73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"11" квітня 2011 р. Справа № 2-а-6505/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченка К.В.,
при секретарі Михайленко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у Скадовському районі
про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Згідно уточнених позовних вимог ОСОБА_1 (надалі-позивач) просить скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Скадовському районі (надалі-відповідач, ДПІ) від 17.11.2010р. №003403/701/0, яким позивачу визначені податкові зобов'язання на суму 10838,76 грн. по податку з доходів фізичних осіб від продажу рухомого майна.
Дане повідомлення-рішення винесено на підставі акту від 05.11.10р. №712/172281016685 про результати позапланової невиїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 27.11.09р. по 20.10.10р..
Згідно акту перевірки єдине порушення податкового законодавства, яке стало підставою для винесення спірного повідомлення-рішення, полягає у тому, що позивач не сплатив податок з доходів фізичних осіб в сумі 10838,76 грн. за фактом реалізації легкового автомобіля марки Хонда Аккорд, від продажу якого позивач за висновком ДПІ отримала доход в сумі 72258,41 грн..
Відповідно до позовної заяви та пояснень представника позивача в судовому засіданні, позивач вважає спірне повідомлення-рішення незаконним з тих підстав, що доход від продажу автомобіля Хонда Аккорд в тому розмірі, в якому його визначив відповідач в акті перевірки, позивач не отримувала. Позивач зазначає, що вказаний автомобіль проданий на підставі договору купівлі-продажу №945803 від 02.12.2009р. гр.. ОСОБА_3 за 100 гривень, і з цієї суми був сплачений податок з доходів фізичних осіб. Висновок акту перевірки про отримання позивачем від продажу даного автомобіля доходу в сумі 72258,41 грн. позивач вважає безпідставним, оскільки належні докази цього факту відсутні, сам договір купівлі-продажу №945803 не визнаний недійсним, а акт оцінки цього автомобіля, яка проведена за заявою ОСОБА_3, не може бути доказом отримання позивачем доходу в тій сумі, яка визначена актом перевірки. Позивач також посилається на факт укладання договору купівлі-продажу №945803 від 02.12.2009р. на Українській Товарній Біржі, яка, на думку позивача, є податковим агентом, і на яку покладається відповідальність за повноту та своєчасність сплати податку з доходу від продажу вказаного автомобіля.
ДПІ надало письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просить в позові відмовити, посилаючись на те, що позивач 02.12.09р. на товарній біржі уклала договір купівлі-продажу №945803, за яким продала вищевказаний автомобіль гр..ОСОБА_3, і вартість автомобіля за цим договором склала 100 грн., але згідно висновку експерта №967 від 27.11.2009р. ринкова вартість автомобіля складала 72258,41 грн.. ДПІ вважає, що саме ця сума (72258,41 грн.) є отриманим позивачем доходом від продажу вказаного автомобіля, з якого позивач повинна була сплатити податок в розмірі 15%, як це передбачено Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV. ДПІ зазначає, що доказом отримання позивачем доходу від продажу вказаного автомобіля в сумі 72258,41 грн. є факт сплати до Пенсійного фонду покупцем автомобіля збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2167,75 грн., що складає 3% від вартості автомобіля, яка визначена експертною оцінкою в сумі 72258,41грн.. В обґрунтування своєї позиції ДПІ посилається на спільний наказ Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24.11.2003 №142/5/2092, яким затверджено Методику товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів (далі - Методика), і зазначає, що вимоги Методики є обов'язковими під час проведення автотоварознавчих експертиз та експертних досліджень судовими експертами науково-дослідних інститутів судових експертиз Міністерства юстиції України, експертами науково-дослідних експертно-криміналістичних центрів Міністерства внутрішніх справ України, експертами інших державних установ, суб'єктами господарювання, до компетенції яких входить проведення судових автотоварознавчих експертиз та експертних досліджень, а також всіма суб'єктами оціночної діяльності під час оцінки колісних транспортних засобів у випадках, передбачених законодавством України або договорами між суб'єктами цивільно-правових відносин. Дана Методика застосовується, зокрема, у разі визначення вартості відокремленого колісного транспортного засобу для встановлення розміру обов'язкових платежів до бюджету.
Позиція ДПІ була підтримана представником ДПІ під час судового розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Як встановлено судом, 02.12.2009 року на Українській Товарній Біржі позивач уклала з гр..ОСОБА_3 договір купівлі-продажу автомобіля Хонда Аккорд (копія біржового договору долучена до матеріалів справи).
За даним договором вказаний автомобіль за домовленістю сторін був проданий за 100 гривень, які одержані позивачем на момент підписання цього договору.
Суть спору полягає у тому, що ДПІ не погоджується з визначеною в біржовому договорі від 02.12.2009р. ціною вищевказаного автомобіля в розмірі 100 грн., і вважає, що фактично позивач отримав доход від продажу цього автомобіля в сумі 72258,41 грн., яка визначена експертною оцінкою в акті №967 від 27.11.2009р..
Укладення даного договору позивачем і подальша реєстрація вказаного автомобіля за новим власником за висновком ДПІ породжує у позивача зобов'язання по сплаті податку з доходів фізичних осіб в розмірі 15% від вартості автомобіля.
ДПІ стверджує, що акт оцінки автомобіля №967 від 27.11.2009р., яким визначена ринкова вартість автомобіля в сумі 72258,41 грн., та сплата ОСОБА_3 2167,75 грн. в якості збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування в розмір 3% від вартості автомобіля, є належними доказами отримання позивачем доходу в сумі 72258,41 грн..
Основним нормативним документом, який на момент продажу позивачем автомобіля врегульовував питання сплати фізичними особами податку з доходів фізичних осіб, був Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» №889-IV (надалі-Закон №889-IV), що втратив чинність з 01 січня 2011 року в зв'язку з вступом в дію Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI.
При вирішенні даного спору суд застосовує положення Закону №889-IV, що були чинними на час виникнення спірних правовідносин.
Оподаткування операцій з продажу або обміну об'єкта рухомого майна, яким є транспортні засобі, було врегульовано ст. 12 Закону №889-IV, яка містила наступні положення:
- дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону (п.12.1);
- як виняток із пункту 12.1 цієї статті при продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера або моторного (парусного) човна не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою в розмірі 1 відсотка від вартості такого об'єкта рухомого майна за умови сплати (перерахування) ним суми державного мита до бюджету або суми плати нотаріусу за нотаріальне посвідчення відповідного договору до такого посвідчення (п.12.2);
- дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш ніж одного із зазначених об'єктів, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 цього Закону (п.12.2);
- якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу (п.12.3);
- якщо один об'єкт рухомого майна обмінюється на інший об'єкт рухомого майна, то кожна із сторін договору міни сплачує 50 відсотків від суми податку, що визначається шляхом застосування ставки податку, визначеної пунктом 7.1 статті 7 цього Закону, до вартості майна, розрахованої за звичайними цінами, яке відчужується кожною із сторін (п.12.4);
- податковим агентом при здійсненні операцій з відчуження об'єктів рухомого майна в порядку, передбаченому в статті 12 цього Закону, є нотаріус, який посвідчує відповідний договір або дійсність підписів сторін угоди за наявності документа про сплату податку сторонами договору. Для оформлення договору платник податку зобов'язаний здійснити дії щодо сплати податку з доходу від операцій з відчуження об'єктів рухомого майна, а нотаріус - дії щодо подання інформації податковому органу в порядку, передбаченому в пункті 11.3 статті 11 цього Закону (п.12.4).
Наведені положення ст. 12 Закону №889-IV підтверджують позицію податкового органу, що дохід, отриманий фізичною особою від продажу автомобіля підлягає кінцевому оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб (надалі - ПДФО) при його виплаті.
При цьому Закон №889-IV не передбачає врахування витрат платника податку по придбанню автомобіля при визначенні оподатковуваного доходу, одержаного від його продажу.
Слід також окремого зазначити, що товарна біржа, на якій був укладений вищевказаний договір купівлі-продажу автомобіля, не є податковим агентом в розумінні п.12.3 ст.12 Закону №889-IV, на якого цим же Законом може бути покладений обов'язок по нарахуванню та сплати до бюджету ПДФО з доходу, отриманого платником податку, а також відповідальність за несплату цього податку. (Така правова позиція наведена в оглядовому листі ВАСУ від 06.07.2009 р. № 982/13/13-09).
При вирішенні питання щодо розміру доходу від продажу рухомого майна, як бази для оподаткування вказаним податком, слід враховувати положення пункту 1.2 ст. 1 Закон №889-IV, відповідно до якого дохід - це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Таким чином, доходом платника ПДФО від продажу автомобіля слід вважати суму будь-яких коштів, інших активів, що мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь.
В пункті 2.5 акту перевірки зазначається лише про єдиний документ, що був використаний ревізором при її проведенні, - це інформація з органів ВРЕВ ДАІ. Які інші документи використовував ревізор в акті перевірки не зазначено.
Оскільки податки сплачуються до відповідних бюджетів, то належним підтвердженням сплати або несплати податку слід вважати інформацію від органів казначейства, які обліковують рахунки відповідних бюджетів.
Таким чином, зазначаючи в акту перевірки, що позивач не сплатив ПДФО від продажу автомобіля, ДПІ при цьому не посилається на докази, які можуть цей факт підтверджувати, а також не спростовує можливості сплати до бюджету ПДФО від продажу вказаного автомобіля в будь-якій іншій сумі.
Згідно листа Української Товарної Біржі від 08.11.10р. №0215/10 продаж автомобіля Хонда Аккорд за договором №945803 від 02.12.2009р. здійснений за 100 грн., і ПДФО від цієї операції в розмірі 15% в сумі 15 грн. сплачений.
ДПІ факт сплати ПДФО від продажу вказаного автомобіля в сумі 15 грн. не спростовує, але дана сума не була врахована ДПІ при визначені позивачу зобов'язань з ПДФО спірним повідомленням-рішенням.
Слід зазначити, що на відміну від доходу від продажу рухомого майна, Закон №889-IV передбачав, що дохід від продажу об'єкта нерухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до законодавства (п.11.1.3.).
Тобто, Закон №889-IV не вимагав визначення доходу від продажу рухомого майна, у тому числі і автомобіля, як бази для оподаткування ПДФО на рівні не нижче ніж оціночна вартість такого майна, що розрахована уповноваженим суб'єктом оціночної діяльності.
Лише з 01.01.2011р. діє пункт 173.2 ст.173 Податкового кодекс України, згідно з яким дохід від продажу об'єкта рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта та не нижче 25 відсотків вартості такого самого нового об'єкта рухомого майна.
Виходячи з наведених положень законодавства України слід дійти висновку, що на момент продажу позивачем свого автомобіля законодавство не покладало на фізичних осіб обов'язку визначати свій дохід від продажу автомобіля, а відповідно і сплачувати ПДФО, виходячи з ціни, яка не може бути нижче оціночної вартості такого об'єкта.
А відтак, базою для оподаткування ПДФО за договором купівлі-продажу від 02.12.2009р. №945803 слід вважати ціну автомобіля, яка зазначена в цьому договорі.
Відповідно до положень ст. 204, 215 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Не погоджуючись з ціною зазначеного автомобіля, яка визначена у договорі купівлі-продажу від 02.12.2009р., і вважаючи її заниженою сторонами договору, що вплинуло на розмір сплаченого ПДФО, ДПІ в той же час не ставить питання про визнання в судовому порядку цього договору недійсним в частині визначення ціни, при тому що право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, передбачено п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Слід зазначити, що обсяг наданих ДПІ матеріалів та доказів не дає суду достатніх підстав стверджувати, що укладений 02.12.2009р. на Українській Товарній Біржі договір купівлі-продажу автомобіля №945803 є нікчемним, і відповідно до ст. 228 ЦК України є таким, що порушує публічний порядок.
Щодо ставки ПДФО, яка повинна застосовуватися для оподаткування доходу за вказаним договором, то ДПІ вірно вказує, що її розмір встановлений пунктом 7.1 статті 7 Закону №889-IV і дорівнює 15 %, оскільки передбачені п.12.2 ст. 12 цього Закону підстави для оподаткування цього доходу за ставкою 1% від вартості об'єкта рухомого майна відсутні.
Проти визначеної ДПІ ставки ПДФО не заперечує і позивач, який на підтвердження факту його сплати за такою ставкою посилається на лист Української Товарної Біржі від 08.11.10р. №0215/10 про сплату ПДФО в сумі 15 грн., що відповідає 15% від ціни вищевказаного договору купівлі-продажу (100 грн.).
Що стосується висновку ДПІ про отримання позивачем доходу від продажу вищевказаного автомобіля в сумі 72258,41 грн., то такий висновок на думку суду не є достатньо обґрунтованим і підтвердженим належними та допустимими доказами.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Статтею 70 КАС України встановлено, що обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору (п.4).
Як вже зазначено вище, договір купівлі-продажу автомобіля Хонда Аккорд від 02.12.2009р., який визначив ціну автомобіля, що є базою для оподаткування, не визнаний у встановленому законодавством порядку недійсним (ні повністю, ні в частині ціни), і підстави вважати цей договір нікчемним відсутні.
Посилання ДПІ на акт оцінки автомобіля №967 від 27.11.2009р., а також на факт сплати до Пенсійного фонду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3% від вартості автомобіля новим власником цього автомобіля - ОСОБА_3 в сумі 2167,75, суд не може взяти до уваги як належні докази отримання позивачем доходу в сумі 72258,41 грн., оскільки ці факти доводять лише виконання ОСОБА_3 своїх зобов'язань перед Пенсійним фондом, і не є доказом фактичного отримання позивачем грошових коштів саме в тій сумі, на яку вказує ДПІ.
Слід зазначити, що Методика, на яку посилається ДПІ в обґрунтування своїх вимог, дійсно застосовується також і для визначення вартості відокремленого транспортного засобу для встановлення розміру обов'язкових платежів до бюджету
В зазначеній Методиці вживається поняття ринкової вартості транспортного засобу, яке визначає його як вартість, за яку можливе відчуження транспортного засобу на ринку подібного транспортного засобу на дату оцінки за угодою, укладеною між покупцем та продавцем, після проведення відповідного маркетингу за умови, що кожна із сторін діяла із знанням справи, розсудливо і без примусу. Поняття дійсної вартості, що вживається у судовій практиці, за своїм змістом і числовим значенням рівнозначне поняттю ринкової вартості.
Суд погоджується з твердженням ДПІ, що предметом оцінки за актом №967 від 27.11.2009р. був той самий автомобіль Хонда Аккорд, який 02.12.2009 року був проданий згідно вищевказаного договір купівлі-продажу гр..ОСОБА_3, і цей факт не заперечується і позивачем.
Визначена договором купівлі-продажу від 02.12.09р. ціна вищевказаного автомобіля і розрахована в акті оцінки автомобіля №967 від 27.11.2009р. його ринкова вартість дійсно суттєво відрізняються, що з урахуванням невеликого проміжку часу між укладенням договору та проведенням оцінки може викликати обґрунтовані сумніви відносно добросовісності та розсудливості сторін цього договору при визначенні ціни автомобіля.
Проте такі сумніви не можуть бути достатніми підставами для висновку про отримання позивачем доходу від продажу автомобіля саме в тому розмірі, який визначений в акті оцінки №967 від 27.11.2009р. та в акті перевірки. Тем більше, що на момент укладення вказаного договору у позивача була законодавчо передбачена можливість визначати в договорі купівлі-продажу ціну належного йому автомобіля на власний розсуд без обмеження її мінімального розміру оціночною вартістю, що визначається експертною оцінкою.
На підставі всього вищенаведеного, суд приходить до висновку, що ДПІ не довело належними доказами факт отримання позивачем доходу в сумі 72258,41 грн. від продажу вищевказаного автомобіля, у зв'язку з чим суд не може погодитися із правомірність спірного повідомлення-рішення і вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.
Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Скадовському районі задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Скадовському районі від 17.11.2010р. №003403/701/0.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 квітня 2011 р..
Суддя Кравченко К.В.
кат. 8.2.8