Рішення від 27.03.2011 по справі 5005/1193/2011

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

24.03.11р.Справа № 5005/1193/2011

За позовом Прокурора Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про внесення змін у пункт 3.1. договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003 року

Суддя Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: представник Панасенко О.В., дов. № 524 від 24.09.2010р.;

за участю прокурора: Кутузова В.О. -прокурор відділу, посвідчення № 187 від 28.12.2007р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Центрально-Міського району м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області) про внесення змін у пункт 3.1. договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003р. № 75457002 (кадастровий код земельної ділянки), укладеного між Криворізькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких електричних мереж, шляхом викладення його в наступній редакції:

- річна орендна плата вноситься "орендарем" виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33218812700023 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237511, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця).

Позовні вимоги мотивовані тим, що зміст п. 3.1. наведеного вище договору оренди земельної ділянки, який визначає розмір орендної плати -1,5% від грошової оцінки земельної ділянки, не відповідає вимогам чинного законодавства щодо мінімального розміру річної орендної плати, відповідно, підлягає зміні.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.

Позивач просить задовольнити заявлені прокурором позовні вимоги. Позивач зазначає, що відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір річної орендної плати встановлюється у договорі оренди землі, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом 13 Податкового кодексу України. За частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Згідно ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін як у разі істотного порушення договору другою стороною, так і в інших випадках, встановлених договором або законом. За доводами позивача, зміна на законодавчому рівні мінімального розміру річної орендної плати є підставою для внесення відповідних змін до спірного договору оренди земельної ділянки.

Відповідач проти позову заперечує. Відповідач посилається на те, що на його адресу не надходила пропозиція про викладення п. 3.1. договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003 року, зареєстрованого 01.08.2003 року за № 2746, у тій редакції, яка вказана у позові. Також, відповідач стверджує, що між ним та Криворізькою міською радою підписано додаткову угоду про внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки, в якій зазначено, що річна орендна плата вноситься виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку. Тобто, за доводами відповідача, п. 3.1. договору повністю відповідає чинному законодавству. За наведеними доводами, на думку відповідача, між позивачем та відповідачем відсутній предмет спору, провадження у справі підлягає припиненню. Окрім того, відповідач посилається на оплату орендної плати за землю у розмірі відповідно до вимог Податкового кодексу України, а саме у трикратному розмірі земельного податку.

Суд відкладав розгляд справи з 15.02.2011р. на 01.03.2011р. та оголошував перерви з 01.03.2011р. на 10.03.2011р., з 10.03.2011р. на 24.03.2011р.

У судовому засіданні 24.03.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

23.07.2003р. між Криворізькою міською радою (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області), як орендодавцем, та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (м. Дніпропетровськ) в особі Криворізьких електричних мереж (м. Кривий Ріг Дніпропетровської області), як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець на підставі рішення Криворізької міської ради від 18.12.2002р. № 554 надає, а орендар приймає в тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку загальною площею 1 460 кв.м. згідно з планом землекористування, що додається до договору, з метою несільськогосподарського використання під розміщення електропідстанції Криворізьких електричних мереж "Алмазная" по вул. Політехнічна в Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, кадастровий код земельної ділянки -75457002.

Згідно п. 1.2. договору земельна ділянка надається на умовах оренди строком на десять років, починаючи з дати реєстрації договору.

Договір оренди земельної ділянки посвідчено приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстровано в реєстрі за № 3745, а також зареєстровано у Криворізькому міському управлінні земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 01.08.2003р. вчинено запис № 2746.

Відповідно до п. 3.1. договору за користування земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю орендну плату на рік у розмірі 1,5 % від її грошової оцінки на підставі довідки управління земельних ресурсів на рахунок відділення держказначейства у Центрально-Міському районі № 33212812800026 в банку УДК у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237497, рівними частками щомісячно протягом тридцяти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Орендна плата може бути переглянута за згодою сторін. Сторона, яка зацікавлена в перегляді орендної плати, попереджає про це другу сторону за один місяць. Сторона, яка розглядає пропозиції по зміні орендної плати протягом двох місяців з дня повідомлення повинна повідомити своє рішення щодо зміни орендної плати (п. 3.6. договору).

Законом України від 03.06.2008р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який відповідно до п. 1 розділу "Прикінцеві положення" набирає чинності з дня його опублікування (дата опублікування 04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", частину четверту та п'яту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" викладено у наступній редакції:

"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".

Рішенням Криворізької міської ради від 24.09.2008р. № 2741, враховуючи внесення змін до Закону України "Про оренду землі", надано згоду, у разі звернення орендарів, на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок у частині річної орендної плати, встановивши її у трикратному розмірі земельного податку; рекомендовано орендарям звернутися до Криворізької міської ради щодо внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати за землю; зобов'язано відділ земельно-ринкових відносин виконкому міської ради направляти пропозиції орендарям щодо внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру річної орендної плати за землю.

З метою приведення договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003р. (державна реєстрація 01.08.2003р. № 2746) в частині розміру річної орендної плати до вимог чинного законодавства позивач направив на адресу відповідача пропозицію про внесення змін до договору (лист від 22.11.2010р. № 6/18-616) разом з проектом додаткової угоди, які отримані відповідачем 10.12.2010р., що підтверджується повідомленням про вручення відповідачу рекомендованого поштового відправлення, а також наданою відповідачем додатковою угодою до спірного договору.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України, за виключенням окремих його положень.

Відповідно до п. 2 розділу ХІХ "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України з 01.01.2011р. втратив чинність Закон України "Про плату за землю".

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, частини четверту та п'яту ст. 21 Закону України "Про оренду землі" виключено, а до частини другої ст. 21 внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно пункту 288.4., підпункту 288.5.1. пункту 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення -розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Отже, мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, передбачений Податковим кодексом України, що діє на час вирішення спору, повністю відповідає мінімальному розміру річної орендної плати, який передбачала ст. 21 Закону України "Про оренду землі", в редакції, що діяв до 01.01.2011р.

У зв'язку з тим, що річна орендна плата, передбачена умовами договору, не відповідає вимогам законодавства щодо мінімального розміру річної орендної плати, рішенню Криворізької міської ради від 24.09.2008р. № 2741 з наведеного питання, а відповідач ухилився від внесення змін до договору оренди землі, враховуючи звернення позивача до нього з цього приводу, прокурор вбачає підстави для внесення змін до договору оренди землі у судовому порядку, що і є причиною спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як зазначалося вище, на законодавчому рівні змінено розмір мінімальної річної орендної плати, річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель -трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки укладений між позивачем та відповідачем договір передбачає можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленого умовами договору.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України щодо застосування відповідних норм матеріального права у подібних правовідносинах, наведеною в постанові Верховного Суду України від 27.12.2010р., винесеній за заявою про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 23.06.2010р. у справі № 27/15-10, яка в силу ст. 11128 ГПК України є обов'язковою для господарського суду.

Враховуючи встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд вбачає наявність правових підстав для внесення змін до договору щодо розміру річної орендної плати. Заявлені прокурором позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності предмету спору у зв'язку з укладенням між позивачем та відповідачем додаткової угоди до договору, якою врегульоване спірне питання щодо розміру орендної плати.

До відзиву на позов відповідач додав в копії додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.08.2003р. № 2746, підписану як позивачем, так і відповідачем, за змістом якої п. 3.1. договору має наступну редакцію:

"3.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок Управління держказначейства у Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу № 33215812700026, код ЄДРПОУ 24237397, у банку ГУДКУ в Дніпропетровській області, МФО 805012, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця".

Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Отже, оскільки договір оренди земельної ділянки посвідчений нотаріально, додаткова угода до спірного договору також підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ч. 1 ст. 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Згідно ст. 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, а відповідно до ст. 18 цього Закону - договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до п. 17 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. N 2073, у разі внесення змін до договору оренди він підлягає перереєстрації. Перереєстрація договорів оренди проводиться в порядку, встановленому для їх державної реєстрації.

Як зазначалося вище, додаткова угода до спірного договору, на яку посилається відповідач, нотаріально не посвідчена, не зареєстрована у встановленому порядку, у зв'язку з чим не може вважатися укладеною, а відтак, спір між позивачем та відповідачем про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати, не врегульований.

Відповідач не довів шляхом надання належних доказів відповідно до вимог ст.ст. 33, 34 ГПК України обставини внесення змін до договору.

Окрім того, з доданої відповідачем до позову додаткової угоди взагалі незрозуміло, чому від імені відповідача вона укладена директором структурного підрозділу відповідача - Високовольтні електричні мережі, який територіально розташований у м. Дніпропетровську, а не у м. Кривому Розі, тоді як відповідно до наданих довіреностей від 12.05.2008р. № 85 та від 05.02.2009р. № 18 в підтвердження повноважень директора Високовольтних електричних мереж ОСОБА_2 останній уповноважений укладати від імені відповідача договори оренди земельних ділянок лише в межах господарської діяльності Високовольтних електричних мереж. Жодних доказів того, що укладення договору оренди земельної ділянки, яка розташована в м. Кривому Розі, відноситься до господарської діяльності Високовольтних електричних мереж відповідач не надав.

Суд відхиляє доводи відповідача про відсутність предмету спору через обставини не отримання відповідачем від позивача пропозиції про внесення змін до договору у тій редакції, яка зазначена у позові.

З матеріалів справи вбачається, що пропозицію -проект додаткової угоди про внесення змін до п. 3.1. договору, який визначає розмір річної орендної плати у трикратному розмірі земельного податку, відповідач отримав. Зміни в законодавстві, які спричинили посилання у позові на Податковий кодекс, а не на Закон України "Про плату за землю", не змінюють суті пропозиції -запропонованого річного розміру орендної плати у трикратному розмірі земельного податку.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо оплати ним орендної плати у розмірі, передбаченому Податковим кодексом України, оскільки такі доводи не спростовують того, що відповідні зміни до спірного договору не внесені.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню до державного бюджету з відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести змінити до пункту 3.1. договору оренди земельної ділянки від 23.07.2003р., укладеного між Криворізькою міською радою та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких електричних мереж, посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстровано в реєстрі за № 3745, зареєстрованого Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 01.08.2003р. вчинено запис № 2746, виклавши його в наступній редакції:

"Річна орендна плата вноситься "орендарем" виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України від нормативної грошової оцінки землі на підставі витягу (або довідки) з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, на рахунок відділення держказначейства у м. Кривому Розі № 33218812700023 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24237511, щомісячно протягом 30-ти календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця)".

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, шосе Запорізьке, буд. 22, ідентифікаційний код 23359034) в особі Криворізьких міських електричних мереж (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Карла Маркса, буд. 41, ідентифікаційний код 00130843) на користь Державного бюджету України в особі відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31118095700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації 22090200, державне мито у сумі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, шосе Запорізьке, буд. 22, ідентифікаційний код 23359034) в особі Криворізьких міських електричних мереж (50000, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Карла Маркса, буд. 41, ідентифікаційний код 00130843) до спеціального фонду Державного бюджету України по КЕКД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах" через відділення Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, ЄДРПОУ 24246786, рахунок 31217264700005 в Відділенні банку УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Л.А. Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 29.03.2011р.