Рішення від 18.05.2011 по справі 32/131пн

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

РІШЕННЯ

іменем України

18.05.11 р. Справа № 32/131пн

Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.

при секретарі судового засідання: Несвіт О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за участю представників сторін

від позивача: ОСОБА_1 довіреність від 31.12.2010р.

від відповідача: не з?явився

у с?праві за позовом: Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області, м. Донецьк

до відповідача: Красноармійської міської ради, м. Красноармійськ

про визнання права власності

Контрольно - ревізійне у?правління в Донецькій област?і, м. Донецьк звернулось до суду з позовом до Красноармійської міської ради, м. Красноарм?ійськ про визнання права власності на будівлю гаражу, що розташована за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченк?о, 53 „а” за державою в особі Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що ним було зведено будівлю гаражу, що розташована за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченко, 53 „а”. Зазначена будівля взята на бухгалтерський облік управління під інвентарним номером №10310002. Будівля складається з двох приміщень, а саме будівлі гаражу площею 44,5 кв.м. та підвалу площею 25,5 кв.м. Загальна площа будівлі становить 70,0 кв.м. Зазначена будівля проінвентаризована КП БТІ у м. Красноармійськ 11.12.2008р.

04.08.2010р. до канцелярії суду надійшла заява про уточнення позовних вимог (яка оцінюється судом, як зміна предмету позову), в якій позивач просить визнати право повного оперативного управління за Контрольно - ревізійним управлінням в Донецькій області, що є державною власністю в особі Головного контрольно - ревізійного управління України, а саме на нерухоме майно - будівлю гаражу, що знаходиться за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченко, 53 ”а”.

Вказані позовні вимоги, судом, приймаються та розглядаються як остаточні.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову не заперечував та просив розглядати справу без участі представника Красноармійської міської ради.

Ухвалою від 04.08.2010р. була призначена незалежна судова будівельно - технічна експертиза.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив.

У 1996 році господарським способом, без виготовлення проектної документації та отримання відповідних дозволів, позивачем було збудовано будівлю гаражу, що розташована за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченко, 53 „а”.

Зазначена будівля взята на бухгалтерський облік Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області під інвентарним номером №10310002. Балансова вартість гаража станом на 21.07.2010р. складає - 1068,00 грн., залишкова вартість складає - 449,00грн.

Спірне майно було проінвентаризовано та за даними БТІ складається з будівлі гаражу літ.”А-1” та літ. „пд” - загальною площею 70,0 кв.м, про що свідчить відповідний технічний паспорт, який знаходиться в матеріалах справи (арк. справи 6-11).

Листом від 07.07.2010р. №0513-08-15/7166 позивач звернувся до відповідача з оформлення права власності на будівлю гаражу. Відповідь на вказане звернення не була отримана.

20.07.2010р. позивачем було отримане рішення №89 реєстратора КП БТІ у м. Красноармійську про відмову у реєстрації у зв'язку з відсутністю документів, визначених Тимчасовим положенням про порядок реєстрації права власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5.

В межах справи було призначено незалежну судову будівельно - технічну експертизу. Згідно з висновками експерта від 19.04.2011р. вбачається, що порушення будівельних, пожежних та санітарних норм при будівництві гаражу літ. А-1, розташованого за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченко, 53а - не виявлені. Будівля гаражу літ. А-1 кваліфікується як об'єкт нерухомого майна, тому що нерозривно пов'язана з земельною ділянкою бетонним фундаментом, та не може бути переміщена без руйнування її головних конструкцій, тобто є нерухомим майном.

Ознак руйнації будівельних конструкцій та якого - небудь загрозливого стану будівель на момент візуального обстеження не виявлено, подальша безпечна експлуатація об'єкту забезпечується.

Підставою виникнення спірних відносин є той факт, що будівництво спірного майна здійснювалось без належним чином затвердженого проекту.

Як слід, відсутність документів, що передують проведенню реконструкції (як-то, проектна документація, дозвіл на будівництво), обумовлюють неможливість введення в експлуатацію спірного об'єкта відповідно до встановленого Порядку.

Оцініючи вимоги позивача, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 1 Положення про Головне контрольно - ревізійне управління України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 884 „Про затвердження Положення про Головне контрольно - ревізійне управління України” Головне контрольно-ревізійне управління України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів.

Відповідно до пункту 1.5 Положення про контрольно - ревізійні управління в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі вбачається, що за управлянням закріплене майно, що є державною власністю та належить йому на праві оперативного управління.

Відповідно до ч.5 ст.22 Господарського кодексу України держава реалізує право державної власності через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління, які здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.

Відповідно до ч.1 ст.133 Господарського кодексу України, основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Статтею 137 Господарського кодексу України передбачено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган. Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.

Оскільки, право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності, то господарський суд вважає, що позивач мав право звернутись до суду з позовом про захист його права оперативного управління на дане майно, яке було ним збудоване, а отже є державною власністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 395 ЦК України передбачено, що законом можуть встановлені інші речові права на чуже майно.

Також, ст. 396 ЦК України вказано, що особа яка має речове право на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 317 ЦК України встановлює, що власникові належить право володіння, користування та розпорядження майном.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку, проте, що позовні вимоги Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області підлягають задоволенню, а саме, що до визнання права власності на нерухоме майно - будівлю гаражу, що знаходиться за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченко, 53 „а”, за державою, в особі Головного контрольно - ревізійного управління України, та визнання права повного оперативного управління за Контрольно - ревізійним управлінням в Донецькій області.

На підставі ст. ст. 16, 317, 328, 392 ЦК України, керуючись ст. ст. 22, 33, 35, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Контрольно - ревізійного управління в Донецькій області до Красноармійської міської ради про визнання права повного оперативного управління за Контрольно - ревізійним управлінням в Донецькій області, що є державною власністю в особі Головно?го контрольно - ревізійного у?правління України на нерухоме майно - будівл?ю гаражу, що знаходиться за адресою: м. Красноармійськ, вул. Шевченко, 53 „а”, - задовольнити.

Визнати право оперативного управління на нерухоме майно - будівлю гаражу (літ. А-1), площею 70,0 кв.м., що розташована по вул. Шевченка, 53 „а” у м. Красноармійськ за Контрольно - ревізійним управлінням в Донецькій області (83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26, код ЄДРПОУ 22006090), що є державною власністю в особі Головного контрольно - ревізійного управління України (01001, м. Київ, вул. Сагайдачного, 4).

Повний текст рішення підписаний 23.05.2011р.

Рішення набирає законної сили 03.06.2011р.

Рішення може бути оскаржено в Донецький апеляційний господарський суд згідно розділу XII ГПК України.

Суддя Сковородіна О.М.