73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
28 квітня 2011 р. Справа № 2-а-1717/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Каховське лісове господарство" до Відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області про визнання нечинною постанови про арешт бюджетних коштів,
встановив:
Державне підприємство "Каховське лісове господарство" (далі - позивач) звернулося з позовом до відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить визнати нечинною постанову про арешт коштів боржника від 18.03.2011 року.
Свої вимоги мотивує тим, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем не враховано те, що розрахункові рахунки №№ 35230001005881 (90758001005881) за кодом програмної кваліфікації 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" та 35239002005881 (90757002005881) за кодом програмної кваліфікації 1901070 "Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг" є захищеними, а кошти, які надходять на вказані рахунки - є цільовими та використовуються відповідно до кошторису та паспортів бюджетних програм.
Відповідач надіслав до суду заяву про розгялд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Щодо позовних вимог заперечував з підстав, викладених у запереченнях від 19 квітня 2011 року.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні в разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у провадженні відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області знаходиться виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а-12606/09/2170 про стягнення з державного підприємства "Каховське лісове господарство" заборгованості на загальну суму 143751,92 грн.
Постановою заступника начальника відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції Херсонської області від 18.03.2011 р. накладено арешт на кошти державного підприємства "Каховське лісове господарство" на загальну суму 143751,92 грн., що містяться на розрахункових рахунках в усіх установах банків, де боржником відкрито рахунки, в тому числі на реєстраційні рахунки боржника у Каховському районному відділі державного казначейства України, для погашення заборгованості на загальну суму 143751,92 грн.
21.03.2011 р. за № 30-03-24/246 на адресу позивача надійшло повідомлення від начальника управління Державного казначейства у Каховському районі про прийняття до виконання постанови про арешт коштів розпорядника (одержувача) бюджетних коштів від 18.03.2011 р. та зупинення операцій на рахунках №№ 35230001005881, 35239002005881 та 37128003005881.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом. Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Частиною 1 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Згідно з вимогами ст.55 даного Закону звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації. Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів. Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються. На кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту.
Положеннями ст.57 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що арешт майна боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно боржника може накладатися державним виконавцем шляхом винесення постанови про арешт коштів та інших цінностей боржника, що знаходяться на рахунках і вкладах чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах; винесення постанови про арешт коштів, що перебувають у касі боржника або надходять до неї. Постановами, передбаченими частиною другою цієї статті, може бути накладений арешт у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій та застосованих державним виконавцем штрафів, на все майно боржника або на окремі предмети.
З наявних у справі доказів слідує, що згідно Статуту позивач є державним підприємством, яке створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання лісових ресурсів та відтворення лісів, а також охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування підприємству та має організаційно-правову форму: державне підприємство.
Основними напрямками діяльності підприємства (позивача) є проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід; здійснення заходів із заміни малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні, залісення малопродуктивних земель; збереження та посилення захисних властивостей лісів, лісонасаджень, що виконують захисні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та рекреаційні функції; охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісопорушень, притягнення до адміністративної відповідальності лісопорушників та стягнення з них збитків відповідно до чинного законодавства; охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж, здійснення протипожежних заходів, захист лісів від хвороб та шкідників; ведення мисливського господарства та контроль за дотриманням правил полювання, тощо.
Державне підприємство "Каховське лісове господарство" засноване на державній власності і належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України. Фінансування діяльності підприємства на 90 відсотків здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Положеннями ст.23 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні асигнування з Державного бюджету повинні витрачатися за бюджетними призначеннями і виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007 року №253 "Про порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з ведення лісового і мисливського господарства та для створення захисних лісових насаджень і полезахисних лісових смуг" визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Державному комітету лісового господарства України за програмою "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді".
Головним розпорядником бюджетних коштів є Державний комітет лісового господарства України (з 01.01.2011 року - Державне агентство лісових ресурсів України).
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальними виконавцями зазначеної програми є обласні управління лісового та мисливського господарства, а також підприємства та установи, що належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, тобто Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства та державне підприємство "Каховське лісове господарство".
Бюджетні кошти спрямовуються на ведення лісового і мисливського господарства, охорону і захист лісів відповідно до Державної цільової програми "Ліси України" на 2010-2015 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року № 977.
Відповідно до наказів Міністерства фінансів України від 27.12.2001 № 604 "Про бюджетну класифікацію та її запровадження" та від 29.12.2002 № 1098 "Про паспорти бюджетних програм" (із змінами) Державне агентство лісових ресурсів, обласні управління лісового та мисливського господарства, підприємства та установи затверджують в установленому порядку кошториси за всіма кодами економічної класифікації відповідно до розпису асигнувань загального фонду державного бюджету та паспорти бюджетних програм на відповідний рік.
Паспорти бюджетних програм на 2011 рік затверджено спільним наказом Державного агентства лісових ресурсів та Міністерства фінансів України від 25.02.2011 №33/282.
Державне підприємство "Каховське лісове господарство" не є бюджетною установою, але його діяльність відповідно до зазначених вище нормативних актів на 90 відсотків фінансується з державного бюджету.
Для отримання у встановленим законом порядку бюджетних коштів боржником у Каховському районному відділі державного казначейства України відкриті відповідні реєстраційні (казначейські) рахунки.
Головне управління державного казначейства у Херсонській області згідно документів, що надає Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства (розподілів відкритих асигнувань та затверджений Кошторис на 2011 рік по ДП "Каховське лісове господарство") перераховує відповідно до кодів економічної класифікації видатків (КЕКВ 1111, 1120, 1163, 1171) узгоджену та затверджену суму бюджетних коштів на згадані вище реєстраційні рахунки у Каховському районному відділі державного казначейства України.
Згідно наказу Міністерства фінансів України від 25.11.2008 №495 "Про затвердження Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 січня 2009 року за № 79/16095, КЕКВ 1111 - це заробітна плата, 1120 - нарахування на заробітну плату, 1163 - оплата електроенергії, 1171 - дослідження і розробки, окремі заходи розвитку по реалізації державних (регіональних) програм, тощо.
Відповідно до ст. 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками Державного бюджету України визначаються видатки загального фонду на оплату праці працівників бюджетних установ, нарахування на заробітну плату, оплата комунальних послуг та енергоносіїв, тощо.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 1 пункту 9 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України видатки бюджетних установ, щодо яких прийнято рішення про накладення на них арешту, дозволяється здійснювати в частині видатків, які статтею 55 цього Кодексу визначено як захищені, у разі зазначення про це у судовому рішенні.
Як встановлено судом, рахунки № 35230001005881 та №35239002005881 - це рахунки, на які за кодами програмної кваліфікації 1901060 "Ведення лісового і мисливського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді" та 1901070 "Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг" за цільовим призначенням надходять кошти, що використовуються виключно відповідно до кошторису та паспортів бюджетних програм і є захищеними.
Рахунок № 35230001005881 - це затверджений кошторисом загальний фонд, на якому рахуються кошти Державного бюджету, призначені для виплати заробітної плати працівникам підприємства, нарахувань на заробітну плату, а також на оплату комунальних послуг та паливно-мастильних матеріалів в пожежно- небезпечний період; рахунок №35239002005881 - це затверджений кошторисом загальний фонд і призначений для виплати заробітної плати працівникам підприємства, а також нарахувань на заробітну плату, тощо.
Таким чином, на даних рахунках знаходяться кошти, які надходять з Державного бюджету України, дані рахунки є захищеними, що підтверджується листами управління Державного казначейства України у Каховському районі від 22.03.2011 № 30-03-02/256 та від 26.04.2011 р. № 30-03-02/393.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати нечинною постанову відділу державної виконавчої служби Каховського міжрайонного управління юстиції від 18.03.2011 року про арешт коштів ДП Каховське лісове господарство" в частині накладення арешту на реєстраційні рахунки у Каховському районному відділі державного казначейства України:
-35230001005881- 90758001005881 за кодом програмної кваліфікації 1901060 "Ведення лісового і мислівського господарства, охорона і захист лісів в лісовому фонді";
-35239002005881-90757002005881 за кодом програмної кваліфікації 1901070 "Створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ковбій О.В.
кат. 11.5