2-а-778/11
іменем України
27 квітня 2011 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Сеніна В.Ю.
при секретарі Распутній Н.В
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення, -
в січні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Голосіївського району у м. Києві (далі -відповідач-1) та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі -відповідач-2) в якому, уточнивши в подальшому позовні вимоги, просить визнати дії відповідачів протиправними та зобов'язати їх провести нарахування та виплату йому щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат за 2010 рік, а також зобов'язати в подальшому здійснювати таке нарахування та виплату.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що він є постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 3). Відповідно до ст. 48 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, але в зазначеному розмірі її не отримує. На заяву до УПСЗ про доплату позивачу було відмовлено.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації -Корнієнко О.С. в судовому засіданні проти позову заперечила та просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлявся, про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи за відсутності його представника до суду не направляв. За таких обставин суд вважає, що справу може бути розглянуто у його відсутності на підставі наявних у справі матеріалів. Позивач проти розгляду справи у відсутності представника відповідача-2 не заперечив.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача-1 та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС3 категорії, а отже має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, яка призначається згідно ст. 48 Закону.
Відповідно до відповіді Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної у м. Києві державної адміністрації, нарахування на оздоровлення за 2010 рік проведено у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 № 562 в розмірі 75 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 48 Закону, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії щорічна допомога на оздоровлення виплачується у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не уповноважено Кабінет Міністрів України зменшувати конкретні суми компенсацій і допомоги, змінювати розмір допомоги на оздоровлення, встановлений Законом.
Частиною 1 статті 67 Закону було встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій (передбачених цим Законом) підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Враховуючи особливий статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та обумовлену цим необхідність їх адекватного соціального захисту, Верховна Рада України вже у 2006 році доповнила Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" статтею 71, в якій встановлено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону (Закон № 231-V від 5 жовтня 2006 року).
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
При цьому слід зазначити, що посилання представника відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Голосіївського району м. Києва на те, що ст. 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами, тобто на те, що зазначеною статтею встановлено новий порядок визначення розміру допомоги на оздоровлення, а також на те, що дана норма не визнана неконституційною, а відтак діяла на момент здійснення вказаних виплат, не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки Кабінету Міністрів України надано повноваження для встановлення розміру соціальних виплат у 2010 році, а відповідач керується Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 р. № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Після прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" жодних постанов, які б регулювали порядок нарахування допомоги на оздоровлення не приймалося.
Матеріалами справи встановлено та не заперечується представником відповідача-1, що нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення позивачу за 2010 рік було проведено у грудні 2010 року.
Таким чином суд приходить до висновку про протиправність дій відповідачів щодо ненарахування та недоплати позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії сум щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік у розмірі меншому ніж це передбачено ст. 48 Закону України № 796-ХІІ.
Вимоги позивача про зобов'язання в подальшому нараховувати та виплачувати пенсію в новому розмірі задоволенню не підлягають, оскільки право позивача на дану соціальну виплату встановлено та гарантовано законом і здійснюється у встановленому законом порядку, а відповідно до ст. 6 КАС України судом здійснюється захист порушених прав, свобод та інтересів, що виключає їх захист на майбутнє.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст. 94 КАС України.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Голосіївської районної в м. Києві державної адміністрації нарахувати ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат за 2010 рік з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 3 мінімальних заробітних плат за 2010 рік з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя