають між виробниками, виконавцями та споживачами у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, та створення правового поля для визначення виконавця житлово-комунальних послуг наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 25.04.2005 № 60 затверджено "Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді", який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 19.05.2005 за № 541/10821 /далі -Порядок/.

Виконавці житлово-комунальних послуг визначаються органами місцевого самоврядування, згідно з вищезазначеним Порядком, крім випадків, коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.

Відповідно до пункту 1.3 цього Порядку виконавцем житлово-комунальних послуг може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Як вже зазначалось вище, пунктами 2.1, 2.2, 2.3 Статуту ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»визначено, що кооператив організований з метою забезпечення експлуатаційними послугами членів кооперативу, які отримали особисті квартири у власність. Задачами кооперативу є: підтримка належного санітарного стану на відведений і прилеглій території кооперативу, облаштування місць загального користування, ремонт пішохідних шляхів, належна експлуатація ліній електропередач, водопроводів і каналізації, охорона території кооперативу, своєчасна оплата комунальних платежів. Кооператив надає послуги своїм членам, не маючи мети одержання прибутку

Отже, відповідач є неприбутковою організацією, тобто, ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»не є суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Відповідач не має ліцензії по централізованому водопостачанню і водовідведенню.

Надання послуг з водопостачання і водовідведення Статутом ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»не передбачено. ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»не є споживачем послуг по водопостачанню і водовідведенню.

Крім того, право надавати послуги з водопостачання і водовідведення ніким кооперативу не надавалось, в Статуті кооперативу не закріплено.

Відповідно до частини третьої статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Обов'язковість укладення договору про надання послуг з водовідведення та водопостачання між виробником та споживачем передбачається законом.

Відповідно до приписів статті "Про питну воду та питне водопостачання", послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з:

-підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням;

-підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення;

-об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів;

-власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Згідно з частиною другою статті 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першої цієї статті.

Стаття 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»також встановлює, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

При цьому учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник, виробник послуг може бути їх виконавцем, а особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Стаття 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»визначає поняття власника будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд, як фізичну або і юридичну особу, якій належить зареєстроване у встановленому порядку право володіння, користування та розпорядження приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом. Балансоутримувачем будівлі, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Відповідно до статті 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою, а у разі коли балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем. Процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.

Пунктом 3 частини першої статті 19 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»передбачено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідач є власником та балансоутримувачем будинку №32 по вул. Будьонного в м. Керч, на нього покладено завдання забезпечувати експлуатаційними послугами членів кооперативу, а тому відповідно до вищенаведених вимог законодавства він має право та обов'язок виступити як споживач за договором про надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Судова колегія погоджується з судом першої інстанції, що доводи відповідача про те, що позивачем укладені договори про водопостачання та водовідведення безпосередньо з власниками квартир будинку №32 по вул. Будьонного в м. Керч, не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи.

Відповідачем не надано жодного такого договору, а позивач стверджує, що договірних відносин з власниками окремих квартир у спірному будинку не має, хоча і здійснює абонентське обслуговування мешканців будинку.

Крім того, відповідно до вимог статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно з частиною першою статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погодженні ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Статтею 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Відповідно до приписів статті 180 Господарського кодексу України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Згідно з частиною четвертою статті 180 Господарського кодексу України визначено, що умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості.

Проте, як вбачається з матеріалів справи запропонований позивачем проект договору не містить пропозицій щодо об'ємів водопостачання та водовідведєння.

У Типовому договорі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», відсутні умови щодо об'єму водопостачання та водовідведення, але позивач включив їх до проекту договору, отже сторони повинні досягнути згоди щодо цієї умови.

Пропозиції позивача щодо цих умов у проекті договору не зафіксовані.

Кримським республіканським підприємством "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" не було доведено того, що саме ОК «Житлово-будівельний кооператив №28»є особою, яка зобов'язана за законом укласти договір № 108 про надання послуг по водоспоживанню та водовідведенню, а також те, що даний будинок знаходиться в управлінні відповідача.

Суд першої інстанції зробив вірний висновок, що у запропонованому проекті договору відсутні необхідні достатні умови про предмет договору.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача про спонукання Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив №28»укласти договір про надання послуг з водовідведення та водопостачання в редакції позивача не підлягають задоволенню.

З огляду на викладене, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено у повній відповідності до вимог чинного законодавства, при повному дослідженні всіх обставин у справі, тому підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 101, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 14.02.2011 у справі 5002-4/5797-2010 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 14.02.2011 у справі 5002-4/5797-2010 залишити без змін.

Головуючий суддя І.В. Євдокімов

Судді О.Л. Котлярова

І.В. Антонова

Розсилка:

1. Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" (вул. Години, 2в,Керч,98303)

2. Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельний кооператив №28" (вул. Будьонного, 32, кв. 13,Керч,Автономна Республіка Крим,98300)