ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
05 травня 2011 р.
Справа № ПА-6/400
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Грица Ю. І. , при секретарі судового засідання Строїч П. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі ДПІ в м.Івано-Франківську, вул.Незалежності,20, м.Івано-Франківськ
до відповідача: ТзОВ "Моноліт-Люкс" вул.Дністровська,16А, м.Івано-Франківськ,76000
про стягнення коштів за рахунок активів платника податків в сумі 191867грн.24коп.
Представники сторін не з"явилися.
заступником прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державною податковою інспекцією в місті Івано-Франківську заявлено позов до ТзОВ "Моноліт-Люкс" про стягнення стягнення коштів за рахунок активів платника податків в сумі 191867грн.24коп.
Ухвалою суду від 28.01.10 провадження у справі було зупинено до вирішення пов'язаних з даною справ .
Ухвалою суду від 20.04.11 провадження у справі поновлено з метою запобігання безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні.
В судове засідання представники сторін не з"явилися.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 1 ГПК України передбачено що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У випадках, передбачених законодавчими актами України , до господарського суду мають право звертатися державні та інші органи, громадяни, що не є суб"єктами підприємницької діяльності.
Зі змісту п.11 ч.1 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об"єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними та стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав.
З огляду на наведене, у спірному випадку, позивач є органом державної влади, який виступає у спірних правовідносинах, як суб"єкт владних повноважень, який на основі законодавства здійснює владні управлінські функції.
За визначенням термінів, що наводяться у статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України: суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на: спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Таким чином, виходячи з аналізу суб"єктного складу та характеру спірних правовідносин, даний спір не підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
Пунктом 6 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 06.03.08р. "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" передбачено, що у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того , на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді.
Таким чином, відповідно до п.2 ст.22 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі виявилося, що провадження у справі відкрито без дотримання правил предметної підсудності.
Частиною 1 статті 19 КАС України встановлено, що адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
З огляду на вищевикладене, керуючись ст.18, п.1ст.19, п.2 ст.22, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Справу № ПА-6/400 за позовом заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі ДПІ в м.Івано-Франківську до ТзОВ "Моноліт-Люкс" про стягнення коштів за рахунок активів платника податків в сумі 191867грн.24коп. передати на розгляд Івано-Франківському окружному адміністративному суду ( вул.Шевченка,47, м.Івано-Франківськ,76000) .
Суддя Грица Ю. І.
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
________________ Сивак І. М. 06.05.11