Справа № 22ц-888
Копія
10 лютого 2011 року м. Хмельницький
Колегія суддів судової палати у цивільних справах
апеляційного суду Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Баса О.Г.,
суддів: Гринчука Р.С., Карпусь С.А.,
діючи відповідно до Закону України „Про внесення змін до розділу XII „Прикінцеві положення” Закону України „Про судоустрій і статус суддів”, розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому Хмельницької області про визнання незаконними дій щодо перерахунку пенсії, спонукання до перерахунку пенсії, який відповідає вимогам закону і виплати заборгованості із апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 вересня 2010 року,
встановила:
В червні 2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому (далі -УПФ) про визнання незаконними дій щодо перерахунку її пенсії за віком. Також позивачка просила зобов'язати УПФ провести з 1 березня 2009 року перерахунок раніше призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік і виплатити заборгованість. Обґрунтовуючи свої вимоги ОСОБА_1 зазначила, що після призначення пенсії за віком продовжує працювати, внаслідок чого у відповідності до вимог ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-ІV (далі -Закон №1058-ІV) набула право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, і 10 березня 2009 року звернулась до відповідача з відповідною заявою. Проте УПФ всупереч вимог чинного законодавства при перерахунку пенсії не застосувало вищевказаний показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком (1573 грн. 99 коп.), а використало такий показник за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.), у зв'язку з чим розмір пенсії занижено.
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 вересня 2010 року позов задоволено.
Задовольняючи позов, суд виходив з того, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведений з порушенням вимог закону.
В апеляційній скарзі УПФ просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального і процесуального права. При цьому УПФ зазначило, що при перерахунку пенсії позивачки правомірно застосовано показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.
Оскільки сторони, які у встановленому законом порядку оповіщені про час і місце судового засідання, до суду не з'явилися, тому розгляд справи проводиться в письмовому провадженні, відповідно до ст. 197 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України, в порядку якого розглянуто справу, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Приймаючи постанову, суд першої інстанції правильно витлумачив закон, який підлягав застосуванню (ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV).
Встановлено, що після призначенні пенсії за віком, ОСОБА_1 продовжувала працювати.
10 березня 2009 року позивачка звернулась до УПФ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення.
На підставі додаткових документів про стаж роботи і даних персоніфікованого обліку з 1 березня 2009 року був проведений перерахунок пенсії позивачці із врахуванням 40 років 2 місяців 19 днів страхового стажу та відповідного розміру заробітної плати.
При цьому був застосований показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197 грн. 91 коп.).
Після перерахунку розмір пенсії позивачки склав 807 грн. 93 коп.
Дані обставини підтверджуються пенсійним посвідченням ОСОБА_1, довідкою УПФ щодо перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІV (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності -1 січня 2004 року і до 1 січня 2008 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
В силу ст. 40 ч. 1 Закону № 1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).
Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІV.
У статті 40: абзац 4 частини 2 викладено у такій редакції: «Зс -середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».
У статті 42: частину 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.
У відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З того часу відновили дію положення статей 40 і 42 Закону № 1058-ІV у попередній редакції.
Отже, особам, які у 2009 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІV, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.
Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону № 1058-ІV, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Доводи УПФ щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.
Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування цього показника не узгоджуються з вимогами Закону № 1058-ІV і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для його скасування або зміни в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 КАС України, колегія суддів,
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому Хмельницької області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 14 вересня 2010 року -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складання ухвали у повному обсязі відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України -з дня складання ухвали в повному обсязі.
Головуючий: /підпис/ Судді: /підписи/
Згідно з оригіналом: суддя апеляційного суду Р.С. Гринчук
Головуючий у першій інстанції -Мазурок О.В. Справа № 22ц -888
Доповідач -Гринчук Р.С. Категорія 10.2.4