ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
№ 43/693
17.01.08
За позовом державної акціонерної холдингової компанії "Київський радіозавод"
до Фонду державного майна України
третя особа відкрите акціонерне товариство "ЕЛЕКОН"
про визнання недійсними наказів № 540 від 04.04.07, № 1089 від 05.07.07,№ 1381
від 21.08.07
Суддя Пасько М.В.
Представники:
від позивача Сабодаш Р.Б. -предст. за дов.,
від відповідача Уланов І.В., -предст. за дов.,
від третьої особи не з'явились
Державна акціонерна холдингова компанія "Київський радіозавод" звернулася до господарського суду міста Києва з позовною заявою до Фонду державного майна України про визнання недійсними наказів №540 від 04.04.07, №1089 від 05.07.07, №1381 від 21.08.07 із залученням до участі у справі в якості третьої особи відкритого акціонерного товариства "ЕЛЕКОН".
Господарський суд міста Києва ухвалою № 43/693 від 19.11.07 порушив провадження у справі та призначив її до розгляду на 28.11.07.
Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з заявою про забезпечення позову.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 19.11.07 клопотання державної акціонерної холдингової компанії "Київський радіозавод" задоволено, заборонено Фонду державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, м. Київ -01133, вул. Кутузова, 18/9), регіональному відділенню Фонду державного майна України по м. Києву (код ЄДРПОУ 19030825, м. Київ -01032, бул. Тараса Шевченка, 50-Г) та будь-яким іншим особам здійснювати продаж пакету акцій відкритого акціонерного товариства "ЕЛЕКОН" (код ЄДРПОУ 24582136, м. Київ -02099, вул. Бориспільська, 9), які передані до статутного фонду державної акціонерної холдингової компанії "Київський радіозавод" (код ЄДРПОУ 24586045, м. Київ -02099, вул. Бориспільська, 9) до вирішення спору по суті.
В судове засідання призначене на 28.11.07 представники Позивача та Відповідача не з'явилися, вимог ухвали суду про порушення провадження не виконали, у зв'язку з чим розгляд справи було відкладено на 12.12.07.
В судове засідання призначене на 12.12.07 представник третьої особи не з'явився.
Відповідно до ст. 69 ГПК України сторони звернулися до господарського суду міста Києва з клопотанням про продовження строку вирішення справи, яке суд визнав за доцільне задовольнити.
У зв'язку з нез'явленням в судове засідання представників третьої особи та необхідністю витребування нових доказів, розгляд справи було відкладено на 17.01.08.
Перед початком розгляду справи по суті, учасників судового процесу було ознайомлено з їх правами та обов'язками у відповідності із ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Розглянувши подані учасниками процесу документи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд міста Києва,
Державну акціонерну холдингову компанію «Київський радіозавод" створено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08 вересня 1997 року № 987 «Про створення Державної акціонерної холдингової компанії «Київський радіозавод". Тим самим, даною Постановою Кабінет Міністрів України підтримав пропозицію виробничого об'єднання «Київський радіозавод" про створення Державної акціонерної холдингової компанії. З створенням Компанії, до її статутного фонду було передано пакет акцій відкритого акціонерного товариства «ЕЛЕКОН»(код ЄДРПОУ 24582136), який складає 25 відсотків + 1 акція.
1 червня 2002 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від № 755 «Про завершення формування статутного фонду Державної акціонерної холдингової компанії "Київський радіозавод», якою залишив без змін Постанову Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 року № 987 в частині передачі до статутного фонду ДАХК «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»пакету акцій відкритого акціонерного товариства «ЕЛЕКОН».
4 квітня 2007 року своїм Наказом від № 540 «Про затвердження Помісячного пооб'єктного плану-графіка виставлення на продаж у квітні - грудні 2007 року пакетів акцій господарських товариств і холдингових компаній»Фонд державного майна України затвердив помісячний пооб'єктний план-графік виставлення на продаж у квітні - грудні 2007 року пакетів акцій господарських товариств і холдингових компаній», відповідно до якого було виставлено на продаж пакет акцій ВАТ «ЕЛЕКОН», переданий до статутного фонду ДАХК «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД».
5 липня 2007 року Наказом Фонду державного майна України від № 1089 «Про затвердження «Помісячного пооб'єктного плану-графіка виставлення на продаж у липні - грудні 2007 року пакетів акцій господарських товариств і холдингових компаній»» пакет акцій ВАТ «ЕЛЕКОН», переданий до статутного фонду ДАХК «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД», виставлено на продаж. Наказ Фонду державного майна України від № 1089 опубліковано у № 27 (468) додатку до «Державного інформаційного бюлетеня про приватизацію»«ВІДОМОСТІ ПРИВАТИЗАЦІЇ»від 18 липня 2007 року.
Наказом Фонду державного майна України від 21 серпня 2007 року № 1381 «Про затвердження переліку ВАТ, акції яких підлягають продажу за кошти на відкритих грошових регіональних аукціонах через ДАК "НМАЦ"»встановлено, що пакет акцій ВАТ «ЕЛЕКОН», переданий до статутного фонду ДАХК «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД», підлягає продажу регіональним відділенням Фонду державного майна України на відкритому грошовому регіональному аукціоні через ДАК "НМАЦ".
На думку Позивача, Накази Фонду державного майна України від 4 квітня 2007 року № 540, від 5 липня 2007 року № 1089 та від 21 серпня 2007 року № 1381 підлягають визнанню недійсними як такі, що видані з порушення норм чинного законодавства.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись при цьому на наступне.
Згідно з ч. З статті 7 Закону України «Про управління державним майном»Фонд державного майна України відповідно до законодавства здійснює повноваження щодо управління корпоративними правами держави в порядку, встановленому Кабінетом міністрів України.
Статтею 11 цього ж Закону встановлено особливості управління та обмеження щодо розпорядження корпоративними правами держави. Нею ж передбачено, що корпоративні права держави не можуть передаватися господарським товариствам для формування їх статутних фондів, крім передачі до статутних фондів державних акціонерних товариств та державних холдингових компаній відповідно до цього Закону.
Отже, як зазначає Відповідач, корпоративні права держави, передані в управління уповноваженій особі, не можуть бути відчужені уповноваженою особою з державної власності без дозволу Кабінету Міністрів України. На корпоративні права не може бути звернено стягнення за зобов'язаннями уповноваженої особи, а також, щодо них уповноваженою особою не можуть вчинятися дії, наслідком яких може бути відчуження з державної власності цих корпоративних прав.
Відчуження корпоративних прав держави здійснюється відповідно до законодавства з питань приватизації. Управління господарськими організаціями, у статутному фонді яких є корпоративні права держави, здійснюється згідно із законодавством залежно від розміру цих корпоративних прав. Функції з управління корпоративними правами держави виконуються відповідно до цього Закону безпосередньо, без скликання зборів акціонерів, Кабінетом Міністрів України, Фондом державного майна України, уповноваженими органами управління в разі, якщо корпоративні права держави становлять 100 відсотків у статутному фонді господарської організації.
Отже, у відповідності до Постанови КМУ від 08.09.97р. № 987 та Закону України "Про управління державним майном" пакет акцій ВАТ "Елекон" розміром 25% + 1 акція передано до статутного фонду ДАХК "Київський радіозавод" та залишено у державній власності.
Відповідач, з посиланням на "Тимчасове положення про Фонд державного майна України" затверджене Постановою Верховної Ради України від 07.07.92р. № 2558-ХІІ, Закон України "Про Державну програму приватизації", Закон України "Про управління державним майном" наполягає на тому, що Фонд державного майна України здійснюючи повноваження державного органу приватизації Фонд державного майна України має достатньо повноважень щодо відчуження пакету акцій ВАТ "Елекон", оскільки 100 % статутного фонду ДАХК "Київський радіозавод" належить державі.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно приписів ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, а обставини, що відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.
Вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників Позивача та Відповідача, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, акції ВАТ «ЕЛЕКОН»передано до статного фонду Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД», а отже останній є власником зазначених акцій.
Згідно ст. 1 Статуту ДАХК «Київський радіозавод" засновником компанії відповідно до Постанови КМ України від 08 вересня 1997 року № 987 та Указу Президента України від 11 травня 1994 року № 224 «Про холдингові компанії, що створюються в процесі корпоратизації та приватизації" є Міністерство промислової політики України.
Відповідно до п. 4.1 Статуту Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД», компанія є господарським товариством і має організаційно-правову форму відкритого акціонерного товариства. Статтею 12 Закону України «Про господарські товариства»та п. 4.6. Статуту Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»встановлено, що остання є власником майна, переданого йому засновником до статутного (складеного) фонду. Отже, одночасно Державна акціонерна холдингова компанія «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»є, також, і власником акцій ВАТ «ЕЛЕКОН», які були передані йому засновником (КМ України) до статутного фонду.
24.10.2002 року ухвалою господарського суду міста Києва порушено провадження у справі № 24/534-6 про банкрутство Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»та введено процедуру санації боржника. Керуючим санацією Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»призначено Пилипенка В.В.
Згідно ст. І Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Як зазначалось вище, 24.10.2002 року ухвалою господарського суду міста Києва порушено провадження у справі № 24/534-6 про банкрутство Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»та введено процедуру санації боржника.
Відповідно до ч.4 ст.17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з дня винесення ухвали про санацію керівник боржника відсторонюється від посади, управління боржником переходить до керуючого санацією. Припиняються повноваження органів управління боржника -юридичної особи, повноваження органів управління передаються керуючому санацією. Органи управління боржника протягом трьох днів з дня прийняття рішення про санацію та призначення керуючого санацією зобов'язані забезпечити передачу керуючому санацією бухгалтерської та іншої документації боржника, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей., При цьому будь-які обмеження дій боржника щодо розпорядження його майном можуть бути накладені лише в межах процедури санації, при цьому такі дії не повинні перешкоджати виконанню плану санації та не суперечать інтересам конкурсних кредиторів.
Стаття 18 Закону визначає порядок підготовки та затвердження судом підготовленого керуючим санацією та схваленого комітетом кредиторів плану санації. Згідно ч.1 ст.18 Закону план санації, зокрема, повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів за їх наявності, переведення боргу на інвестора строк та черговість виплати боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання зобов'язань згідно з планом санації.
Частина 1 ст.18 Закону крім іншого, передбачає також можливість включення до плану санації такої умови як обмін вимог кредиторів на активи боржника та (або) його корпоративні права.
Отже, санація є процедурою, що складається з угод учасників цієї процедури, спрямованих на врегулювання проблеми боргів і фінансового оздоровлення юридичної особи боржника, що здійснюється виключно на умовах, визначених планом санації. Таким чином, відчуження активів боржника (в тому числі пакету акцій) можливе лише у випадках, що передбачені планом санації і лише під конкретні зобов'язання санатора, які в свою чергу є невід'ємними умовами плану санації.
Частиною 9 статті 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»встановлено, що власник майна боржника (орган управління майном боржника) не може обмежувати повноваження керуючого санацією щодо розпорядження майном боржника.
З огляду на наведене вище, господарський суд приходить до висновку про те, що дії Фонду державного майна України по проведенню приватизації пакету акцій ВАТ «ЕЛЕКОН», які передані до статутного фонду Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД»не відповідають чинному законодавству і є такими, що суперечать плану санації підприємства, перешкоджають здійсненню комплексу заходів, спрямованих на оздоровлення фінансово-господарського становища Державної акціонерної холдингової компанії «КИЇВСЬКИЙ РАДІОЗАВОД».
Керуючись ст.ст. 33, 49, ст.ст. 82-85 ГПК України, ст. 234 ЦК України, -
Позов задовольнити.
Визнати недійсним наказ Фонду державного майна України від 04.04.07 № 540 в частині, що стосується відкритого акціонерного товариства «ЕЛЕКОН»(код ЄДРПОУ 24582136).
Визнати недійсним наказ Фонду державного майна України від 05.07.07 № 1089 в частині, що стосується відкритого акціонерного товариства «ЕЛЕКОН»(код ЄДРПОУ 24582136).
Визнати недійсним наказ Фонду державного майна України від 21.08.07 № 1381 в частині, що стосується відкритого акціонерного товариства «ЕЛЕКОН»(код ЄДРПОУ 24582136).
Стягнути з Фонду державного майна України (01133, м. Київ, вул.. Кутузова, 18/9, код ЄДРПОУ 00032945, з будь якого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання рішення) на користь державної акціонерної холдингової компанії "Київський радіозавод" (02099, м. Київ, вул. Бориспільська, 9, код ЄДРПОУ 24586045) 85, 00 грн. державного мита, 118, 00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Забезпечення позову у вигляді заборони Фонду державного майна України (код ЄДРПОУ 00032945, м. Київ -01133, вул. Кутузова, 18/9), регіональному відділенню Фонду державного майна України по м. Києву (код ЄДРПОУ 19030825, м. Київ -01032, бул. Тараса Шевченка, 50-Г) та будь-яким іншим особам здійснювати продаж пакету акцій відкритого акціонерного товариства "ЕЛЕКОН" (код ЄДРПОУ 24582136, м. Київ - 02099, вул. Бориспільська, 9), які передані до статутного фонду державної акціонерної холдингової компанії "Київський радіозавод" (код ЄДРПОУ 24586045, м. Київ -02099, вул. Бориспільська, 9), накладеного ухвалою господарського суду міста Києва від 19.11.2007 року у справі № 43/693 - скасувати.
Суддя М.В.Пасько