Постанова від 25.01.2011 по справі 5002-12/5010-2010

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

29 березня 2011 року

Справа № 5002-12/5010-2010

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Остапової К.А.,

суддів Воронцової Н.В.,

Заплава Л.М.,

сторони у судове засідання не з'явились

розглянувши апеляційну скаргу Підприємства "Сервіс" Української спілки інвалідів на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іллічов М.М.) від 09 грудня 2010 року у справі № 5002-12/5010-2010

за позовом Підприємства "Сервіс" Української спілки інвалідів (вул. Боженка, 86-Б, місто Київ, 03680)

до Міністерства освіти та науки Автономної Республіки Крим (пров. Совнаркомівський, 3, місто Сімферополь, 95000)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відкрите акціонерне товариство "Київський завод реле та автоматики" (вул. І. Лепсе, 6, місто Київ, 03680)

про визнання недійсними результатів торгів,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2010 року Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим із позовною заявою до Міністерства освіти та науки Автономної Республіки Крим про визнання недійсними результати торгів на закупівлю інтерактивних комплексів, 215 одиниць, що проводились за замовленням відповідача, оголошення № 27304, розміщене в Інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 31 (419) від 02.08.2010, розкриття пропозицій конкурсних торгів 09.09.2010, 16-00 та визнання недійсними результатів торгів на закупівлю навчальних комп'ютерних комплексів, 3 лоти, що проводились за замовленням Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, оголошення № 27305, розміщене в Інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 31 (419) від 02.08.2010, розкриття пропозицій конкурсних торгів 09.09.2010, 11-00 (а.с. 2-5, т. 1).

Позовні вимоги мотивовані тим, що визнання переможцем торгів Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" суперечить чинному законодавству України, пропозиції переможця не відповідають умовам документації конкурсних торгів, у зв'язку з чим Міністерство освіти та науки Автономної Республіки Крим повинно було відхилити пропозиції третьої особи та не допускати його до участі в оцінці пропозицій.

Позивач вказує на те, що відповідно до повідомлення Державного підприємства "Інтелект захист" Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти та науки України від 10.09.2010 № 466 Відкрите акціонерне товариство "Київський завод реле та автоматики" до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення не внесено, документів від даного суб'єкта господарювання не надходило, і, відповідно, Свідоцтва про внесення до Реєстру це підприємство не отримувало.

У своїх письмових поясненнях позивач посилався вже на необхідність надання учасниками торгів для підтвердження відповідності запропонованих товарів вимогам технічного завдання Свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам комп'ютерної техніки, а також на те, що позивач за умови відхилення Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим пропозиції Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" як такого, що не відповідає вимогам документації конкурсних торгів, мав спроможність стати переможцем конкурсних торгів (а.с. 1, т. 2).

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2010 року у справі № 5002-12/5010-2010 в позові відмовлено.

Рішення суду мотивовано тим, що позивачем обставин щодо порушення його прав чи охоронюваного законом інтересу не доведено, правові підстави для задоволення позову відсутні.

Не погодившись з рішенням суду, Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів звернулось до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Заявник апеляційної скарги вважає, що під час розгляду справи і прийняття рішення судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, у зв'язку з чим було прийнято рішення з порушенням норм процесуального та матеріального права, пропозиція конкурсних торгів Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" не відповідала вимогам документації конкурсних торгів замовника.

В обґрунтування своїх тверджень заявник апеляційної скарги посилається на повідомлення Інституту інноваційних технологій і змісту освіти Міністерства освіти та науки України від 14.09.2010 № 1.4/18-3765, відповідно до якого Свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам навчальних комп'ютерних та інтерактивних комплексів Відкритому акціонерному товариству "Київський завод реле та автоматики" не видавались.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 13 січня 2011 року апеляційну скаргу прийнято до розгляду у складі колегії суддів: головуючий суддя Остапова К.А., судді Заплава Л.М., Воронцова Н.В. Розгляд справи призначено на 26 січня 2011 року.

Розгляд апеляційної скарги Підприємства "Сервіс" Української спілки інвалідів неодноразово відкладався у зв'язку з необхідністю витребування нових доказів.

Ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 14 березня 2011 року строк розгляду апеляційної скарги продовжено на 15 днів.

У судове засідання 29 березня 2011 року сторони явку своїх представників не забезпечили, про час та місце розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином.

29 березня 2011 року від Підприємства "Сервіс" Української спілки інвалідів телеграмою надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю забезпечення явки представника у судове засідання.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Відповідно до статті 28 Господарського процесуального кодексу України представниками юридичних осіб можуть бути також особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації.

Отже, неможливість Підприємства "Сервіс" Української спілки інвалідів забезпечити явку представника у судове засідання не може бути безумовною підставою для відкладення розгляду справи.

Судова колегія визнала за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін та третьої особи, за наявними документами в матеріалах справи, і не вбачає підстав для відкладення розгляду справи.

Розглянувши справу повторно у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступні обставини.

Відповідно до положень Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.07.2010 № 2289-VI Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим було оголошено про проведення відкритих торгів з закупівлі інтерактивних комплексів та навчальних комп'ютерних комплексів, про що здійснено публікацію в Інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" № 31 (419) від 02 серпня 2010 року (а.с. 7-8, т. 1).

Відповідно до протоколу засідання комітету конкурсних торгів Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим № 18 від 21.08.2010 були внесені зміни до Додатку № 2 "Кваліфікаційні вимоги" пункту 6 "Документи, які повинен подати Учасник для підтвердження відповідності запропонованих товарів вимогам Технічного завдання документації конкурсних торгів", відповідно до якого учасники повинні надати наступні документи на підтвердження відповідності запропонованих товарів вимогам технічного завдання тендерної документації:

- копію висновку органів Міністерства охорони здоров'я України про відповідність вимогам санітарних норм і правил ДСанПіН 5.5.5.009-98;

- копію сертифікату відповідності системі УкрСепро;

- копію свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам комп'ютерної техніки;

- Технічний паспорт на товар чи інший документ, що його замінює;

- довідку, що містить інформацію про сервісні центри (партнерів) (виробника та/або Учасника).

Також прийнято рішення про продовження терміну прийняття і розкриття пропозицій конкурсних торгів по закупівлі інтерактивних комплексів і навчальних комп'ютерних комплексів (а.с. 49, т. 1).

Згідно з протоколом № 20 від 09 вересня 2010 року про розкриття пропозицій конкурсних торгів, замовником яких виступило Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим на предмет закупівлі - інтерактивні комплекси (устаткування для автоматичного оброблення інформації), в конкурсі взяли участь шість учасників, які подали заявки для участі в торгах, в тому числі Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів та Відкрите акціонерне товариство "Київський завод реле та автоматики". Позивач зауважень до даного протоколу не мав (а.с. 90-92, т. 1).

З протоколу № 22 від 24 вересня 2010 року засідання комітету конкурсних торгів Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим розгляду та вивчення пропозицій учасників конкурсних торгів на закупівлю інтерактивних комплексів вбачається, що до оцінки пропозицій були допущені Підприємство "Сервіс" УСІ, ТОВ "ВМS Техно" і Відкрите акціонерне товариство "Київський завод реле та автоматики". Позивач зауважень до даного протоколу не мав (а.с. 93-94, т. 1).

З протоколу № 24 оцінки пропозицій конкурсних торгів від 24 вересня 2010 року вбачається, що за результатами проведення оцінки пропозицій конкурсних торгів найбільш економічно вигідною пропозицією визнана пропозиція Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики". Методика оцінки пропозицій конкурсних торгів - Кількість балів за критерієм "Ціна" визначається наступним чином Б обчисл= Цmin/Цобчисл*80, де Бобчисл - обчислювана кількість балів; Цmin - найнижча ціна; Цобчисл - ціна пропозиції, кількість балів для якої обчислюється; 80 - максимально можлива кількість балів за критерієм "Ціна". Кількість балів за критерієм "Строк поставки" визначається наступним чином - Бобчисл = Тmin/Тобчисл *20, де Бобчисл - обчислювана кількість балів; Тmin - найкоротший строк поставки; Тобчисл - строк поставки, зазначений в пропозиції конкурсних торгів, кількість балів для якої обчислюється; 20 - максимально можлива кількість балів за критерієм „Строк поставки". (а.с. 136, т. 1).

12 жовтня 2010 року між Міністерством освіти і науки Автономної Республіки Крим та Відкритим акціонерним товариством "Київський завод реле та автоматики" було укладено договори №: 116/2010, 117/2010, 118/2010, 119/2010 про закупівлю товарів за державні кошти (а.с. 5-51, т. 2).

Пунктом 1.2. Інструкції по підготовці пропозицій конкурсних торгів (Документації конкурсних торгів), затвердженої протоколами № 15, 18 утвореного відповідачем Комітету конкурсних торгів від 27 липня 2010 року та 21.08.2010 визначено, що відповідно до вимог цієї Інструкції учасники повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним у даній Інструкції та додатках до неї (а.с. 97-103, т. 1).

Пунктом 2.1. вказаної Інструкції передбачено, що до документації конкурсних торгів входять документи:

- Інструкції учасникам торгів;

- основні умови до договору; додатки 1-4;

- технічні вимоги (ТВ).

Згідно з пунктом 3 статті 27 Закону України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010, № 2289-VI під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Відповідно до протоколу № 20 від 09.09.2010 про розкриття пропозиції конкурсних торгів, складеного без зауважень учасників процедури закупівлі, в графі, що містить інформацію про наявність необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів зазначено, що до Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" на момент розкриття зауважень немає.

Згідно з протоколом засідання комітету конкурсних торгів Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим розгляду та вивчення пропозицій учасників конкурсних торгів на закупівлю навчальних комп'ютерних комплексів № 21 від 24 вересня 2010 року пропозиції конкурсних торгів, зокрема Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики", містять всі необхідні документи, що відповідають документації конкурсних торгів. В протоколі також зазначено, що комітет конкурсних торгів звернувся до Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" за роз'ясненням щодо необхідності включення програмного забезпечення до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення, на що ВАТ "Київський завод реле та автоматики" надав комітету конкурсних торгів Свідоцтво про внесення суб'єкта підприємницької діяльності до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення, виданого Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України.

В протоколі "Про розгляд та вивчення пропозицій учасників конкурсних торгів на закупівлю інтерактивних комплексів" № 22 від 24 вересня 2010 року відображено той факт, що комітет конкурсних торгів звертався до Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" з питанням наявності даного Свідоцтва, на що витребуване Свідоцтво було представлено (а.с. 93-94, т. 1).

Відповідно до абзацу 6 п. 1.2 "Технічного завдання", устаткування повинне задовольняти ряду вимог, у тому числі: програмне забезпечення, що поставляється з інтерактивним комплексом та комп'ютерним комплексом повинно мати україномовний інтерфейс, бути ліцензійним, бути внесено в перелік Сві доцтва, виданого Учаснику Державним департаментом інтелектуальної власності. (а.с. 109, т. 1).

В матеріалах справи наявна належним чином засвідчені копія Свідоцтва про внесення суб'єкта підприємницької діяльності до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення серії "Р" за № 01264, копія Свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам навчального комп'ютерного комплексу від 27.07.2007 № 787, яке дійсне до 30.12.2010 та копія Свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам інтерактивних систем від 18.07.2007 № 658, яке дійсне до 30.12.2010 видані Відкритому акціонерному товариству "Київський завод реле та автоматики".

Крім того судова колегія звертає увагу на те, що згідно з документацією конкурсних торгів Свідоцтво про внесення суб'єкта підприємницької діяльності до Реєстру виробників та розповсюджувачів програмного забезпечення не включено у перелік документів, які повинні бути надані учасниками торгів.

Тому надання такого Свідоцтва після розкриття тендерної пропозиції не є порушенням вимог законодавства при проведенні торгів.

Згідно з пунктом 1.3 Порядку надання навчальній літературі, засобам навчання і навчальному обладнанню грифів та свідоцтв Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 17.06.2008 № 537 (далі - Порядок) офіційне визнання відповідності навчальної літератури, засобів навчання і навчального обладнання вимогам державних стандартів освіти, державних санітарних правил і норм, гігієнічних нормативів, інших нормативних документів реалізується через процедуру надання Міністерством освіти і науки України відповідного грифа Міністерства освіти і науки України або свідоцтва Міністерства освіти і науки України "Про визнання відповідності педагогічним вимогам" (далі - Свідоцтво) (п. 1.3 Правил).

Свідоцтво видається головною організацією з питань стандартизації засобів навчання та обладнання для закладів освіти Міністерства освіти і науки України на підставі позитивного висновку відповідної фахової комісії Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України (п. 1.14 Правил).

Відповідно до пункту 3.1 Правил у разі неякісної редакційної підготовки навчального видання або його поліграфічного виконання, переробки тексту оригіналу (оригінал-макета), недостовірного перекладу чи недосконалого виготовлення засобу навчання або навчального обладнання, порушення чинних стандартів, педагогічних вимог та вимог технічної документації, що призвело до зниження їх наукового і науково-методичного рівня та якості, наданий гриф Міністерства освіти і науки України або Свідоцтво скасовується наказом Міністерства освіти і науки України на підставі висновків відповідної комісії Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України.

Термін дії Свідоцтва для засобів навчання та навчального обладнання визначається окремо до кожного виду (п. 4.3 Правил).

Згідно з листом від 11 лютого 2011 року за вих. № 1.4/18-432 Відкритому акціонерному товариству "Київський завод реле та автоматики" було видано Свідоцтво про визнання відповідності педагогічним вимогам № 787 від 27.07.2007 (з подовженням строку дії до 30.12.2010) на Навчальний комп'ютерний комплекс "РИТМ". Станом на 11.02.2011 рік, на звернення зазначеного вище підприємства, в Інституті розглядається комплект документів на Навчальний комп'ютерний комплекс "РИТМ" з метою подовження строку дії Свідоцтва на даний виріб. У 2007 році з подовженням терміну дії до 30 грудня 2010 року видано Свідоцтво про визнання відповідності педагогічним вимогам № 658 від 10 липня 2007 року на Інтерактивну систему "ТRAGEBOARD" модель ТВ-680, виробництва Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики".

Судова колегія критично ставиться до зазначення Міністерством освіти і науки України у вищевказаному листі про втрату чинності Свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам № 787 від 27.07.2007, оскільки Правила чітко визначають, що дія такого Свідоцтва припиняється тільки у разі закінчення терміну на який його було видано, або скасування Свідоцтва у встановленому порядку.

Враховуючи, що дія Свідоцтва № 787 від 27.07.2007 була продовжена, а також те, що Міністерством освіти і науки України не повідомлено про його скасування у встановленому порядку, судова колегія дійшла висновку, що вказане Свідоцтво на момент проведення торгів не було скасовано, дія його не закінчилась, а тому підстав для висновків про ненадання Відкритим акціонерним товариством "Київський завод реле та автоматики" документів, що передбачені тендерною документацією, немає.

В письмовому поясненні від 11.11.2010 Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів вказує на те, що за умови відхилення Міністерством освіти та науки Автономної Республіки Крим пропозиції Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" як такого, що не відповідає вимогам документації конкурсних торгів, позивач мав можливість стати переможцем конкурсних торгів.

Відповідно до протоколу оцінки пропозиції конкурсних торгів № 24 від 24.09.2010 Відкрите акціонерне товариство "Київський завод реле та автоматики" отримало - 100 балів, Товариство з обмеженою відповідальністю "БМС Техно" отримало - 91,55 балів та Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів отримало - 87,78 балів (а.с. 136, т. 1).

Отже, у разі відхилення Міністерством освіти та науки Автономної Республіки Крим пропозиції Відкритого акціонерного товариства "Київський завод реле та автоматики" як такого, що не відповідає вимогам документації конкурсних торгів залишилося б два учасника: Товариство з обмеженою відповідальністю "БМС Техно" (91,55 балів) та Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів (87,78 балів).

Відповідно до положень статей 1, 2 Господарського процесуального кодексу України від 06.11.1991, № 1798-XII, зі змінами та доповненнями, статті 16 Цивільного кодексу України від 16.01.2003, № 435-IV, зі змінами та доповненнями, статті 20 Господарського кодексу України від 16.01.2003, № 436-IV, зі змінами та доповненнями, судовому захисту підлягає порушене або оспорюване право чи охоронюваний законом інтерес.

Згідно з матеріалами справи Підприємство "Сервіс" Української спілки інвалідів не було обмежене у можливості взяти участь у торгах та запропонувати відповідні пропозиції, компетентним органом у відповідності до визначеної процедури надано оцінку всім пропозиціям та визначено найбільш економічно вигідну серед них.

Відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, способом, передбаченим чинним законодавством України для доведення фактів такого роду.

Враховуючи викладене, оскільки вказані торги на закупівлю інтерактивних комплексів та навчальних комп'ютерних комплексів проведені з дотриманням норм чинного законодавства та немає підстав визнати їх недійсними, суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні вимог Підприємству "Сервіс" Української спілки інвалідів.

На підставі вищевикладеного, рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2010 року у справі № 5002-12/5010-2010 не підлягає скасуванню, воно прийняте при повному з'ясуванні судом всіх обставин справи та при вірному застосуванні норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 101, 103 (пункт 1), 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Підприємства "Сервіс" Української спілки інвалідів залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 09 грудня 2010 року у справі № 5002-12/5010-2010 залишити без змін.

Головуючий суддя К.А. Остапова

Судді Н.В. Воронцова

Л.М. Заплава