Справа № 2а-2225/11
іменем України
"20" травня 2011 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва - Шкоріна О.І.,
розглянувши в скороченому порядку в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду у Дарницькому районі м.Києва -на бездіяльність щодо перерахунку пенсії особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи , -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва на бездіяльність щодо перерахунку пенсії йому як особі, яка є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, посилаючись на те, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році відноситься до другої категорії, має право на отримання додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком.
Просив визнати неправомірними дії відповідача відносно нарахування та здійснення перерахунку раніше призначеної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю .
Крім того, просив зобов»язати провести перерахунок та виплату йому, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, другої категорії, згідно ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , починаючи з 01.10.2010 року.
Представник відповідача -Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва надала письмові заперечення на позов, в яких просила в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити. Вказала на те, що ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що встановлений мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з даним Законом.
Крім того , вказала, що на даний час розмір пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначений Постановою Кабінету Міністрів України, яка є обов»язковою для виконання і розмір пенсії позивача відповідає встановленим в цій постанові розмірам.
Вивчивши матеріали справи, вважаю встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та громадянина, захворювання яких пов»язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особам, віднесеним до другої категорії є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначається щомісячно додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При розрахунку додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров»ю застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Доводи представника відповідача про те , що поняття «мінімальна пенсія за віком», про яке йдеться в ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення пенсій, що призначаються лише за цим Законом, суд вважає безпідставними. Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування даної величини ( мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.
Частиною п'ятою статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»встановлено , що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність: тим, що належать до категорії 2 -15 відсотків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає , що при визначенні розміру пенсій позивачу застосуванню підлягають частина перша статті 51 Закону № 796-ХІІ ( в редакції Закону № 230/96-ВР від 06.06.1996 року ) , а не Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав позивача.
Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку , що позивач має право на отримання щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону № 796-ХІІ, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій . Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже , дії відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови у перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю у разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, є протиправними та необхідно зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату позивачу додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю згідно вимог ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - з 01.10.2010 року.
На підставі викладеного, ст. 1,3,6,8,17,19, 21, 22, 24,56, 113, 152 Конституції України, ст. 50-67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. 9, 11,70, 71, 99, 100, 159, 160, 163 , 167 КАС України,
суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1-задовольнити .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 згідно вимог ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 30 % від мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - з 01.10.2010 року .
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м.Києва протягом десяти днів з часу отримання її копії.
Суддя :