29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"05" травня 2011 р.Справа № 18/5025/366/11
за позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка
до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району
про стягнення 39758,93 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки
Суддя Саврій В.А.
Представники сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
За участю прокурора відділу прокуратури Хмельницької області - Павлишин В.І.
Суть спору: Шепетівський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом в якому просить суд зобов'язати відповідача стягнути 39758,93 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання землі сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району.
В обґрунтування позову вказує на те, що відповідачем в порушення вимог ст.125 Земельного кодексу України самовільно, без будь-яких документів, які посвідчують право власності чи користування, зайнято земельну ділянку площею 44 га із земель сільськогосподарського призначення (резерву) за межами населеного пункту с. Лотівка на території Лотівської сільської ради Шепетівського району, на якій весною 2008р. проведено посів сільськогосподарських культур, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 06.05.08р., актом дотримання вимог земельного законодавства від 06.05.2008р. та план-схемою до нього, приписом Держземінспекції управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області від 07.05.2008р., протоколом про адміністративне правопорушення від 07.05.2008р. Зазначає, що враховуючи зафіксоване порушення, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого ґрунту) без спеціального дозволу "проведено розрахунок шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.
Позивач повноважного представника в судове засідання 05.05.2011р. не направив, витребувані судом документи не подав.
Прокурор у судовому засіданні 05.05.2011р. позовні вимог підтримав та наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.
Окрім того, 04.05.2011р. на адресу суду Шепетівським міжрайонним прокурором надіслано лист, у якому повідомлено, що 06.05.2008 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Кондратюком В.Б. в процесі проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства виявлено порушення ТОВ "Лотівка-Еліт" вимог ст.125 Земельного кодексу України, оскільки відповідачем з метою вирощування сільськогосподарських культур самовільно зайнято і використовується земельна ділянка, яка розміщена за межами населеного пункту с.Лотівка на території Лотівської сільської ради розміром 44 га. Такими діями відповідач завдав матеріальну шкоду державі в особі Шепетівської районної державної адміністрації.
Керуючись "Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25 липня 2007 року, управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області проведено розрахунок шкоди, завданої відповідачем. На підставі даного розрахунку державі в особі Шепетівської районної державної адміністрації у зв'язку з самовільним зайняттям відповідачем земельної ділянки в розмірі 44 га. завдано шкоду в сумі 39 758,93 грн.
Враховуючи розмір завданої шкоди, на підставі ст. ст. 238-1, 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, 15.05.2008 року державним інспектором матеріали по даному факту були направлені до прокуратури для проведення перевірки та прийняття рішення. За наслідками розгляду, направлених матеріалів 29.05.2008 року міжрайонним прокурором порушено кримінальну справу за вказаним фактом за ознаками злочинів, передбачених ч.1 ст. 197-1, ч.1 ст.365 КК України, а 09.06.2008 року прокурором Хмельницької області порушено справу відносно директора ТОВ "Лотівка-Еліт" ОСОБА_1. за вищевказаними статтями. Дана справа розглянута судом, обвинувачений ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні вказаних, злочинів-визнав повністю, тому 10.07.2008 року, на підставі ст.47 КК України справа була закрита судом.
Крім цього, за дорученням міжрайонного прокурора відділом Держкомзему в Шепетівському районі було проведено перевірку та встановлено, що землі сільськогосподарського призначення резервного фонду Лотівської сільської ради на даний час передані у власність громадян для ведення особистого селянського господарства. Скарги від громадян-власників даних земельних ділянок щодо самовільного зайняття землі ТОВ "Лотівкою-Еліт" с.Лотівка Шепетівського району до відділу не надходили.
Повноважний представник відповідача у судовому засіданні 11.04.2011р. та у письмовому відзиві на позов проти позовних вимог заперечував. Зазначив, що розрахунок суми позову здійснено у відповідності до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. №963 (в редакції станом на 06.05.2008 року) (надалі - МВРШ) та Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12 вересня 2007 р. №110 (в редакції станом на 06.05.2008 року) (надалі - Методичні рекомендації). Пунктом 7 МВРШ встановлено, що розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами. Однак, в матеріалах позовної заяви відсутні докази на підставі чого інспекцією з контролю за використанням і охороною земель та її територіальними органами здійснювався даний розрахунок. Підпунктом 3.1. пункту 3 Методичних рекомендацій чітко визначений перелік документів на підставі яких здійснюється розрахунок шкоди, а саме:
1.акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;
2.протокол про адміністративне правопорушення;
3.припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);
4.акт обстеження земельної ділянки.
Звернув увагу, що в матеріалах справи наявні лише два документи, а саме: 1. протокол про адміністративне правопорушення від 7 травня 2008р.; 2. акт обстеження земельної ділянки 06 травня 2008 року.
Повноважний представник відповідача стверджував, що акт обстеження земельної ділянки складено з порушенням Методичних рекомендацій, а саме: конкретна нумерація акту не визначена. Зазначено лише загальний початковий номер Акту. Не зазначено де проводилося обстеження земельної ділянки. В Акті записано "за межами населеного пункту", а не визначено за межами якого населеного пункту. Не відображено план-схему земельної ділянки. Акт обстеження земельної ділянки представнику товариства не вручався та поштою не надсилався (підпункт 6.2. пункту 6 Методичних рекомендацій).
Вважав, що пунктом 6 Методичних рекомендацій виписана процедура стягнення заподіяної шкоди, яка не дотримана.
Щодо протоколу про адміністративне правопорушення від 07.05.2008 р., то даний протокол не пов'язується з Актом обстеження земельної ділянки від 06.05.2008 року., оскільки протоколи про адміністративне правопорушення складаються на місці чинення.
За твердженнями відповідача документ, який не відповідає вимогам щодо його складання не може нести доказову базу під час розгляду справи в суді. А тому зазначений протокол про адміністративне правопорушення не може бути допустимим доказом у справі в розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, представник відповідача зазначив, що стягнення коштів за документами пропущений термін позовної давності. Ст.238 Господарського кодексу України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
В даному випадку є безоплатне вилучення прибутку (доходу). Ст.240 Господарського кодексу України встановлює, що прибуток (доход), одержаний суб'єктом господарювання внаслідок порушення встановлених законодавством правил здійснення господарської діяльності, а також суми прихованого (заниженого) прибутку (доходу) чи суми податку, несплаченого за прихований об'єкт оподаткування, підлягають вилученню в доход відповідного бюджету в порядку, встановленому законом.
Предметом позовної заяви є порушення порядку використання земельної ділянки (без правовстановлюючих документів) та одержання прибутку.
Однак, ч. 1 ст. 250 Господарського кодексу України встановлено термін позовної давності до стягнення прибутку в дохід держави у шість місяців. Враховуючи дати, які зазначені на Акті обстеження земельної ділянки від 06.05.2008 р. та Протоколу про адміністративне правопорушення від 07.05.2008 року термін позовної давності сплинув 07-08 листопада 2008 року.
Враховуючи вищевикладене, а також положення ч.2 с.19 Конституції України просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог по справі №18/5025/366/11 про стягнення 39758,93 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.
Відповідач повноважного представника в судове засідання 05.05.2011р. не направив, причини неявки представника, своїм процесуальним правом не скористався, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе відповідно до ст. 75 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, якою встановлено, що на території Лотівської сільської ради, за межами населеного пункту, товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" використовуються землі запасу сільськогосподарського призначення (землі резервного фонду) загальною площею 44,0 га без правовстановлюючих документів на землю (вирощування сільськогосподарських культур), а саме поблизу села Лотівка Лотівської сільської ради Шепетівського району, що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України. За результатами перевірки складено акт від 06.05.2008р., акт обстеження земельної ділянки та винесено припис від 07.05.2008р. з вимогою в 30-денний строк усунути порушення земельного законодавства та привести використання земельної ділянки відповідно до чинного земельного законодавства України.
07 травня 2008р. складено протокол №002657 про адміністративне правопорушення відносно директора товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт". У протоколі про адміністративне правопорушення директор товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" від пояснень відмовився.
29.05.2008 року міжрайонним прокурором порушено кримінальну справу за матеріалами наглядової перевірки щодо додержання законодавства у сфері агропромислового комплексу, де в діях службових осіб ТОВ "Лотівка-Еліт" вбачались ознаки злочинів, передбачених ч.1 ст. 197-1, ч.1 ст.365 КК України.
09.06.2008 року прокурором Хмельницької області порушено справу відносно директора ТОВ "Лотівка-Еліт" ОСОБА_1. за вищевказаними статтями. Дана справа розглянута судом, обвинувачений ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні вказаних, злочинів-визнав повністю, тому 10.07.2008 року Шепетівським міжрайонним судом винесено постанову про звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за скоєння злочинів, передбачених ч.1 ст. 197-1, ч.1 ст.365 КК України та передання його на поруки трудовому колективу ТОВ "Лотівка-Еліт" , кримінальну справу закрито.
Оскільки на виконання припису товариство з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" в добровільному порядку не усунуло порушення вимог земельного законодавства України на площі 44,0 га з земель сільськогосподарського призначення (землі резервного фонду), Шепетівким міжрайонним прокурором м. Шепетівка в інтересах держави в особі позивача подано позов до суду про стягнення з відповідача 39758,93грн. шкоди на користь Шепетівської районної державної адміністрації.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне:
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Положеннями ст. 80 Земельного кодексу України (редакції чинній на момент фіксування порушення) встановлено, що суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
За приписами ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" підтверджено актом проведеної перевірки від 06.05.2008р., актом обстеження земельної ділянки від 06.05.2008р., приписом, протоколом про адміністративне правопорушення. Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою площею 44,0 га поблизу с. Лотівка Лотівської сільської ради Шепетівського району, яка знаходиться за межами населеного пункту.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963" підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 15.05.2008р. проведено відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу" затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 39758,93 грн. Доказів сплати відповідачем шкоди у розмірі 39758,93грн. суду не подано, протилежного не доведено.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 39758,93 грн. шкоди обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.
Окрім того, судом відзначається про безпідставність твердження відповідача про пропущення позовної давності при зверненні з даним позовом, оскільки позов подано в межах передбаченого ст.257 Цивільного кодексу України загального (трирічного) строку позовної давності.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню із стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 33, 44, 49, ст.ст. 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд-
Позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району про стягнення шкоди в сумі 39758,93 грн. задоволити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району (код 32678215) на користь Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка, вул. К.Маркса,47 (код 23565207) 39758,93 грн. (тридцять дев'ять тисяч сімсот п'ятдесят вісім гривень 93 коп.) шкоди.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка-Еліт" с. Лотівка Шепетівського району (код 32678215) в дохід державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства на р/р 31112095700002 УДК м.Хмельницького, банк отримувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЗКПО 23565225 державне мито в сумі 397,59 грн. (триста дев'яносто сім гривень 59 коп. ) та в дохід державного бюджету на р/р 31211264700002, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, ЄДРПОУ 23565225 , отримувач УДК м.Хмельницький, по коду бюджетної класифікації 22050003, 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Суддя В.А. Саврій
Віддрук. 5 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, 3 -відповідачу. 4,5 - прокуратурі