Справа № 2-а-1538/11
31 березня 2011 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Клепка Л.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області про оскарження дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати і сплатити недоотриману пенсію. В обгрунтування вимог зазначила, що вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного Фонду України в м.Димитров, отримує пенсію за віком і продовжує працювати. Набувши додаткового страхового стажу та отримавши право на перерахунок пенсії, вона 12.04. .2010року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.40 та частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», виходячи із показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за рік, що передує року перерахунку пенсії, і з врахуванням додаткового стажу. Проте при здійсненні перерахунку відповідачем було застосовано показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік, а не такий же показник за 2009 рік. Не погоджуючись з зазначеним рішенням, позивачка просить суд визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати його здійснити їй перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009рік, виходячи з розміру 1650,43грн., донарахувати та сплатити їй виниклу з 12.04.2010року заборгованість.
Відповідач, не визнаючи позову і вважаючи його безпідставним, в наданих суду запереченнях зазначає, що позивачка перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м.Димитров з 17.03.2008року і є отримувачем пенсії, призначеної на пільгових умовах. 12.04.2010року з набуттям необхідного додаткового страхового стажу після призначення пенсії вона звернулася з заявою про перерахунок пенсії на підставі ст.42 Закону №1058 за стажем та заробітною платою. Позивачці був здійснений перерахунок пенсії за страховим стажем, який до проведення перерахунку становив 35 років 10 місяців 15 днів, а після перерахунку склав 37років 10 місяців і 15 днів, та з заробітної плати, врахованої з 1.10.1991 по 30.09.1996 року та по даним персоніфікованого обліку з 1.07.2000 року по 28.02.2010року. При цьому для розрахунку заробітку, з якого обчислювалася пенсія, застосована середня заробітна плата в галузях економіки України за 2007рік (1197,91грн.). Вимоги позивача щодо перерахунку пенсії за заробітною платою, взятою за 2009рік, про який просить позивач, на думку відповідача є безпідставними, оскільки ч. 4 ст.42 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку посилається позивач, не містить в собі вимоги здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за рік, що передує року перерахунку пенсії, та, крім того, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стражу, визначені в частині першій ст.40 зазначеного Закону. Тому свої дії щодо перерахунку пенсії за заробітною платою вважає такими, що відповідають нормам чинного законодавства.
Оцінивши повідомлені сторонами обставини, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилася 16 березня 1953 року, з 17.03.2008 року перебуває на обліку в УПФУ в м.Димитров, отримує пільгову пенсію за віком і після її призначення продовжувала працювати до 23.07.2010року, що підтверджується даними її трудової книжки ( арк..спр.13-17 ).
12.04.2010року позивачка звернулася до УПФУ в м.Димитров з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням набутого стажу та заробітку, який вона отримувала після призначення пенсії. (арк.спр. 27 ).
Згідно розпорядження УПФУ в м.Димитров №145614 від 16.04.2010року позивачці за її заявою від 12.04.2010 року був здійснений перерахунок пенсії з врахуванням збільшення страхового стажу та заробітної плати, врахованої з 1.10.1991 по 30.09.1996 року та по даним персоніфікованого обліку з 1.07.2000 року по 28.02.2010року з застосуванням середньої заробітної плати за 2007рік (1197, 91 грн.) (арк..спр.14-18 ).
Предметом спору є незастосування відповідачем при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009рік, який складає 1650,43грн. Спір між сторонами з приводу перерахунку пенсії за страховим стажем відсутній.
Відповідно до частини четвертої ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року № 1058-IV у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28.12.2007року №107-6 згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008року №10-рп/2008, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 40, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000року.
Частиною 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, і в подальшому при перерахунку пенсії не змінюється.
Таким чином, правовий аналіз вказаних норм свідчить про те, що механізми призначення і перерахунку пенсії різні. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, і з набуттям додаткового страхового стажу. Іншого тлумачення правові норми зазначеного Закону не передбачають.При цьому зміна періодів, за який береться заробіток, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, виходячи із середньомісячного заробітку працівників, зайнятих у галузях економіки України, на момент звернення заявника за перерахунком, оскільки такий показник застосовується виключно при первісному призначенні пенсії, а не при її перерахунку.
Суд також зазначає, що частина 4 діючої ст.42 Закону 1058 не містить в собі вимоги застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, на який, як на правову підставу своїх вимог, посилається позивач.
Суд не може приймати до уваги положення п/п 3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки в ній фактично відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону України від 28.12.2007 року №107-VI, яка хоча і надавала можливість здійснення перерахунку пенсії з врахуванням періодів страхового стажу, визначених частиною першою статті 40 цього Закону, із застосуванням такого показника, проте була визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не відповідають умовам, викладеним в ст.40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Суд також наголошує, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV і середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 та частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 28.12.2007 р. № 107-VI та в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, не є тотожними поняттями в правовому розумінні і не можуть підмінювати одне одне.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат визначаються виключно цим Законом.
Таким чином, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії, а не постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530.
Оскільки в діючій редакції Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вихідними критеріями перерахунку пенсії є додатковий страховий стаж і заробітна плата (дохід), з якої первісно була обчислена пенсія, а таке поняття, як перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, взагалі відсутнє, вимоги позивача суперечать діючому законодавству, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, а отже задоволенню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.11,17,18,99,100,158-163,183-2,185,186,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитров Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати призначену їй пенсію за віком відповідно до ст.40, ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, донарахувати та сплатити їй виниклу з 12.04.2010року заборгованість відмовити повністю.
Витрати покласти на позивача.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя