79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
06.04.11 Справа№ 32/160-А
Суддя Сухович Ю.О. при секретарі Олійник Ю.О. розглянувши матеріали справи
за позовом : Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, м.Львів.
до відповідача: Дочірнього підприємства "Промінь-житло" Закритого акціонерного товариства "Трикотажна фірма "Промінь", м.Львів.
про: стягнення 49 889,19 грн.
За участю представників:
від позивача: не з'явився.
від відповідача: Сенютович В.І. -директор.
Суть спору: Позов заявлено Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області, м.Львів до Дочірнього підприємства "Промінь-житло" Закритого акціонерного товариства "Трикотажна фірма "Промінь", м.Львів про стягнення економічних санкцій в сумі 49 889,19 грн.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду.
Ухвалою суду від 12.08.2008р. було зупинено провадження у справі №32/160-А до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-1009/08 за позовом Дочірнього підприємства "Промінь-житло" Закритого акціонерного товариства "Трикотажна фірма "Промінь", м.Львів до Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, м.Львів про визнання дій неправомірними та скасування рішення.
Ухвалою суду від 23.03.2011р. поновлено провадження у справі та призначено її розгляд на 06.04.2011р.
Представник позивача явки повноважного представника в судове засідання 06.04.2011р. не забезпечив, причин неявки не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про поновлення провадження у справі та призначення справи до розгляду на 06.04.2011р., що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення №79000 2787619 2 від 25.03.2011р. -вручено 29.03.2011р.
Позовні вимоги мотивовані ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», від 03.12.1990р. № 507-ХІІ із змінами та доповненнями, Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 18.12.2001р. за № 1047/6238 (далі по тексту -Інструкція), на підставі яких до відповідача були застосовані економічні санкції в сумі 49 889,19 грн. за порушення державної дисципліни цін.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив. Повідомив, що Львівським окружним адміністративним судом 06.10.2008р. було прийнято постанову у справі №2а-1009/08, якою визнано нечинним і скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області №112 від 26.03.2008 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до ДП "Промінь-житло" ЗАТ ТФ "Промінь". Вищевказана постанова в апеляційному порядку не оскаржувалась, отже набрала законної сили.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності представника позивача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин та вирішення спору по суті.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника відповідача, господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:
Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області проведено перевірку порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги, в результаті чого виявлено порушення державної дисципліни цін, у зв»язку з чим прийнято рішення про застосування економічних санкцій.
За результатами перевірки було складено акт від 24.03.2008р. за № 255.
Розмір плати за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та конкретні види послуг, що надаються мешканцям, встановлено рішенням Львівської міської ради № 1032 від 30.09.2005р.
Перевіркою було встановлено, що ДП «Промінь-житло»в період з 01.04.2007р. до 24.03.2008р. включало в нарахування плати за послуги з утримання будинків і прибудинкових територій мешканцям будинку по вул.Золота, 21 в м.Львові додаткову плату за послуги, які не передбачені рішенням Львівської міської ради № 1032 від 30.09.2005р. та постановою Кабінету Мінстрів України № 560 від 12.07.2005р. «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Позивач встановив, що в результаті зазначеного вище порушення порядку встановлення, формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги відповідачем отримано необґрунтовану виручку за період з 01.04.2007р. по 24.03.2008р. ( з врахуванням 101% фактичної проплати мешканцям наданих послуг) в сумі 16 511,64 грн. В порушення рішення Львівської міської ради № 1032 від 30.09.2005р. відповідачем нараховувалась доплата за технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячого водопостачання мешканцям житлового будинку по вул.Золота, 21 м.Львова, який обладнаний центральним опаленням, у розмірі 0,07 грн. за утримання 1 кв.м., замість 0,05 грн. за м.кв., що встановлено рішенням Львівської міської ради № 1032.
Позивачем було встановлено, що в результаті зазначеного вище порушення порядку формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги відповідачем отримано необґрунтовану виручку за лютий 2008р. (з врахуванням 101% фактичної проплати мешканцям наданих послуг) в сумі 118,09 грн.
За розрахунками позивача відповідачем отримано неогрунтовану виручку на суму 16 629,73 грн.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.250 ГК України, ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, позивачем було прийнято рішення № 112 від 26.03.2008р. про застосування до відповідача економічних санкцій на суму 49 889,19 грн. (16 629,73 грн. + штраф у двохкратному розмірі (16 629,73 грн. х 2)).
Вищевказане рішення відповідачем в добровільному порядку виконано не було, у зв»язку з чим позивач надіслав відповідачу претензію від 26.03.2008р. № 112 про перерахування на відповідні рахунки бюджету економічних санкцій, яка залишена без задоволення.
Відтак, у позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача 49 889,19 грн.
При прийнятті рішення суд виходить з наступного:
Порядок формування, установлення та застосування цін (тарифів) та відповідальність за його порушення врегульовані Законом України «Про ціни та ціноутворення»та Інструкцією.
Закон України «Про ціни та ціноутворення» поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами.
Вилученню в дохід бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход бюджету, крім того стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки.
Як вбачається із матеріалів справи, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2008р. у справі № 2а-1009/08 було задоволено позов ДП «Промінь-житло»ЗАТ «Трикотажна фірма «Промінь»до Державної інспекції контролю за цінами, визнано нечинним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області № 112 від 26.03.2008р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін до ДП «Промінь-житло»ЗАТ «Трикотажна фірма «Промінь».
На запит суду від 09.02.2010р. Державна інспекція з контролю за цінами у Львівській області повідомила, що постанова Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2008р. не оскаржувалась в апеляційному порядку.
Отже, враховуючи те, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області № 112 від 26.03.2008р. про застосування до ДП «Промінь-житло»ЗАТ «Трикотажна фірма «Промінь»економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 49 889,19 грн., визнано нечинним та скасовано постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06.10.2008р. у справі № 2а-1009/08, яка набрала законної сили, відтак відсутні підстави для стягнення з відповідача економічних санкцій в сумі 49 889,19 грн., що були предметом спору у даній справі, отже позов задоволенню не підлягає.
Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
За умовами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.17, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, господарський суд , -
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили у відповідності до вимог ст.254 КАС України і може бути оскаржена в апеляційному порядку визначеному главою І розділу ІУ КАС України.
Суддя