копія
14 квітня 2011 р. Справа № 2a-1870/1750/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Чикалової М.С.,
представника позивача - Верьовкіної Г.Ф.,
представника відповідача - Степаненка О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства "Селмі" до Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,-
Відкрите акціонерне товариство "Селмі" звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 52-СУ від 16 березня 2011 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що у зв'язку з знаходженням позивача тривалий час у стадії банкрутства, всі рахунки арештовані, не проводиться фінансово-господарська діяльність, позивач не має можливості проводити усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме порушення ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та вимог "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364. Позивач зазначає, що він не міг виконати розпорядження т. в. о. начальника Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 листопада 2010 року № 173-СУ та вважаємо, що у нього на це були і є поважні причини. Також позивач зазначає, що відповідач не мав права застосовувати дані міри до позивача, котрий знаходиться у стадії банкрутства та є відповідні ухвали щодо введення мораторію.
Від представника відповідача надійшло заперечення на адміністративний позов (а.с.13-15), в якому він зазначав, що при винесенні оскаржуваної постанови Сумське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку діяло виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та «Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених Рішенням Комісії від 11 грудня 2007 року №2272. Відповідач зазначає, що твердження ВАТ "Селмі" щодо відсутності у Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку права застосовувати відповідну штрафну санкцію за порушення законодавства про цінні папери до акціонерного товариства, яке знаходиться у стадії банкрутства є надуманими, безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
В судовому засіданні представник позивача вищевказані позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у запереченні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до ст. 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про: фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством.
Частинами 1, 4 та 6 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до п. 1 гл. 1 розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364, емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати регулярну річну інформацію (далі - річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Згідно з п. 1 гл. 7 розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до розділу VII "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів" затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 року за № 97/13364, державний контроль за розкриттям Інформації емітентами цінних паперів відповідно до вимог законодавства, в тому числі нормативно-правових актів Комісії, здійснює Комісія.
За неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.
За результатами аналізу розкриття відкритими акціонерними товариствами регулярної річної інформації, Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було встановлено, що ВАТ "Селмі" не розкрито регулярну річну інформацію за 2009 рік, шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи ДКЦПФР та подання до територіального управління ДКЦПФР, в електронній та паперовій формах.
Враховуючи вищевикладене, Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку були порушені відповідні справи про правопорушення на ринку цінних паперів за результатами розгляду яких винесено постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 02 липня 2010 року №57-СУ, від 02 липня 2010 року №58-СУ та 02 липня 2010 року №59-СУ, якими до ВАТ "Селмі" застосовані санкції у вигляді штрафів у розмірі 340 грн. кожна, відповідно за нерозміщення регулярної річної інформації емітента за 2009 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, неопублікування регулярної річної інформації емітента за 2009 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи ДКЦПФР та неподання регулярної річної інформації емітента за 2009 рік до територіального управління ДКЦПФР, в електронній та паперовій формах.
Відповідно до п. 1 розділу XIV "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
У зв'язку з не усуненням зазначених порушень, Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 1 розділу XIV «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» ВАТ "Селмі" були видані обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 02 липня 2010 року №83-СУ (а.с.16), від 02 липня 2010 року №84-СУ (а.с.17) та від 02 липня 2010 року №85-СУ (а.с.18), згідно з якими ВАТ "Селмі" повинно було усунути вищезазначені порушення вимог законодавства про цінні папери у терміни, встановлені розпорядженнями.
При аналізі виконання акціонерними товариствами розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери, було встановлено, що ВАТ "Селмі" розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 02 липня 2010 року №83-СУ, від 02 липня 2010 року №84-СУ та від 02 липня 2010 року №85-СУ невиконані, у зв'язку з чим Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та за результатами її розгляду винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 26 листопада 2010 року №139-СУ (а.с.19-20), якою до ВАТ "Селмі" застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 гривень.
У зв'язку з не усуненням зазначених порушень, а саме: нерозміщення регулярної річної інформації емітента за 2009 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів, неопублікування регулярної річної інформації емітента за 2009 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи ДКЦПФР та неподання регулярної річної інформації емітента за 2009 рік до територіального управління ДКЦПФР, в електронній та паперовій формах, Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на підставі п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 1 розділу XIV «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» ВАТ "Селмі" було видано обов'язкове для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26 листопада 2010 року №173-СУ (а.с.22), згідно з яким ВАТ "Селмі" повинно було усунути вищезазначені порушення у термін до 01 лютого 2011 року та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про його виконання у термін до 07 лютого 2011 року.
При аналізі виконання акціонерними товариствами розпоряджень Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було встановлено, що ВАТ "Селмі" не усунуло порушень законодавства про цінні папери відповідно до вищезазначеного розпорядження та не повідомило в письмовій формі Сумське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання вищезазначеного розпорядження. Враховуючи вищевикладене, вбачаючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушення, а саме: невиконання ВАТ "Селмі" розпорядження Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 листопада 2010 року №173-СУ, керуючись п. 1 розділу III та п. 1 розділу IV "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, про що винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 23 лютого 2011 року (а.с.23), якою керівника або представника ВАТ "Селмі" було запрошено до Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень на 03 березня 2011 року.
03 березня 2011 року ні керівник ні представник ВАТ "Селмі" до Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку для підписання вищезазначеного акту та надання пояснень не з'явився, мотивованого письмового клопотання про перенесення дати підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів - не надав, тому керуючись ч. 2 ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 2 розділу IV "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про вчинення вищезазначеного правопорушення було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 03 березня 2011 року за №55-СУ (а.с.24). На виконання п. 9 розділу IV та п. 4 розділу V "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" Сумським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на адресу ВАТ "Селмі" було направлено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 03 березня 2011 року №55-СУ та постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 03 березня 2011 року, якою розгляд справи призначено на 16 березня 2011 року (супроводжувальний лист від 03 березня 2011 року вих. №364 (а.с.25).
16 березня 2011 року представник ВАТ "Селмі" до Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів не з'явився, письмових пояснень по зазначеній справі не надав.
За наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, начальником Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, керуючись вимогами ст.ст. 8, 9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та ч. 2 п.п. 1.8 п. 1 розділу ХVII "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 16 березня 2011 року №52-СУ (а.с.6-7), якою до ВАТ "Селмі" була застосована санкція у вигляді штрафу у розмірі 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 000 гривень) за невиконання розпорядження Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26 листопада 2010 року №173-СУ.
Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 16 березня 2011 року №52-СУ, разом з супроводжувальним листом від 16 березня 2011 року вих.№427 (а.с.27) було направлено на адресу ВАТ "Селмі" рекомендованим листом (квитанція від 16 березня 2011 року №2452 (а.с.27).
Відповідно до п. 6 "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, уповноваженою особою, яка винесла розпорядження про усунення порушень, до моменту спливу терміну виконання розпорядження про усунення порушень за письмовим клопотанням порушника може бути прийнято рішення про продовження терміну виконання цього розпорядження, яке оформляється новим розпорядженням про усунення порушень та протягом трьох робочих днів направляється особі, у відношенні якої його винесено.
З матеріалів справи та з пояснень представників сторін вбачається, що до Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від ВАТ "Селмі", письмові пояснення, клопотання, заяви щодо продовження терміну виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26 листопада 2010 року №173-СУ не надходили, в зв'язку з чим підстави для продовження терміну його виконання у Сумського територіального управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку були відсутні.
Також відповідно до п. 10 "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій", затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, розпорядження про усунення порушень може бути оскаржено до суду у порядку, встановленому законодавством.
Однак розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 26 листопада 2010 року №173-СУ, яке передбачало обов'язок ВАТ "Селмі" усунути порушення законодавства про цінні папери, і невиконання якого стало підставою для порушення справи та застосування відповідної санкції, ВАТ "Селмі" ні до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, ні до суду не оскаржувалось.
В судовому засіданні представник позивача не навів жодних правових підстав, які б вказували на порушення відповідачем чинного законодавства при винесенні оскаржуваної постанови.
Таким чином, суд приходить до висновку, що постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 16 березня 2011 року №52-СУ винесена відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Селмі" до Сумського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 52-СУ від 16 березня 2011 року -відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько
Повний текст постанови складений 19 квітня 2011 року