копія
18 травня 2011 р. справа № 2a-1870/2423/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Бабаніної О.В.
представника позивача - Привалова О.М.
представника відповідача - Біловол О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі про зобов'язання вчинити дії ,-
Управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області звернулося до суду з адміністративним позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі Сумської області (далі по тексту - відповідач, ВД ФССНВВПЗУ в Ямпільському районі Сумської області) про зобов'язання відповідача прийняти до відшкодування суми витрат управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області на виплату та доставку державної адресної допомоги в розмірі 53481 грн. 64 коп., про що скласти та підписати акти звірок розрахунків. Свої вимоги мотивує тим, що за січень - березень 2011р. позивачем були здійснені витрати на виплату державної адресної допомоги, які і були включені в акти звірок. Відповідачем підписано акти звірок за січень - березень 2011 року, але не прийнято до відшкодування суми щомісячної державної адресної допомоги в розмірі 52980 грн. 49 коп. за період січень-березень 2011 року та витрати на виплату та доставку пенсій в сумі 501 грн.15 коп. за період січень-березень 2011року. Сума витрат, з якою не погоджується відділення ВД ФССНВВПЗУ в Ямпільському районі Сумської області, на думку управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області, повинен відшкодовувати позивачу саме відповідач, оскільки, з набранням 1 квітня 2001 року чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” №1105 (далі по тексту - Закон №1105) обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівнику, внаслідок ушкодження його здоров'я при настанні страхового випадку, зокрема виплати йому пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, було покладено на Фонд страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Даний обов'язок, зокрема, визначений статтею 21 Закону №1105. Посилаючись на вищевказане та постанову Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян” (далі по тексту -Постанова №265) позивач вважає, що державна адресна допомога, виплати якої здійснюються за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога, а також витрати на виплату та доставку пенсій, включаються до витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а тому повинні відшкодовуватися відповідачем.
Представник позивача Привалов О.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача Біловол О.О. в судовому засіданні позов не визнала, зазначивши, що виплата державної адресної допомоги, яка передбачена Постановою №265 та витрати на доставку державної адресної допомоги, не відносяться до переліку виплат для відшкодування завданої каліцтвом шкоди. Відповідач вважає, що акти звірок підписані відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України та Правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003 року №5-4/4 (далі по тексту -Порядок). При цьому, на думку представника відповідача, Порядок визначає механізм відшкодування Пенсійному фонду України понесених витрат Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України саме на централізовану рівні, а тому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що згідно актів щомісячних звірок за січень - березень 2011 року ВД ФССНВВПЗУ в Ямпільському районі не визнало та не прийняло до відшкодування суми щомісячної державної адресної допомоги та витрати на виплату та доставку пенсій в розмірі 53481 грн. 64 коп., в тому числі: за січень 2011року сума державної адресної допомоги - 17364,84грн., сума витрат на виплату та доставку пенсії -162,91грн.; за лютий 2011 року державна адресна допомога - 18204 грн. 36 коп., суми витрат на виплату та доставку пенсії - 176грн. 47коп.; за березень 2011 року державна адресна допомога - 17411грн. 29коп., суми витрат на виплату та доставку пенсії - 161грн. 77коп.
Дані обставини підтверджуються поясненнями представника позивача та копіями актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за січень - березень 2011 року (а.с.7-9), копіями таблиць розбіжностей за січень - березень 2011року (а.с.10-12).
Відповідно до п.п. “г” та “д”п.1 ч.1 ст.21 Закону №1105 у разі настання страхового випадку страховик, яким є Фонд соціального страхування від нещасних випадків, зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
В той же час, частиною 16 статті 34 Закону №1105 передбачено, що виплата пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання здійснюється відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення. У випадку, якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг згідно ст. 24 зазначеного Закону між Фондом соціального страхування від нещасних випадків і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Однією з підстав обґрунтування правомірності своїх вимог, позивач, вказує саме на цю норму. Враховуючи зазначене, Постанову №265, положення Порядку, позивач вважає, Закон №1105 поширюється в тому числі на категорію інвалідів щодо відшкодування витрат на виплату пенсій, по яким виник спір, а тому обов'язок по відшкодуванню органу Пенсійного фонду суми витрат на виплату та доставку щомісячної державної адресної допомоги, а також витрат на виплату підвищення до пенсії, покладено саме на Фонд соціального страхування.
Але суд не погоджується з даною позицією позивача, оскільки управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі помилково ототожнює обов'язок Фонду соціального страхування щодо відшкодування шкоди, заподіяної працівникові, внаслідок ушкодження його здоров'я при настанні страхового випадку з обов'язком нести витрати на виплату та доставку державної адресної допомоги, а також підвищення до пенсії особам, яким призначено пенсії по інвалідності. Норми Закону №1105, що є спеціальними нормами, які регулюють відносини державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, зокрема стаття 21, не передбачає таких витрат Фонду як виплата щомісячної державної адресної допомоги та підвищення до пенсії особам, яким призначено пенсії по інвалідності.
Також пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №1105 передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом законодавчі та інші нормативні правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Постанови №265 суперечать приписам Закону №1105, а тому застосовувати їх не можна, до того ж в них не передбачено самого порядку відшкодування даних витрат. Згідно п.6 Прикінцевих положень Закону №1105 до прийняття відповідного закону, до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Крім того, необхідно зазначити, що Порядок, на який посилається позивач, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
Зазначений Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Таким чином, відповідно до Порядку остаточне питання відшкодування сум вирішується на центральному рівні, тобто не між сторонами по справі. Підписання акту звірки є правом сторін.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання відділення ВД ФССНВВПЗУ в Ямпільському районі прийняти до відшкодування суми витрат управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі на виплату та доставку державної адресної допомоги в сумі 52980 грн. 49 коп. та суму витрат на виплату та доставку пенсій в сумі 501 грн. 15 коп. за січень - березень 2011року, є безпідставною та лежить поза межами прав управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі, а тому вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі про зобов'язання відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ямпільському районі прийняти до відшкодування суми витрат управління Пенсійного фонду України в Ямпільському районі Сумської області на виплату та доставку державної адресної допомоги в розмірі 53 481 грн. 64 коп., про що скласти та підписати акт звірки розрахунків -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 20 травня 2011року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар