Рішення від 25.03.2008 по справі 8/318-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 березня 2008 р. Справа 8/318-07

за позовом:Селянського фермерського господарства "Подільське" (вул. Садова, 1, с. Жежелів, Козятинського району , Вінницької області , 22116)

до: Жежелівської сільської ради Козятинського району Вінницької області (с. Жежелів, Козятинського району, Вінницької області )

про визнання недійсними рішень 15 сесії 5 скликання від 19.09.07 р. Жежилівської сільської ради

Головуючий суддя Мельник І.Ю.

Cекретар судового засідання Гнилюк О.В.

Представники

позивача : Береговий В.Є, за дорученням

відповідача : Лебединський Б.Р., сільський голова

ВСТАНОВИВ :

Заявлено позов про визнання рішення 15 сесії 5 скликання Жежилівської сільської , Козятинського району від 19.09.2007 року «Про скасування рішення 11 сесії 4 скликання від 16.03.2004 року «Про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1 га під будівництво стадіону»та визнання рішення 15 сесії 5 скликання Жежилівської сільської ради Козятинського району від 19.09.2007 року «Про скасування рішення 12 сесії 4 скликання від 30.06.2004 р. «Про затвердження рішення виконкому від 24.06.2004 р. та клопотати перед Козятинською райдержадміністрацію про передачу в оренду ставків, які знаходяться за межами населеного пункту»не дійсними.

Відповідач в відзиві та додатковому відзиві на позовну заяву і в засіданні суду проти позову заперечує, мотивуючи тим , що рішення прийняті відповідачем на 15 сесії 5 скликання 19.09.2007 року є законними. Позивач фактично не використовує з 16.03.2004 року земельні ділянки по позову . Не укладає з сільською радою договорів оренди , не платить коштів сільській раді чим спричиняє збитки. В порушення постанови Кабінету Міністрів України № 266 від 04.03.2004 року позивач -СФГ «Подільське», с. Жежилів не підписав з ПП. «Земельний центр», м. Козятин додатки до договору від 16.05.2007 року на виконання земельних робіт:

- не оформив і не погодив календарного плану виконання робіт;

- не погодив і не підписав кошторис на виконання землевпорядних робіт з організацією, яка їх виконує -ПП. «Земельний центр», м. Козятин;

- не зробив замовлення на виконання цих робіт , що є невід'ємною частиною договору на проведення відповідних робіт та не надав вихідної документації , необхідної для розроблення проекту землеустрою (п. 6 постанови КМУ № 677 від 26.05.2004 р. );

- не погодив проекту відведення земельної ділянки з землевласником, органом земельних ресурсів , природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини по землі для будівництва стадіону (п. 9 постанови КМУ № 677 від 26.05.2004 р.);

- не провів оплати виконання цих робіт підрядчиком , оскільки п. 2.3 укладених договорів тільки від 16.05.07 р. передбачає виконання підрядчиком цих робіт протягом 12 - ти місяців з дня 100 % оплати цих робіт.

Дії СФГ «Подільське», с. Жежилів свідчать про навмисне невиконання з боку позивача рішень сесій Жежилівської сільської ради.

В додатковому відзиві на позовну заяву і в засіданні суду відповідач повідомив, що крім вищезазначених порушень зроблених позивачем, відповідач рішення на 11 сесії 4 скликання від 16.03.2004 року та на 12 сесії 4 скликання від 30.06.2004 року про виділення для позивача земельних ділянок фактично не приймав і в повістку дня ці питання не включались. Саме з цих підстав та не отримання доходів протягом трьох років змусило відповідача прийняти оскарженні рішення по позову , які прийняті відповідачем без порушень норм чинного законодавства.

По заяві сторін справа розглядалась без технічного запису судового процесу.

Розглянувши матеріали справи , давши їх оцінку , заслухавши сторін і заперечення відповідача, позивач позовні вимоги підтримує, судом встановлено , що Жежилівська сільська рада Козятинського району згідно ст.. 12,122 і ст.. 123 Земельного кодексу України рішенням 11 сесії 4 скликання від 16.03.2004 року надала згоду на виготовлення позивачем -СФГ «Подільське», с. Жежилів проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 1,1 га пасовищ із земель запасу Жежилівської сільської ради, яка розташована в межах с. Жежилів під будівництво стадіону , а рішенням 12 сесії 4 скликання від 30.06.2004 року Жежилівська сільська рада затвердила рішення виконкому Жежилівської сільської ради від 24.06.04 р. про передачу в оренду ставків, що знаходяться за межами населеного пункту та заявила клопотання перед Козятинською райдержадміністрацію про передачу СФГ «Подільське», с. Жежилів - позивачу по справі в оренду ставків , які знаходяться за межами населеного пункту терміном на 25 років в кількості семи одиниць відповідною площею: 0,9 га , 1,4 га, 1,8 га , 0,4 га , 0,2 га , 0,4 га і 0,6 га та про укладення договору оренди зазначених ставків.

Судом встановлено, що на підставі ст.. 123 Земельного кодексу України , з метою забезпечення екологічної і санітарно - епідеміологічної безпеки, а також захисту інтересів інших осіб і держави вимагається процедурно погодити проект відведення земельних ділянок з землекористувачем, органами земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно - епідеміологічним органами , органами архітектури та охорони культурної спадщини по землі для будівництва стадіону, а також одержати висновок державної землевпорядної експертизи щодо об'єктів які їй підлягають.

Судом встановлено , що рішення відповідачем про надання згоди позивачу на виготовлення проекту землеустрою щодо виділення земельних ділянок прийняте 16.03.2004 року , рішення щодо затвердження рішення виконкому та клопотання перед Козятинської райдержадміністрацію про передачу в оренду ставків прийняте 30.06.04 р., позивач тільки 16.05.07 р. уклав договір підряду № 17/05/07 та № 16/05/07 з ПП. «Земельний центр», м. Козятин, Козятинського району на виконання робіт по виготовленню технічної документації в пунктах 2,3 яких передбачено, що роботи обумовлені договором виконуються на протязі 12 місяців з дня здійснення підрядником 100 % оплати цих робіт.

Доказів про виконання проплати підрядчику по виготовленню технічної документації на замовлення відповідача позивач не надав. На лист № 130-2-10 від 14.09.07 р. відповідача позивач надав йому договори підряду від 16.05.07 р. , не надавши доказів проплати по виготовленню технічної документації по ним.

Додаткові договори про проведення зарахування боргу на виконання договорів підряду по виготовленню технічної документації від 21.05.07 р. надані позивачем суду тільки 11.12.07 р.

На запит відповідача до ПП. «Зелений центр», м. Козятин про виконання підрядних робіт позивача він листом № 328 від 12.09.07 року повідомив, що роботи по договору з позивачем на виготовлення технічної документації призупинені через не проплату замовника.

Згідно ст.. 123 ЗК України, ст.. 4-11 "Порядку" , затвердженого постановою КМУ від 26.05.04 р. № 677 передбачено , що розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа яка має ліцензію.

Замовником проекту відведення може бути як сільська рада так і землекористувач.

Проект відведення земельної ділянки розробляється на основі завдання, затвердженого замовником, що є невід'ємною частиною договору (п. 6, Порядку).

До договору замовник додає вихідну документацію, необхідну для розроблення проекту землеустрою. (п. 6 Порядку).

Проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно - епідеміологічною службою , органами містобудування , архітектури та охорони культурної спадщини (п. 9. Порядку).

Судом встановлено , що позивач вищезазначених робіт з 16.03.04 р. по даний час , день розгляду справи не виконав.

Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства (п. 10 Порядку).

Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською радою, затверджується або в установленому порядку передається до іншого органу, до повноважень якого належить надання у користування або у власність земельної ділянки ( п. 11 Порядку).

На підставі викладеного , судом встановлено , що проект відведення земельної ділянки подається до відповідної державної адміністрації чи місцевої ради тільки після його погодження всіма вищезазначеними особами та органами.

Орган, якому переданий проект відведення в місячний термін в межах своїх повноважень приймає рішення про надання земельної ділянки в користування ч. 6 ст. 123 ЗК України.

Судом встановлено , а позивачем не доведено , що він зробив все можливе для виготовлення проекту відведення по земельних ділянках по позову на які відповідач надав йому згоду на виготовлення проекту землеустрою з 16.03.04 р. по даний час, чим не дав можливості відповідачу надати в оренду дані земельні ділянки і отримати прибуток.

Доказів проведення оплати відповідачу за земельні ділянки по позову з 16.03.04 р. по даний час позивач суду не надав.

Як пояснив відповідач в засіданні суду і в відзиві на позовну заяву з метою припинення понесення збитків , а також те , що рішення на 11 сесії 4 скликання від 16.03.04 р. і на 12 сесії 4 скликання від 30.06.04 р. та рішення виконкому від 24.06.04 р. фактично не приймалося згідно норм чинного законодавства, в плани роботи ради і виконкому не вносилося , що стверджується наданими відповідачем протоколами і підтверджено сторонами в засіданні суду, позивач до цього часу не виготовив проекту відведення земельних ділянок, відповідач на 15 сесії 5 скликання від 19.09.07 р. скасував рішення 11 сесії 4 скликання від 16.03.04 р. «Про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», а також відмінив рішення 12 сесії 4 скликання від 30.06.04 о. «Про передачу оренду ставків»СФГ «Подільське», с. Жежилів і попросив Козятинську райдержадміністрацію відмінити своє розпорядження № 578 від 03.11.06 р. «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по наданню в оренду земель водного фонду, що розташовані на території Жежилівської сільської ради», - СФГ «Подільське», с. Жежилів.

Розглянувши дані рішення відповідача та їх мотиви , судом встановлено , що п. 13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(надалі «Закон») передбачено , що не пізніше як на другій сесії сільської (селищної) ради затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Порядок скликання сесії ради, підготовки і розгляду нею питань , прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань , а також порядок роботи сесії визначається «регламентом»ради (п. 14 ст. 46 Закону).

Протоколи сесій сільської (селищної) ради, прийняті нею рішення підписуються сільським (селищним) головою (п. 15 Закону).

Управлінська діяльність ради і її виконавчого органу -комітету здійснюється шляхом прийняття нормативних актів у формі рішень -ради , виконавчого органу (п. 2.2 Примірної інструкції з діловодства в сільській раді та її виконавчому комітеті - в подальшому «Інструкції»), ст.. 59 Закону.

Хід обговорення питань на сесіях ради і засіданнях виконкому , їх рішення фіксуються в протоколах, які оформляються на підставі записів зроблених в ході засідання (п. 2.6 . Інструкції).

Підготовка та оформлення документів на розгляд сесії і засідань виконкому та постійних комісій проводиться у планах роботи ради і виконкому де передбачається перелік питань які вносяться на розгляд сесії і засідань, доповідачів і відповідальних за підготовку (п. 4.13.2. Інструкції).

Про кожне сесійне засідання сільської ради і виконавчого органу - комітету складається протокол (п. 4.13.6. Інструкції).

Судом встановлено , що у відповідача був відсутній затверджений регламент роботи ради 11 сесії 4 скликання 2004 року і 12 сесії 4 скликання 2004 р.

На засіданні 11 сесії 4 скликання від 16.03.04 р. питання «Про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1 га позивачу - СФГ «Подільське», с. Жежилів»не розглядалось і на нього не виносилося, що стверджується сторонами в засіданні і наданими протоколами відповідачем.

Також не вносилося на засідання і не розглядалось на засіданні виконавчого комітету Жежилівської сільської ради 24.06.04 р. питання «Про передачу в оренду ставків -СФГ «Подільське», с. Жежилів», що стверджується сторонами і протоколом виконкому від 24.06.2004 р.

Аналогічно вищезазначеному, також не вносилося на сесію і не розглядалось на 12 сесії 4 скликання від 30.06.04 р. питання «Про затвердження рішення виконавчого комітету Жежилівської сільської ради від 24.05.04 р. «Про передачу в оренду ставків СФГ «Подільське», с. Жежилів і не розглядалось питання «Про клопотання перед Козятинською райдержадміністрацією про передачу СФГ «Подільське», с. Жежилів в оренду ставків, що знаходяться за межами населеного пункту терміном на 25 років», що стверджується сторонами і протоколом від 30.06.04 р.

Як встановлено судом , відповідач при прийнятті рішень по справі порушив п. 13 -15 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та п. 2.2, п. 2.6, п. 4.13.2.і п. 4.13.6 Інструкції.

Згідно п. 10 ст. 59 «Закону»акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або закону України визнаються незаконними в судовому порядку.

Постановою Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 04.03.2002 року вказано, що визнаючи недійсним цілий ряд рішень сільської ради, суд помилково, всупереч вимогам чинного законодавства, виходив з припущення про неможливість ради скасувати свої акти. Таке припущення суду суперечить роз'ясненням Верховного Суду України.

Так, у частині другій пункту 8 Постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 25.12.1996 р. «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді справ»зазначено , що «виходячи з установлених законодавством умов надання земельних ділянок, не можна вважати такими, що суперечать закону , рішення , за яким земельна ділянка була неправомірно одержана у власність чи в користування».

З'ясувавши фактичні обставини по справі , давши правову оцінку діям сторін , судом встановлено , що позивач не надав суду в засідання доказів поважних причин , що він зробив все , що від нього залежить можливе для виготовлення на земельні ділянки по позову проекту відведення на які відповідач надав згоду на виготовлення проекту землеустрою з 16.03.04 р. по 21.05.07 р. , чим не надав можливості відповідачу і не надає їх по даний час, передати ці землі в оренду для отримання прибутку.

Доказів проведення оплати відповідачу за земельні ділянки по позову позивач суду в засідання також не надав, чим виявив небажання отримати землі по позову в оренду.

Крім того , судом в засіданні суду доведено , що рішення по справі на 11 сесії 4 скликання від 16.03.04 р. , від 24.06.04 р. та на 12 сесії 4 скликання від 30.06.04 р. в повістку дня не вносились і не приймались, чим грубо порушено норми чинного законодавства.

По цим обставинам відповідач мав право їх сам скасувати.

Тому , враховуючи вищевикладені і фактичні обставини в позові позивачу необхідно відмовити , віднісши за його рахунок судові витрати по справі.

Враховуючи вищевикладені і фактичні обставини , керуючись ст.. ст.. 44,49,82,115 та ст.. 116 ГПК України, ст.. 614 ЦК України , ст.. ст.. 46,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 2.2, п. 2.6., п.4.13.2 і п. 4.13.6. Інструкції - ,

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Суддя Мельник І.Ю.

Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 08 квітня 2008 р.