про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 травня 2011 р. Справа № 2a-1870/2973/11
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Глазько С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Конотоп Конотопського району та АТІ при УДАІ ГУМВС України в Сумській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та до Головного управління державного казначейства України в Сумській області про стягнення примусово сплаченого збору,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Конотоп Конотопського району та АТІ при УДАІ ГУМВС України в Сумській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та до Головного управління державного казначейства України в Сумській області про стягнення примусово сплаченого збору у розмірі 3980 грн.
Дослідивши зміст позовної заяви та додані до неї документи, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Також відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд стягнути кошти у розмірі 3980 грн. без вимоги вирішити публічно-правовий спір.
Таким чином вказана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Даний спір повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 107,109,186 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу Державної автомобільної інспекції УМВС України в м. Конотоп Конотопського району та АТІ при УДАІ ГУМВС України в Сумській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та до Головного управління державного казначейства України в Сумській області про стягнення примусово сплаченого збору.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Глазько