Ухвала від 13.03.2008 по справі 31-30/321-06-9788А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"13" березня 2008 р.

Справа № 31-30/321-06-9788А

Позивач: Одеська міська рада

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Одеське міське управління земельних ресурсів Одеської міської ради

Відповідач 1: Овідіопольська райдержадміністрація Одеської області

Відповідач 2: ТОВ «ЗАЮР»

Відповідач 3: ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Одеська регіональна філія

Про визнання протиправними та скасування розпоряджень, визнання недійсними договорів, скасування державного акту

Суддя Господарського суду

Одеської області Лєсогоров В.М.

Представники:

від відповідача (ОРДА): Нестерова М.В.

від 3-ї особи: Польщіна Т.Л.

від інших: не з'явилися

СУТЬ СПОРУ: Про визнання протиправними та скасування розпоряджень, визнання недійсними договорів, скасування державного акту

Позивач просить суд визнати протиправними та скасувати розпорядження Овідіопольської райдержадміністрації Одеської області № 387 від 01.02.2002 року, № 456 від 29.07.2002 року прийняті з приводу земельних правовідносин. Також позивач просить визнати недійсними договір оренди землі від 10.07.2002 року та договір купівлі -продажу землі від 30.07.2002 року. Крім того позивач просить скасувати державний акт від 08.08.2002 року щодо земельної ділянки.

Відповідно до Розділу VII ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ КАС України -5 - До початку діяльності окружних адміністративних судів підсудні їм справи вирішують у першій інстанції відповідні місцеві загальні суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. 6 - До початку діяльності окружних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процессуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій інстанції відповідні місцеві господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту.

Провадження у поточній справі відкрито ухвалою господарського суду Одеської області від 25.09.2006 року за правилами КАС України.

За офіційним повідомленням Державної судової адміністрації України з 03.07.2007 року розпочав діяльність Одеський окружний адміністративний суд.

Отже поточну справу має розглядати господарський суд Одеської області.

Відповідно до ст. 3 КАС України - у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 17 КАС України -Компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процессом чи процесом референдуму.

Відповідно до листа Верховного суду України від 26.12.2005 року № 3.2.-2005 - Визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією з сторін є суб'єкт, що здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.

Відповідно до Рекомендацій Президії ВГСУ від 27.06.2007 року № 04-5/120 «Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам» - 15. Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно-правових угод. До таких справ слід відносити справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності. Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в тому числі відновлення порушенного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право і незалежно від участі в ньому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.

У поточній справі між сторонами виник спір щодо прав на землю. Питання земельних правовідносин є цивільно -правовими (господарськими).- кумендацій Президії ВГСУості.ти господарський суд Одеської області.ті від 25.09.2006 року за правилами КАС України.

Отже спір не має ознак справи адміністративної юрисдикції і є господарським в зв'язку із тим, що правовідносини щодо яких виник спір є цивільно -правовими (господарськими).

Таким чином спір не підлягає вирішенню в порядку КАС України однак підлягає вирішенню в порядку ГПК України.

КАС України та ГПК України не передбачають правил про те, що адміністративна справа відкрита провадженням може бути розглянута за правилами ГПК України.

Відповідно до ст. 157 КАС України - суд закриває провадження у справі: 1) якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного слід закрити провадження у справі оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись п. 1 ст. 157 КАС України, суд,

УХВАЛИВ :

Провадження у справі -закрити.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Ухвала може бути оскаржена в порядку ст.186 КАС України.

Ухвала набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Суддя Лєсогоров В. М.