донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
04.05.2011 р. справа №1/3пд/2011
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддівНовікової Р.Г.
Волкова Р.В., Дучал Н.М.
за участю представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача:ОСОБА_1 за дов.б/н від 20.10.2010р.
розглянувши у відкритому
судовому засіданні апеляційну скаргуВідкритого акціонерного товариства «Сталь» м.Луганськ
на рішення господарського судуЛуганської області
від03 березня 2011 року
(повний текст підписаний 09.03.2010р.)
по справі№1/3пд/2011 (суддя -Зюбанова Н.М.)
за позовомЛуганської міської ради м.Луганськ
до Відкритого акціонерного товариства «Сталь» м.Луганськ
провнесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р. (державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743)
Луганська міська рада м.Луганськ звернулась до Відкритого акціонерного товариства «Сталь» м.Луганськ з позовом про внесення змін до п. п. 2.1, 2.10, 2.5 договору оренди землі від 17.09.2003р. (державна реєстрація від 30.10.2003р. за № 4743); зміни до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, підлягають державній реєстрації у Луганському міському реєстраційному офісі Луганської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру».
21.01.2011р. позивач надав до суду першої інстанції заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої останній просить в договір оренди землі від 17.09.2003р. (державна реєстрація від 30.10.2003р. № 4743), внести наступні зміни:
- викласти п.2.1. розділу 2 «Орендна плата»договору у новій редакції: «2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях»;
- доповнити п.п.2.1.1. п.2.1 розділу 2 «Орендна плата»договору абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -122768грн.10 коп.»;
- доповнити п.2.10. розділу 2 «Орендна плата»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить -4092270грн.00коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003 №4743, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем»;
- п.2.5. розділу 2 «Орендна плата»договору викласти в новій редакції: «У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення».
Зміни до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, здійснити у порядку, встановленому законодавством.
Заявою про уточнення позовних вимог від 10.02.2011р. Луганська міська рада уточнила нормативні підстави позову, а саме, в обґрунтування своїх позовних вимог посилалась на ст.288 Податкового кодексу України, норми якої набрали чинності з 01.01.2011р., згідно до яких розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. При цьому, у відповідності до ст.274.1 Податкового кодексу України, ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Рішенням господарського суду Луганської області від 03.03.2011р. по справі №1/3пд/2011 позовні вимоги задоволені. Внесені зміни до договору оренди землі від 17.09.2003р. (державна реєстрація від 30.10.2003р. №4743), викладено п.2.1. розділу 2 «Орендна плата»договору у новій редакції: «2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях»;
- доповнено п.п.2.1.1. п.2.1 розділу 2 «Орендна плата»договору абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за № 4743, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 122768грн.10 коп.;
- доповнити п. 2.10. розділу 2 «Орендна плата»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить -4092270грн.00коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем»;
- п. 2.5. розділу 2 «Орендна плата»договору викласти в новій редакції: «У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення».
Зобов'язано зміни до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. за №4743, здійснити у порядку, встановленому законодавством.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 03.03.2011р. по справі №1/3пд/2011 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи свою правову позицію, посилається на те, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Заявник вказує, що правових підстав для внесення змін до договору оренди землі не має, так як сторонами вже узгоджені та зазначені у договорі від 17.09.2003р. розмір, форма і строки внесення орендної плати на землю.
В судовому засіданні від 04.05.2011р. повноважний представник відповідача підтримав правову позицію, викладену в апеляційній скарзі. Позивач не скористався своїм процесуальним правом щодо участі його представника у даному судовому засіданні, про час та місце проведення якого був повідомлений належним чином.
Оскільки явка представників сторін ухвалою про порушення апеляційного провадження від 28.03.2011р. по справі №1/3пд/2011 не була визнана обов'язковою, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника позивача.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, відзив, заслухавши у судовому засіданні повноважного представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення виконавчого комітету Луганської міської ради №271/8 від 23.07.2003р. між виконавчим комітетом Луганської міської ради (далі - орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Сталь»(далі - орендар) укладений договір оренди землі від 17.09.2003р., згідно до п.1.1. якого орендодавець передав в оренду земельні ділянки площею 0,1519га та площею 1,9481га за адресою: м.Луганськ, вул. Фрунзе, 107 в межах, визначених проектом відведення земельних ділянок.
Даний договір зареєстрований виконавчим комітетом Луганської міської ради, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 30.10.2003р. за №4743.
За приписами п.1.2. договору, договір оренди земельних ділянок укладений на 49 років під будівництво та розміщення виробничих будівель та споруд та благоустрій прилеглої території.
Пунктом 2.1. даного договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5 за розрахунком розміру земельного податку (річного), який додається до договору та є його невід'ємною частиною.
Відповідно до п.п.2.1.1, 2.1.2 договору оренди землі, на момент укладання договору річна орендна плата складає 3978грн.55коп. та може змінюватися по узгодженню сторін.
У пункті 2.4.1. договору встановлено, що у разі зміни земельного податку пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення змін у договір.
Згідно з п.2.5. договору, у разі несвоєчасного внесення орендної плати орендар повинен сплатити пеню, яка нараховується на суму боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті, відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Як передбачено п.4.2 договору, зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди спір вирішується у судовому порядку. Зміни і доповнення до даного договору вносяться шляхом укладення додаткових угод, що набирають чинності після підписання, нотаріального посвідчення та державної перереєстрації договору оренди і є невід'ємними частинами даного договору.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008р. внесені зміни до ч.ч.4, 5 ст.21 Закону України «Про оренду землі», згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим законом.
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому в разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
В свою чергу, статтею 7 Закону України «Про плату за землю»ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
На підставі вищевикладеного, Луганською міською радою було прийнято рішення №65/150 від 29.04.2010р., яким Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено:
- провести ґрунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства та діючим нормативно-правовим актам Луганської міської ради, насамперед рішенням від 28.12.2007р. №28/10 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Луганська, від 31.10.2007р. №25/5 «Про деякі питання щодо плати за землю у м.Луганську.
- за результатами проведеного аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції землекористувачам про внесення відповідних змін до вищевказаних договорів.
Приписами ст.188 Господарського кодексу України встановлено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Виходячи з матеріалів справи, з метою внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., позивач 17.08.2010р. направив на адресу Відкритого акціонерного товариства «Сталь»м.Луганськ проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, яким запропоновано внести наступні зміни:
- викласти п. 2.1. розділу 2 «Орендна плата»договору у новій редакції: «2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях»;
- доповнити п.п.2.1.1. п.2.1 розділу 2 «Орендна плата»договору абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. №4743 розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає -122768грн.10 коп.;
- доповнити п.2.10. розділу 2 «Орендна плата»договору новим абзацом наступного змісту: «На момент внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003 № 4743 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить -4092270грн.00коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р., державна реєстрація від 30.10.2003р. №4743 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007р. №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем»;
- п.2.5. розділу 2 «Орендна плата»договору викласти в новій редакції: «У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення».
Проте, відповідач у листі №1314/26 від 20.09.2010р. не погодився із пропозиціями позивача щодо внесення відповідних змін до спірного договору та залишив проект додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки без розгляду.
За таких обставин, позивач звернувся до суду з позовними вимогами щодо зміни спірного договору у судовому порядку.
За приписами частини 1 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на землю.
Згідно до частини 5 статті 60 цього Закону, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
В свою чергу, відповідно до положень частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
При цьому, згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 вказаного Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до ст.59 цього ж Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, підприємствами, установами посадовими особами.
Рішенням Луганської міської ради №28/10 від 28.12.2007р. була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.2008р., у зв'язку з чим до усіх землекористувачів м.Луганська, в тому числі й до відповідача, повинна бути б застосовна нова нормативна грошова оцінка землі.
За даними Управління Держкомзему у м. Луганськ нормативна грошова оцінка земельних ділянок відповідача складає 4092270грн.00грн., виходячи з якої обчислено розмір річної орендної плати у сумі 122768грн.10коп. за змістом проекту п. п. 2.1.1 п. 2.1 договору оренди землі.
До матеріалів справи не надано доказів визнання недійсними або скасування в установленому порядку рішень Луганської міської ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м.Луганська»№28/10 від 28.12.2007р. та «Про надання доручення Управлянню нерухомим майном Луганської міської ради з питань землекористування»№65/150 від 29.04.2010р. щодо приведення діючих договорів оренди земельних ділянок, розташованих на території м.Луганська, вимогам діючого законодавства у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008р.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про оренду землі», зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі незгоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
При цьому, п.4.2 договору передбачено, зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що у зв'язку з встановленням чинним законодавством мінімального розміру орендної плати, у позивача виникли підстави для внесення змін до договору оренди землі від 17.09.2003р. щодо розміру орендної плати за землю.
Стосовно вимоги позивача про викладення п.2.5. розділу 2 «Орендна плата»договору оренди землі від 17.09.2003р. в новій редакції: «У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення», то місцевий господарський суд правомірно її задовольнив.
Відповідно до п.п.16.4.1. п.16.4. ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Отже, нова редакція п.2.5. спірного договору в повні мірі відповідає вимогам чинного законодавства.
Що стосується посилань скаржника на те, що проект додаткової угоди до договору оренди землі підписаний із застосуванням факсимільного відтворення підпису Луганського міського голови та містить невірне прізвище керівника ВАТ «Сталь», у зв'язку з чим відповідач залишив такий проект додаткової угоди без розгляду, то суд апеляційної інстанції зазначає, що вказані відповідачем обставини не впливають на результат розгляду спору про внесення змін до спірного договору.
З огляду на наведене, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду визначила, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані та не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України.
У зв'язку з цим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Луганської області від 03.03.2011р. у справі №1/3пд/2011 колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги покладаються на заявника апеляційної скарги - Відкрите акціонерне товариство «Сталь»м.Луганськ.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Сталь»м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 03.03.2011р. (повний текст підписаний 09.03.2011р.) у справі №1/3пд/2011 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Луганської області від 03.03.2011р. (повний текст підписаний 09.03.2011р.) у справі №1/3пд/2011- залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий Р.Г. Новікова
Судді: Р.В. Волков
Н.М. Дучал
Надруковано 5 примірників: 1 -позивачу; 1 -відповідачу; 1 - у справу, 1 - господарському суду; 1 - ДАГС