20 квітня 2011 року Справа № 2-а-2391/11 р.
Суддя Оржицького районного суду Полтавської області Грузман Т.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої пенсії
встановив:
05 квітня 2011 року позивач звернувся до Оржицького районного суду з вказаним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області. В позові посилався на те, що він є постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, у зв'язку з чим Управлінням Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області йому було призначено пенсію. Вважаючи, що йому невірно нараховується пенсія з 26 лютого 2011 року він звернувся з відповідною заявою про перерахунок пенсії до відповідача, але управлінням йому було відмовлено. При нарахуванні йому пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області порушуються вимоги Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оскільки пенсія йому повинна нараховуватися в залежності від мінімальної пенсії за віком, яка існує в державі, встановленої йому групи інвалідності та прожиткового мінімуму встановленого в державі. Посилання Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області на ту обставину, що пенсія йому нараховується у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини є безпідставними, оскільки вони суперечать Законам та Конституції України. Тому просив суд визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі в здійсненні перерахунку та виплаті йому пенсії в розмірах, передбачених ст.50, ч.4 ст.54, ст.67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”протиправною та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі провести йому перерахунок основної та додаткової пенсії з 26 лютого 2011 року та виплачувати таку пенсію у подальшому.
У судове засідання сторони не з”явились, враховуючи вказане суд приймає рішення у порядку скороченого провадження.
Відповідач у наданих до суду запереченнях позов не визнав, прохають відмовити в його задоволенні. Оскільки відповідач при призначенні та виплаті пенсії діяв в межах своєї компетенції, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року, якою встановлено розмір доплати для осіб постраждалих від наслідків ЧАЕС, розмір додаткової пенсії, згідно постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року. Також не ґрунтуються на законі вимоги позивача про застосування при визначенні розміру пенсії положень ст. 28 ЗУ“Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, так розмір пенсії визначений в ч.1 даної статті може застосовуватися для призначення пенсії виключно при призначенні пенсії за вказаним Законом.
Судом встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи та особою яка постраждала внаслідок Чорнобильській АЕС 1 категорії. 2 група інвалідності, встановлена з 02.10.2003 року, пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи, згідно довідок МСЕК № 0010050. В зв'язку з цим з даної дати по даний час він отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що підтверджується листом ПФ від 25.03.2011 року № 48/304. Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію та встановити її на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додатково 75% мінімальної пенсії за віком з 26 лютого 2011 року і у подальшому. У задоволенні вказаної заяви позивачу було відповідачем відмовлено.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 50 Закону “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: - інвалідам II групи -75% мінімальної пенсії за віком. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р №10-рп/2008 визнано неконституційними окремі положення Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. Наслідком прийняття Конституційним Судом України такого рішення є втрата чинності окремих положень цього Закону. Отже, Управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі повинне виплачувати позивачу пенсію в розмірі, передбаченому ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в редакції, яка діяла до внесення змін Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”. У статті 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення і призначення вказаного виду пенсії провадиться відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення”(після внесення змін Законом України від 17.11.2005 № 3108-IV - відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”). Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до вимог частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”.
За змістом абзацу третього статті 1 цього Закону державні соціальні гарантії - встановлені законами мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму.Відповідно до вимог Закону України “Про прожитковий мінімум”прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Визначений статтею 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений Законом України “Про Державний бюджет України”на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги.
Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Згідно абз.1 п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади. Відповідно до зазначеного Положення на Пенсійний фонд України покладено обов'язок щодо призначення пенсії; підготовки документів для її виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року за №8-2 управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Пенсійного фонду України, підвідомчими відповідно головним управлінням цього фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Пенсійного фонду України та мають завданням -забезпечення призначення та виплати пенсії.
Отже, обов'язок по нарахуванню та виплати пенсій, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, покладено саме на органи Пенсійного фонду України.
Оскільки відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії в розмірах, передбачених ст.50, ч.4 ст.54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тому вказані дії управління є протиправними.
Позовні вимоги щодо здійснення нарахувань в подальшому проводити перерахунок розміру пенсій в зв'язку зі змінами мінімальної пенсії за віком, і не підлягають задоволенню, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може регулювати суспільні відносини в майбутньому.
В пункті 34 Рішення Європейського суду з прав людини від 09 січня 2007 року у справі “Інтерсплав проти України”зазначено, що поняття “майно”у першій частині статті 1 Першого протоколу має автономне значення, яке не залежить від формальної класифікації, прийнятої у національному законодавстві. Питання, яке має бути розглянуто, стосується того, наскільки обставини справи, що розглядається в цілому, давали заявникові право на майновий інтерес, захищений статтею 1 Першого протоколу. Тобто, майно у визначенні Першого протоколу до Конвенції охоплює як власне майно, так і майнові права -належні до виплати кошти, відповідно до національного законодавства.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 70, 71, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України Конституцією України; ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”; ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,”Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”за період з 26 лютого 2011 року по 20 квітня 2011 року неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 26 лютого 2011 року по 20 квітня 2011 року виходячи із 8 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст. 54,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як інваліду 2-ої групи та виплатити йому нараховану суму коштів з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області нарахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію відповідно до ст. 50,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”та ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком за період пенсії з з 26 лютого 2011 року по 20 квітня 2011 року та виплатити йому нараховану суму коштів, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити за безпідставністю.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Оржицький районний суд Полтавської області, шляхом подання апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя