Ухвала від 08.01.2008 по справі К-34024/06

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 січня 2008 року м. Київ

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - судді Фадєєвої Н.М.

Суддів - Кобилянського М.Г., Кравченко О.О., Леонтович К.Г.,

Маринчак Н.Є.

розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області на постанову господарського суду Одеської області від 21.06.2006р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 03.10.2006р. у справі за позовом ВАТ « Енергопостачальна компанія « Одесаобленерго» до Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області про визнання нечинним рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Справа №К-34024/06

Доповідач Фадєєва Н.М.

У травні 2006р. ВАТ „Одесаобленерго" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом до Інспекції про визнання нечинним рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській області № 35 від 20 лютого 2006 року, відповідно до якого на позивача накладено штраф у розмірі 244219,30 грн. та вилучено в доход державного бюджету неправомірно отриману виручку у сумі 122109,65 грн..

Постановою господарського суду Одеської області від 21.06.2006р. задоволені позовні вимоги

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.10.2006р. апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова господарського суду Одеської області від 21.06.2006р. - без змін.

Не погоджуючись з вищезазначеними судовими рішеннями, Державна інспекція з контролю за цінами в Одеській області звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України. у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом,згідно плану перевірки додержання енергопостачальними організаціями Закону України „Про енергозбереження" від 17.01.2006р. прокуратурою Одеської області була залучена Інспекція для перевірки дотримання порядку застосування тарифів на електроенергію згідно з діючим законодавством /а.с.27-28/.

В січні, лютому 2006р. Інспекція провела вибіркову перевірку порядку застосування Центральним РЕМ ВАТ "Одесаобленерго" тарифів на електричну енергію за період з 01.01.2005р. по 01.01.2006р., за результатами якої був складений акт №000072 від 15.02.2006р.

Перевіркою встановлено порушення п.п.7.9 п.7 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996р., зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 року за №417/1442 (в редакції, затвердженій постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України /НКРЕ/ від 22.08.2002 р. № 928 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції за №903/7191 від 14.11.02р.) /далі -Правила/, а саме, при розрахунках з споживачами, коли дата зміни тарифу не збігалася з датою початку розрахункового періоду ВАТ "Одесаобленерго" необгрунтовано застосовувало тарифи за використану електроенергію, які діяли на кінець розрахункового періоду. Інспекцією з застосуванням тарифів за використану електроенергію, які діяли на початок розрахункового періоду, здійснено розрахунок сум, отриманих Центральним РЕМ в результаті неправильного застосування тарифів, затверджених НКРЕ за вищевказаний спірний період, які становлять 126185,56 грн.. /а.с.14-26/. Пізніше працівники відповідача склали доповнення до акту від 15.02.06р., яким виключили з донарахованих сум 4075,91 грн. у зв'язку з тим, що Правилами в редакції постанови НКРЕ №910 від 17.10.05р. у разі коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку розрахункового періоду позивачу дозволяється застосовувати тарифи, що діяли на кінець розрахункового періоду.

На підставі цього акту перевірки керуючись ст.. 14 Закону інспекція прийняла рішення від 20.02.2006р. №35 про застосування до ВАТ «Одесаобленерго» економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, а саме, вилучення в доход державного бюджету неправомірно отриманої виручки у сумі 122 109 грн. 65 коп. та штрафу у подвійному розмірі від цієї виручки на суму 244219,30 грн..

Відповідно до п.7.1. Правил розрахунки споживачів з постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом здійснюються за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕ, згідно з договором про постачання електричної енергії.

Пунктом 7.9 Правил в редакції, чинній до 29.11.05р., встановлено, що у тому разі коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку (закінчення) розрахункового періоду і встановлена автоматизована система обліку не дає змоги визначити обсяги споживання електричної енергії за днями місяця, за згодою сторін, розрахунки здійснюються за однією з таких схем:

-обсяг спожитої (переданої) електричної енергії між датами зняття показів засобів обліку розкладається відповідно до тривалості дії протягом розрахункового періоду кожного з тарифів, після чого величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як сума добутків тарифів на відповідні їм обсяги електричної енергії;

- період між датами зняття показів засобів обліку прирівнюється до розрахункового періоду і величина коштів, які має сплатити споживач, визначається як добуток обсягу електричної енергії, спожитої (переданої) між датами зняття показів засобів обліку, на тариф, який діяв на початок розрахункового періоду;

-у відповідності до методичних рекомендацій, затверджених НКРЕ. Обрана схема обов'язково зазначається у договорі і не може бути змінена дозакінчення терміну дії договору.

Таким чином, Правила чітко встановлюють, що способи визначення обсягу споживання електроенергії при зміні тарифів та здійсненні відповідного розрахунку за кількість спожитої за такий розрахунковий період електроенергії, встановлені п.7.9 обираються учасниками правовідносин за договорами про постачання електроенергії і застосовуються лише у тому разі, коли дата зміни тарифу не збігається з датою початку (закінчення) розрахункового періоду і встановлена автоматизована система обліку не дає змоги визначити обсяги споживання електричної енергії за днями місяця .

Як вбачається з матеріалів перевірки, ні акт, ні розрахунок сум неправомірно отриманої виручки та штрафу, виконані Інспекцією, не містять відомостей про дати змін тарифу, що позбавляє можливості зробити висновок про те, що вони не співпадають з датами початку (закінчення) розрахункових періодів і санкції обраховані саме у разі передбаченому п.7.9 Правил.

Крім того, вказані Інспекцією дати початку розрахункового періоду не завжди збігається з датами, які вказані в наявних в матеріалах справи договорах. Так, згідно з додатком №2.1 до договору № 152 від 20.08.04р. між ВАТ "Одесаобленерго" та ВАТ „Одеський завод поліграфічних машин" розрахунковим вважається період з 30 числа місяця до такого ж числа наступного місяця, в той час як Інспекцією вказано в акті перевірки датами початку розрахункових періодів за січень та лютий 2005р. відповідно 24.12.04р. та 24.01.04р., аналогічно щодо ПП "Макдональдс Юкрейн Лтд".

Крім того, Інспекцією не обґрунтовано, з яких підстав при визначені неправомірно отриманої виручки нею була застосована саме друга, з трьох встановлених п.7.9 Правил, схема розрахунків, коли з матеріалів справи вбачається, що споживачі оплачували рахунки за спожиту електроенергію, чим і погоджували застосовану ВАТ „Одесаобленерго" схему розрахунку.

Доводи скаржника про те, що таке погодження є наслідком монопольного становища позивача на ринку постачання електроенергії, матеріалами справи не підтверджені і докази звернення споживачів з будь-якими скаргами з цього приводу Інспекцією не представлені.

Згідно з пунктом 2.1 Інструкції при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства. Тобто виручкою від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) є сума, фактично отримана суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або (та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг). Інспекцією ж обрахована сума виручки на підставі рахунків, виставлених ВАТ „Одесаобленерго" споживачам до оплати без аналізу фактичних надходжень на їх оплату.

Таким чином, суд постановив обґрунтоване і законне судове рішення, підстав для задоволення касаційної скарги немає.

Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Одеській областізалишити без задоволення, а постанову господарського суду Одеської області від 21.06.2006р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 03.10.2006р.- без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Судді :