Копія
Справа № 2270/2635/11
03 березня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В.
при секретарі Вересняк А.А.
за участі:сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Сільського голови с. Слобідо-Кульчієвецької сільської ради ОСОБА_3 до Державного реєстратора Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області третя особа на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправними дій державного реєстратора та зобов'язання провести реєстрацію внесення змін про юридичну особу, -
Позивачка звернулась до суду із позовом до Державного реєстратора Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправними дій державного реєстратора та зобов'язання провести реєстрацію внесення змін про юридичну особу.
Позивачка вважає, що Державний реєстратор безпідставно вніс до Державного Реєстру запис про те, що ОСОБА_4 є сільським головою і, відповідно, незаконною є відмова Реєстратора у подальшому внесенні змін до Реєстру іншого запису про те, що саме вона є сільським головою, оскільки саме вона, а не ОСОБА_4, була обрана на посаду сільського голови.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вибори Слобідо-Кульчієвецького сільського голови відбулися 31 жовтня 2010 року і 4 листопада 2010 року Слобідо-Кульчієвецькою сільською виборчою комісією було складено протокол про результати виборів на посаду Слобідо-Кульчієвецького сільського голови. Постановою Слобідо-Кульчієвецької виборчої комісії №16 від 16.11.2010 року обраним на посаду Слобідо -Кульчієвецького сільського голови визнано її.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження сільського голови почались з оголошення голови Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії 16 листопада 2010 року на пленарному засіданні сільської ради рішення виборчої комісії" про її обрання сільським головою. Повноваження сільського голови, які почались 16.11.2010 року є легітимними, а рішення сільської ради від 16.11.2010 р. не скасоване в судовому порядку.
Позивачка вважає, що рішення Слобідо - Кульчієвецької сільської ради від 17 грудня 2010 року про затвердження рішення територіальної виборчої комісії про обрання ОСОБА_4 сільським головою Слобідо - Кульчієвецької сільської ради є протиправним, оскільки приймалось меншістю депутатів від загального складу ради.
При заповненні реєстраційної картки форми-4 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, наданні копії рішення сесії VІ скликання від 17 грудня 2010 року №1 «Про обрання сільського голови», ОСОБА_4 використав печатку, яка відрізняється від печатки Слобідо-Кульчієвецької сільської ради та відбитків печатки, які є на установчих документах сільської ради, які зберігаються у державного реєстратора.
Позивачка вважає, що при внесенні змін до відомостей про юридичну особу Слобідо- Кульчієвецької сільської ради про зміну в Єдиному реєстрі керівника, яким був зазначений ОСОБА_4, державний реєстратор не забезпечив вимог передбачених ч.3 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
На думку позивачки , відмова їй у внесенні змін до відомостей про юридичну особу з тих підстав, що вони подані особою, яка немає відповідних повноважень, є незаконною.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, посилаючсь на обставини, які викладені у позовній заяві, просила його задовольнити.
Представник відповідача заперечила проти задоволення позовних вимог, надала суду письмові заперечення.
Третя особа ОСОБА_4 та його представник вважають, що позов задоволенню не підлягає, оскільки вважають, що дії державного реєстратора Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 09.02.2010 року щодо наданих ОСОБА_3 документів, відповідають вимогам ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування» та вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Заслухавши пояснення сторін, третьої особи та його представника, дослідивши в сукупності надані сторонами письмові докази, суд вважає, позов не підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
В силу ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
У відповідності із п.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходження реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Статтею 19 вказаного Закону визначена процедура внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрові
У п.п.1,2 ст.19 цього Закону визначено, що у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення)державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі., якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або завірену в установленому порядку копію розпорядчого документа про їх призначення.
Вказаний перелік документів є вичерпним.
Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.
Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається рекомендованим листом з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження.
Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
04.01.2011року, отримавши від ОСОБА_4 заповнену Реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та копію постанови Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії № 9 від 13.12.2010 року "Про визнання обраним сільським головою ОСОБА_4", Державний реєстратор правомірно внесла зміни до Державного реєстру.
09.02.2011 року до Державного Реєстратора звернулася із пакетом документів позивачка, яка просила внести зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, в частині, що саме вона є керівником органу місцевого самоврядування. Позивачкою було надано Реєстратору копію постанови сільської виборчої комісії №16 від 16.11.2010р. та копію рішення сільської ради від 16.11.2010р.
Відповідно до п.6 ст. 19 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» документи надані позивачкою, згідно повідомлення від 09.02.2010 р. №37 залишені без розгляду, оскільки подані особою, яка немає відповідних повноважень. Позивачці було роз"яснено, що залишення документів без розгляду не перешкоджає повторно звернутися до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що стали причиною для залишення документів без розгляду.
Із аналізу наданих сторонами письмових документів слідує, що дії Державного Реєстратора у внесенні такого повторного запису є правомірними, оскільки ОСОБА_4 надані документи, а саме постанова сільської виборчої комісії від 13.12.2010 р., яка визначає, що постанова даної виборчої комісії від 16.11.2010р., подана позивачкою, самою ж виборчою комісією визнана нечинною. Постановою №9 від 13.12.2010 р. Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії «про визнання обраним сільського голови» було встановлено факт відсутності рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії про визнання ОСОБА_3 обраною Слобідо-Кульчієвецькою сільським головою, визнано постанову Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії №16 від 16 листопада 2010 року "Про реєстрацію кандидата на посаду Слобідо-Кульчієвецького сільського голови" не чинною в зв"язку із відсутністю рішення на виконання якого вона була оформлена, визнано ОСОБА_6 обраним Слобідо-Кульчієвецьким сільським головою».
Позивачем не наведене правових підстав щодо скасування постанови виборчої комісії №9 від 13.12.2010р., а тому Державний реєстратор правомірно залишив документи позивачки без розгляду.
Твердження позивачки, як підроблення печатки сільської ради, відсутність кворуму на сесії сільської ради не були та не могли бути відомі Державному Реєстратору, і на день розгляду справи не підтвердженні жодним допустимим доказом. Крім того Державний Реєстратор не мав правових підстав вимагати таких відомостей в підтвердження наданих документів.
Обгрунтування позиції позивача, що саме вона обрана Слобідо-Кульчієвецьким сільським головою спростовуються наданами сторонами письмовими доказами, а тому не можуть бути прийняті до уваги.
Згідно із п.2 ст. 12 ЗУ «Про місцеве самоврядування» «сільський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом».
Єдиним Законом, який визначає порядок обрання та правові підстави для набуття статусу обраного голови, є ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
В ході розгляду справи по суті встановлено, що за результатами виборів було складено сільською виборчою комісією 04.11.2010р. протокол про результати виборів в одномандатному виборчому окрузі з виборів Слобідо- Кульчієвецького сільського голови, в якому зазначено, що за попередніми результатами більшість голосів виборців набрала ОСОБА_3
Проте, в межах процедури, передбаченої ст. 75 вказаного Закону, постановою Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії №8 від 11.12.10р. було ухвалено рішення«провести повторний підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі із виборів Слобідо-Кульчієвецького сільського голови на виборчих дільницях». Зазначене рішення виборчої комісії не було оскаржене і не було скасоване.
13.12.10р. Слобідо-Кульчієвецька сільська виборча комісія, в результаті повторного підрахунку голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі із виборів Слобідо-Кульчієвецького сільського голови, на підставі протоколів про підсумки виборів та про результати виборів, ухвалила рішення, оформлене постановою № 9 від 13.12.10р. «Про визнання обраним сільського голови», яким кандидата на посаду Слобідо-Кульчієвецького сільського голови - ОСОБА_4 визнано обраним сільським головою. Вказана постанова відповідає вимогам п.14 ст.27 ЗУ«Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та п.2.2 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів (затверджено Постановою Центральної виборчої комісії від 15.09.2010р. N350).Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту прийняття. Вищезгадану постанову надано Державному реєстратору.
З огляду на викладене суд не може прийняти до уваги обгрунтування позиції позивачки на те, що 16.11.2010р. на пленарному засіданні Слобідо-Кульчієвецької сільської ради було оголошено рішення сільської виборчої комісії про визнання іі обраною сільським головою, оскільки не було відповідного рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії, за яке проголосували б більшість від присутніх на засіданні комісії її членів. Наведене об'єктивно підтверджується протоколом засідання, який підписаний лише секретарем та не скріплений печаткою, а відтак не може вважатись належним документом.
Крім того сільська виборча комісія постановою № 9 від 13.12.10р. ухвалила ще одне рішення - в наступній редакції «встановити факт відсутності рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії про визнання ОСОБА_3 обраною Слобідо-Кульчіевецьким сільським головою; Постанову Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії №16 від 16 листопада 2010 року «Про реєстрацію кандидата на посаду Слобідо-Кульчієвецького сільського голови» вважати нечинною, в зв'язку із відсутністю рішення, на виконання якого вона була оформлена».
Згідно із ч.4 ст. 76 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» «сільська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови приймає одне з рішень:
-про визнання сільського, селищного, міського голови обраним.,
-про призначення повторного голосування.,
-про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися».
Відповідно до п.8 ст. 76 цього Закону «про результати голосування і підсумки виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення; про результати виборів сільського голови відповідна територіальна виборча комісія невідкладно надсилає повідомлення Центральній виборчій комісії та інформує відповідну раду».
У п.5 ст.11 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначено ,що виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
У відповідності із п.1 ст. 79 вказаного Закону, територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів сільського голови оприлюднює результати місцевих виборів у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.
Відповідно вимог Закону, в Газеті «Подолянин» від 17.12.10р. вперше було опубліковано офіційне повідомлення виборчої комісії про обрання ОСОБА_4 сільським головою. Про обрання ОСОБА_4сільським головою сільська виборча комісія повідомила Кам'янець-Подільську Районну виборчу комісію, яка в свою чергу повідомила про обрання ОСОБА_4 Центральну виборчу комісію.
Не погоджуючись із обранням ОСОБА_4 на посаду сільського голови, позивачка зверталась із адміністративними позовами в судові органи про скасування постанови № 9 від 13.12.2010р.
Зазначена постанова, як встановлено судом, не скасовувалась ні судом, ні виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів.
Із врахуванням чинних судових рішень, рішення сільської виборчої комісії, оформлене постановою №9 від 13.12.10р., про визнання обраним сільським головою саме ОСОБА_4, не скасовано і являється єдиним чинним рішенням, ухваленим відповідно до п.4 ст. 76 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», то воно в силу п.17 ст.27 вказаногоЗакону «є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу», в тому числі і для позивачки, як кандидата на посаду сільського голови.
Відповідно до ст. 80 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», п.7 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, п.8 Порядку надання Центральній виборчій комісії інформації щодо підготовки та проведення чергових виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року, Слобідо-Кульчієвецька сільська виборча комісія 27.12.10р. ухвалила рішення, оформлене постановою №19, яким зареєструвала ОСОБА_4 Слобідо-Кульчієвецьким сільським головою.
Крім того, постановою Камянець -Подільського міськрайонного суду від 30.12.2010 р.. яке набрало законної сили 05.01.2011 р., визнано протиправним та скасовано рішення Слобідо-Кульчієвецької сільської виборчої комісії оформлені постановою № 3 від 24 грудня 2010 року про: скасування постанови №9 від 13.12.2010 року «Про визнання обраним сільського голови», та про визнання чинною постанови №16 від 16 листопада 2010р. про обрання Слобідо-Кульчієвецьким сільським головою ОСОБА_3. Таким чином, відповідно до ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та ЗУ «Про місцеве самоврядування», ОСОБА_4 являється єдиним законно обраним Слобідо- Кульчієвецьким сільським головою.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов до висновку що відповідачем доведена правомірність внесення змін до відомостей про юридичну особу Слобідо-Кульчієвецької сільської ради, керівником, якої був зазначений ОСОБА_4 , а тому позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають до задоволення.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд -
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Державного реєстратора Камянець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області, третя особа на строні відповідача ОСОБА_4 про визнання протиправними дій державного реєстратора та зобов"язання провести реєстрацію внесення змін про юридичну особу- відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 09 березня 2011 року
Постанова не набрала законної сили
Суддя/підпис/Г.В. Лабань
"Згідно з оригіналом" СуддяГ.В. Лабань