Постанова від 28.04.2011 по справі 2-а-2549/11

Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Справа № 2-а-2549/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2011 р. суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Клімашевська І. В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністативну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання перерахувати та призначити пенсію відповідно до норм чинного законодавства, -

встановив:

08.04.2011 року позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії, в якому просить зобов'язати УПФ України в м. Охтирка провести перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії як інваліду 3 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч. 4 ст. 54 з урахуванням ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та додаткової пенсії, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 50 з урахуванням вимог ч. 3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 ЗУ „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” починаючи з 15 січня 2011 року.

12.04.2011 року судом винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження у справі, копію якої направлено відповідачу. Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав та в установлений законодавством строк надав суду письмові заперечення на позов.

Суддя, оцінивши повідомленні позивачем та відповідачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.

Позивач підтвердив доказами обставини, на які посилається в позові, зокрема те, що є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (3 група), та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворих внаслідок Чорнобильської катастрофи, надавши суду копію посвідчення, що являється інвалідом ІІІ групи.

Відповідач в письмовому запереченні зазначив, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області і отримує пенсію, призначену відповідно до положень ст. ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством, як інвалід ІІІ групи. Крім того, позивач вже вдруге звертався з аналогічними позовними вимогами до суду, з приводу заявленого позову Охтирським міськрайонним судом Сумської області 14.01.2011 року у справі №2-24/11 ухвалено рішення, яким задоволено позовні вимоги позивача, про те у встановлені законодавством строки УПФУ в м. Охтирка було подано апеляційну скаргу на розгляд Апеляційному суду Сумської області, яке на даний час не набрало законної сили. Також, до основного розміру пенсії призначена та виплачується щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, що для інваліда ІІІ групи складає 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір якої визначено ст. 50 зазначеного Закону у зв'язку зі змінами, внесеним Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3 групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком. Попередньо відповідні надбавки і додаткова пенсія обраховувалися, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, розмір якої був визначений п. 2 Постанови КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок кошів державного бюджету»і складав 19,91 грн., які і виплачувалися позивачу. Підстав для застосування при обрахунках розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»немає, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 28 зазначеного закону, мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність застосовується лише виключно для розмірів пенсій, призначених згідно з зазначеним Законом. Позивачу призначено пенсію за іншим нормативним актом. З першого липня 2008 року відповідно до Постанови КМУ від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»у разі, коли розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством) не досягає у інвалідів ІІІ групи одержувачів пенсії по інвалідності, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути меншою ніж 760 грн. Після прийняття Конституційним Судом України рішення № с 10-рп/2008 року, яким визнано неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», для збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян КМУ прийняв Постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка набрала чинності 22.05.2008 року та чітко визначила розміри додаткової пенсії та розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, тому наполягає на відмові у задоволенні позову.

Розглядаючи справу, суд керувався наступними положеннями чинного законодавства:

- відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом;

- відповідно до положень ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28.08.1991 року, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

- стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28.08.1991 року, яка діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»№ 107-VI від 28.12.2007 року, передбачає розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1 категорії інвалідам ІІІ групи 50 % мінімальної пенсії за віком;

- статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»№ 796 від 28.08.1991 року, яка діяла до прийняття Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»№ 107-VI від 28.12.2007 року, передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком;

- Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, було визнано не конституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими змінювалися розміри основної та додаткової пенсій, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

- Виходячи з приписів ч.2 ст. 152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України відповідач повинен був нараховувати та сплачувати позивачу основну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачені ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 р., оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності п.п. 41 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ця норма втратила чинність та не підлягає застосуванню. Отже, відповідач з 22.05.2008 р. мав діяти у відповідності з приписами діючих норм ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд не може погодитися з доводами відповідача щодо нарахування пенсії позивачу відповідно до Постанови КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок кошів державного бюджету», оскільки, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та доводами щодо неможливості застосування відносно позивача положень ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в зв'язку з тим, що нарахування пенсії йому проводиться за іншим законом, оскільки відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не може бути підставою для реалізації конституційної гарантії та права на отримання пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок державної та додаткової пенсій за період з 15.01.2011 року з урахуванням фактично отриманих позивачем виплат.

На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 107-VI від 28.12.2007 року, Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 99, 100, 183-2 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної пенсії відповідно до вимог ст. 54 з урахуванням ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі не меншому 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 50 з урахуванням ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеному ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»з підвищенням її розміру у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, та провести відповідні виплати з 15.01.2011 р. з урахуванням виплачених коштів.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області виконати постанову негайно.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

СуддяОСОБА_2