91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
24.05.11 Справа № 27/78/2011
Суддя Лазненко Л.Л, за участю секретаря судового засідання Дрожанової О.В., розглянув матеріали справи за позовом
Державної екологічної інспекції в Луганській області, м.Луганськ
до Державного підприємства „Антрацит”, м.Антрацит Луганської області
про стягнення 137 грн. 98 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача: головний спеціаліст юридичного сектору Меженська І.В., довіреність №1 від 05.01.2011;
від відповідача: представник не прибув.
Обставини справи: Державна екологічна інспекція в Луганській області, м.Луганськ звернулася з позовом до господарського суду Луганської області до Державного підприємства „Антрацит”, м.Антрацит Луганської області про стягнення шкоди у сумі 137 грн. 98 коп., заподіяної внаслідок порушення вимог водного законодавства.
Відповідач без поважної причини не прибув в судове засідання, про день, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням, приєднаним до справи.
Відповідач у справі ніяких клопотань суду не заявив, позов не спростував, заперечень проти позовних вимог не представив.
Неподання відповідачем відзиву на позовну заяву не є перешкодою для розгляду справи.
З урахуванням думки позивача, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Оцінивши докази по справі, заслухавши пояснення позивача, суд вважає позов обґрунтованим, заявленим з наявних обставин і правомірно.
Судом досліджені наступні обставини.
09.09.2010 -10.09.2010 проведено перевірку дотримання відповідачем природоохоронного законодавства. За результатами перевірки встановлено, що Відокремленим підрозділом „Шахта „Крепінська” ДП „Антрацит” у період з 01.04.2010 по 26.04.2010 здійснювався скид зворотних вод у річку Крепіньку без дозволу на спеціальне водокористування. Зазначений факт підтверджується актом перевірки від 09.09.2010-10.09.2010 та є порушенням п.3 ст.44, ст.70 Водного кодексу України.
Розмір збитків, нанесених державі Відокремленим підрозділом „Шахта „Крепінська” ДП „Антрацит” внаслідок порушення водоохоронного законодавства, обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009 за №389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за №767/16783 та складає 137 грн. 98 коп.
На адресу відповідача Інспекцією надіслана претензія від 16.02.2011 за №21, яку відповідач залишив без відповіді та задоволення.
Відповідно до ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушення водоохоронного законодавства.
Згідно ст.6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
У відповідності до ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу; безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів спеціально уповноважених державних органів у галузі використання, охорони та відтворення водних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони навколишнього природного середовища, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безкоштовно необхідну інформацію; своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства; своєчасно інформувати місцеві Ради, державні органи охорони навколишнього природного середовища та санітарного нагляду про виникнення аварійних забруднень; здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством; виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.
Згідно ч.1, ч.2 ст.48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Докази відшкодування збитків відповідачем суду не представлені.
Позов обґрунтований, підлягає бути задоволеним, зі стягненням з відповідача в доход Державного бюджету України згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України 102 грн. 00 коп. державного мита та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, оскільки позивачем у справі не сплачувалися ці суми, при наявності пільг.
У судовому засіданні 24.05.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства „Антрацит”, вул.Ростовська, б.38, м.Антрацит Луганської області, іден. код 32226065 на користь держави: балансовий рахунок №33117331700015 спеціального фонду місцевого бюджету Кріпенської селищної ради Антрацитівського району Луганської області, код за ЄДРПОУ 25992095 ВДК Антрацитівського району Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач -УДК у Луганській області, МФО 804013 збитки в розмірі 137 грн. 98 коп., видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Державного підприємства „Антрацит”, вул.Ростовська, б.38, м.Антрацит Луганської області, іден. код 32226065 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач -УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк -ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 102 грн. 00 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Антрацитівській об'єднаній Державній податковій інспекції.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 26.05.2011.
Суддя Л.Л. Лазненко
Помічник судді С.І. Заєць
Надр. 3 прим.
1-до справи вих.№
2-позивачу: вул.А.Линьова, 85, м.Луганськ, 91021 (простою)
3- відповідачу: вул.Ростовська, 38, м.Антрацит Луганської області, 94613 (рекомендованою) 2
26.05.2011