2-а-516/11
27.04.2011 смт. Розівка
Суддя Розівського районного суду Запорізької області Кущ Т.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в залі Розівського районного суду Запорізької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області (далі -Управління ПФУ) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
29 березня 2011 року ОСОБА_1 звернулась із зазначеним позовом до суду, в якому вказала, що з 2007 року одержує державну пенсію за віком. Після призначення пенсії вона продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, позивач 18 березня 2011 року звернувся до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням середнього показника заробітної плати за 2010 рік. Проте відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що у ОСОБА_1 на час її звернення не виникло права на проведення перерахунку пенсії. Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду і просить зобов'язати Управління ПФУ усунути порушення його прав шляхом здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік, починаючи з 14 вересня 2010 року.
Відповідач подав письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнав у повному обсязі, посилаючись на те, що 01 листопада 2009 року ОСОБА_1 було проведено перерахунок розміру пенсії відповідно наданої заяви від 09 листопада 2009 року про перерахунок пенсії -зміна стажу та заробітку згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Посилаючись на положення статті 42 цього Закону, відповідач вважає, що право на проведення перерахунку пенсії у ОСОБА_1 виникне лише з 01 листопада 2011 року.
Суд, розглядаючи справу в порядку скороченого провадження, оцінивши повідомлені сторонами обставини, вважає за можливе прийняти законне та обґрунтоване судове рішення за наявності достатніх підстав для цього, а саме, про відмову в задоволенні позову.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
З 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі -Закон №1058-IV), який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом 2 преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону №1058-IV.
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»(крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення»- за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання з інших джерел).
Частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Пунктом 26 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»було зупинено на 2007 рік дію ч.4 ст.42 Закону №1058-IV.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року №107-VІ були внесені зміни, в тому числі й до Закону №1058-IV.
Частина 4 статті 42 Закону №1058-IV (в редакції Закону №107-VІ) передбачала проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по України, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визнавався згідно зі ст.40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп визнані неконституційними, серед іншого, й положення підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01 січня 2008 року були внесені зміни до Закону №1058-IV, зокрема до частини 4 статті 42.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
У пункті 6 Рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону №1058-IV в редакції, які були чинними до внесення змін Законом №107-VІ.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні ПФУ з 2007 року і отримує пенсію за віком. Перебуваючи на пенсії, позивач продовжує працювати.
Позивач 09 листопада 2009 року звернувся до відповідача з письмовою заявою та відповідними документами на перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру відповідно до вимог стст.40,42 Закону №1058-IV та п.11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»(далі -Постанова КМУ №530).
За розпорядженням відповідача №117207 від 11 листопада 2009 року ОСОБА_1 проведено перерахунок її пенсії з додаванням страхового стажу і заробітку.
Право позивача на оскарження рішення відповідача -Управління ПФУ, який згідно змісту п.7 ст.3 КАС України є суб'єктом владних повноважень, уповноважений державою на здійснення перерахунку пенсій, визначено стст.4,6, п.1 ч.1 ст.17 КАС України.
Предметом спору в даній справі є дії суб'єкта владних повноважень, пов'язані із перерахунком пенсії особі, яка після призначення пенсії продовжує працювати.
Разом з тим, позивач ОСОБА_1 не оспорює рішення та дії Управління ПФУ, які пов'язані із перерахунком її пенсії у листопада 2009 року.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером, то має право на перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, що передбачено ст.42 Закону №1058-IV.
Враховуючи обставини у справі, право на проведення перерахунку пенсії у ОСОБА_1 виникне лише з 01 листопада 2011 року.
Слід зазначити, що порядок здійснення зазначеного перерахунку був визначений пп.3 п.11 Постанови КМУ №530, а саме: у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону №1058-IV продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Іншого нормативно-правового акту, який би регулював спірні правовідносини, на даний час не приймалось. Постанова КМУ №530 дійсна і на теперішній час та не суперечить положенням ч.4 ст.42 та ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, що діяли на час виникнення спірних правовідносин.
Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058-IV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV.
Відповідно до положень абзацу 7 частини 2 статті 40 Закону №1058-IV у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
З 04 березня 2008 року діє Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону №1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений Постановою Пенсійного Фонду України від 01 лютого 2008 року №4-4, за яким і обчислено показник середньої заробітної плати (доходу) за 2010 рік -1982 грн. 63 коп., що застосовується при обчисленні новопризначених пенсій у 2011 році у відповідності до пп.2 п.11 Постанови КМУ №530.
Враховуючи вищевикладене, вимога ОСОБА_1 про зобов'язання Управління ПФУ усунути порушення її прав шляхом здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2010 рік, починаючи з 14 вересня 2010 року, взагалі не ґрунтується на законі.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що відповідачем права ОСОБА_1 не порушувалися, а тому викладені в позовній заяві доводи позивача задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись стст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», стст.11,69-71,1832 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Розівському районі Запорізької області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, її копії шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції -Розівський районний суд Запорізької області заяви за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України.
Постанова відповідно до частини 9 статті 1832 КАС України є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.
Суддя: Т.М.Кущ