Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
12 квітня 2011 р. № 2-а- 1718/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Архіпової С.В.,
при секретарі судового засідання -Солуянової Н.В.,
за участю: представника позивача -ОСОБА_1,
представника відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу
за позовом Фізичної особи -підприємця ОСОБА_2
до Управління Пенсійного фонду України у Барвінківському районі Харківської
області
про скасування вимоги про сплату боргу, -
До Харківського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про скасування вимоги про сплату боргу № Ф-90-У від 14.12.2010 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач вимагає незаконно стягнути з нього пенсійні внески (сплату недоїмки зі страхових внесків) згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 р. № 366 «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування», яка постановою Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 4456/09/2670 визнана незаконною та скасована з моменту її прийняття, вважає, що дії відповідача не відповідають чинному законодавству України та порушують права фізичних осіб - підприємців. В зв'язку з викладеним позивач просить скасувати вимогу про сплату боргу від 14.12.2010 року №Ф-90-У.
Одночасно позивач просить поновити строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про скасування спірної вимоги, мотивуючи пропуск строку звернення до адміністративного суду тим, що він дізнався про спірну вимогу лише 01.02.2011 року.
Враховуючи поважність пропуску строку, судом поновлено строк звернення позивача з зазначеним адміністративним позовом.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав, просить позовні задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без участі його представника та надав письмові заперечення на позов. В письмових запереченнях зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 р. № 366 «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» встановлено, що фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні такими суб'єктами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, сплачують страхові внески в порядку, визначеному Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Сума страхового внеску визначається самостійно фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності як для себе, так і зазначених членів його сім'ї. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менш як один мінімальний розмір страхового внеску за кожну особу та не більш як один розмір страхового внеску, обчисленого в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески. Постанова набрала чинності 01.05.2009 р., дію Постанови зупинено Указом Президента від 02.11.2009 р. № 890/2009, в зв'язку з чим за період з 01.05.2009 р. по 31.10.2009 р. Фізичні особи - підприємці, що обрали особливий спосіб оподаткування повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 р. № 366. В зв'язку з чим йому обґрунтовано направлено Вимогу про сплату боргу №Ф-90-У від 14.12.2010 р. на суму 1207,88 грн.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець 20.06.2006 року Барвінківською районною державною адміністрацією Харківської області (свідоцтво серії НОМЕР_2).
Відповідно Свідоцтва від 24.07.2006 року, виданого Барвінківським відділенням Ізюмської ОДПІ в Харківській області (серія НОМЕР_3) позивач є платником єдиного податку. Термін дії свідоцтва подовжений на 2007, 2008, 2009 роки.
В зв'язку з несплатою страхових внесків Управлінням Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області направлено позивачу Вимогу про сплату боргу №Ф-90-У від 14.12.2010 р. на суму 1207 грн. 88 коп.
Пунктом 1 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб, включаючи юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), придбали спеціальний торговий патент, на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 1 статті 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до частини 1 статті 15 цього Закону є платниками страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини 2 статті 17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до підпункту 4 пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, придбання спеціального торгового патенту), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, на період дії законодавчих актів з питань особливого способу оподаткування, сплачують страхові внески в порядку, визначеному цим Законом, у фіксованому розмірі.
Як вбачається з наданих Позивачем документів, позивач є платником єдиного податку.
Такий фіксований розмір сплати фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності внесків до Пенсійного фонду України встановлено Указом Президента України від 03.07.1998 №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (далі - Указ №727/98). Відповідно до абз. 2 ч. 7 п. 2 Указу №727/98, з суми єдиного податку, який сплачується фізичною особою - суб'єктом малого підприємництва, відділення Державного казначейства України перераховують до Пенсійного фонду України 42 проценти від суми єдиного податку.
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663, визначення сум страхових внесків для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які сплачують єдиний податок здійснюється на підставі даних річних розрахунків про нараховані та сплачені суми фіксованого розміру страхових внесків, отриманих від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів.
Посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 №366 «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» суд не приймає до уваги, виходячи з наступного.
Відповідно до Постанови Кабінет Міністрів України №366 від 14.04.2009 «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» (набрала чинності з 01.05.2009 ) фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та члени сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні такими суб'єктами підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, сплачують страхові внески в порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума страхового внеску визначається самостійно фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності як для себе, так і зазначених членів його сім'ї. При цьому сума страхового внеску з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менш як один мінімальний розмір страхового внеску за кожну особу та не більш як один розмір страхового внеску, обчисленого в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, оподатковуваного доходу (прибутку), загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.
Встановлення ч.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №366 від 14.04.2009 обов'язку для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які сплачують єдиний податок, сплачувати додатково страхові внески до Пенсійного фонду України при не перевищенні річного обсягу виручки суперечить абзацу 8 частини 1 статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та абзацу 3 пункту 6, частини 1 пункту 5 Указу Президента України від 03.07.1998р. №727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».
Відповідно до абзацу 8 частини 1 статті 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхові внески до солідарної системи нараховуються для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі тих, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності здійснюється на суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
Фізична особа - суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником податку на доходи фізичних осіб (абзац 3 пункту 6 Указу № 727/98). Обов'язок зі сплати податку на доходи фізичних осіб виникає у фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, який сплачує єдиний податок, тільки у випадку перевищення ним встановленого абзацом 1 пункту 1 Указу № 727/98 річного обсягу виручки у розмірі 500 тисяч гривень (частина 1 пункту 5 Указу № 727/98).
Таким чином, обов'язок для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які сплачують єдиний податок, зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України виникає лише у випадку перевищення ним річного обсягу виручки у розмірі 500 тисяч гривень та переходу на загальну систему оподаткування.
Кабінет Міністрів України своєю постановою ввів додаткові, крім передбачених для суб'єктів спрощеної системи оподаткування - фізичних осіб - платників єдиного податку, відрахування (сплату страхових внесків) до Пенсійного фонду України, що не свідчить про підтримку малого підприємництва і не забезпечує реалізацію права особи на сплату єдиного податку.
Постанова Кабінету Міністрів України «Про сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування» не відповідає законодавству, а саме Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що має вищу юридичну силу.
Згідно з ч.1 ст.18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір страхових внесків, у тому числі розмір частини внесків, що спрямовуються до Накопичувального фонду, встановлює Верховна Рада України відповідно для страхувальників і застрахованих осіб за результатами актуальних розрахунків, виходячи з того, що вони повинні забезпечувати надання особам пенсійних виплат і соціальних послуг, передбачених цим Законом, а також покриття адміністративних витрат для забезпечення функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим законом, зокрема, визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.
Згідно із ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідач у відносинах з позивачем повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідач не може використовувати при виконанні своїх обов'язків підзаконні акти, які суперечать приписам Конституції та законів України. Позивач не може бути примушений виконувати Постанову Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 №366, яка суперечить нормам законів України.
Також, враховуючи той факт, що постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 28.09.2009 у справі №4456/09/2670 Постанову Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 №366 визнано незаконною та скасовано з моменту її прийняття, а ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2010 зазначене судове рішення залишено без змін, то дії відповідача щодо виконання вимог зазначеної постанови Кабінету Міністрів України є протиправними.
Крім того, відповідачем не враховано, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2010 №278 «Про внесення змін, скасування та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України» постанову Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 №366 визнано такою, що втратила чинність.
Враховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України від 14.04.2009 №366 суперечила нормам Конституції та законів України з моменту її прийняття, що також підтверджується вказаною постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 28.09.2009 у справі №4456/09/2670, то відповідно довід відповідача про необхідність платникам фізичним особам - суб'єктам підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, та членам сімей зазначених осіб, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності та не перебувають з ними у трудових відносинах, в 2009 році сплачувати страхові внески з травня по жовтень 2009 року судом до уваги не приймається.
Згідно з частиною 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
З урахуванням обставин справи суд дійшов висновку, що позивачем спосіб захисту своїх прав та інтересів обрано вірно.
Отже, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160,161,162,163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Барвінківському районі Харківської області про скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити повністю. Скасувати Вимогу Управління Пенсійного фонду України у Барвінківському районі Харківської області про сплату боргу № Ф-90-У від 14.12.2010 року в розмірі 1207,88 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) 3 (три) гривні 40 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 18.04.2011 року.
Головуючий суддя Архіпова С.В.