01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
29.11.2007 № 36/405
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Моторного О.А.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Шульженко І.В.,
від відповідача 1- Кузьменкова Ю.М., від відповідача 2- Кузьменкова Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційна скарга Київська міська рада
на рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2007
у справі № 36/405
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес-Центр "Орлен"
до 1.Київська міська рада
2.Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
про визнання укладеним договір оренди
Рішенням Господарського суду міста Києва від 25.10.2007 позов задоволено повністю. Визнано право Товариства з обмеженою відповідальністю “Бізнес-Центр “Орлен» на оренду земельної ділянки по вул. Магнітогорська, 1 у Дніпровському районі міста Києва. Визнано укладеним договір оренди земельної ділянки площею 4054,70 кв. м. по вул. Магнітогорська, 1 у Дніпровському районі міста Києва між Товариством з обмеженою відповідальністю “Бізнес-Центр “Орлен» та Київською міською радою в редакції, яка підписана Товариством з обмеженою відповідальністю “Бізнес-Центр “Орлен» та відповідає вимогам Закону України “Про оренду землі» та типового договору оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, а земельну ділянку такою, що передана з моменту набрання чинності рішенням суду, на умовах визначених зазначеним договором. Зобов'язано Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельної ділянки площею 4054,70 кв. м. по вул. Магнітогорська, 1 у Дніпровському районі міста Києва між орендодавцем - Київською міською радою та орендарем - Товариством з обмеженою відповідальністю “Бізнес-Центр “Орлен», у встановленому порядку. Стягнуто з Київської міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Бізнес-Центр “Орлен» державне мито в розмірі 85 грн. та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Стягнуто з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Бізнес-Центр “Орлен» державне мито в розмірі 85 грн. та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, відповідач-1 подав апеляційну скаргу до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Також відповідач в апеляційній скарзі посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Позивач відзив на апеляційні скарги не надав, але представник у судовому засіданні просив апеляційні скарги залишити без задоволення, а рішення від 25.10.2007 - без змін.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та проаналізувавши, на підставі встановлених фактичних обставин справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, апеляційний господарський суд встановив наступне.
Згідно ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ч. 5 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до рішення Господарського суду м. Києва від 29.04.2004 по справі № 40/193, а також реєстраційного посвідчення Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна № 019723 від 22.05.2006, ТОВ “Бізнес-Центр “Орлен» є власником об'єкта нерухомості адміністративно-побутової будівлі загальною площею 3377,90кв.м., розташованої по вул. Магнітогорській, 1 у Дніпровському районі м Києва. Вказаний об'єкт нерухомого майна розташовано на земельній ділянці площею 4054,70кв. м.
Вказану земельну ділянку було відведено під даний об'єкт нерухомості ВАТ “Київхімволокно» (правонаступник Київського комбінату хімічних волокон) згідно рішення Виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 13.06.1967 № 959 “Про додатковий відвід Київському комбінату хімічних волокон земельної ділянки під капітальне будівництво», з цільовим призначенням під капітальне будівництво, у зв'язку з необхідністю збільшення території для розміщення всіх споруд.
Згідно ч.3 ст.415 ЦК України особа, до якої перейшло право власності на будівлі (споруди), набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник будівлі (споруди).
Відповідно до ч. 1 ст.120 Земельного кодексу України, в редакції статті відповідно до Закону України № 2768-ІІІ від 25.10.2001, що діяла на час набуття позивачем права власності на вказаний об'єкт нерухомості, при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування на підставі договору оренди.
За таких обставин, при переході до ТОВ “Бізнес-Центр “Орлен» права власності на об'єкт нерухомості по вул. Магнітогорська, 1 в м. Києві до позивача перейшло і право користування земельною ділянкою площею 4054,70кв.м., на якій розташовано придбаний об'єкт нерухомості.
Як підтверджується штампом із вказаною датою 03.08.2004 про перевірку і прийняття до бази даних Державного земельного кадастру на титульному листі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж земельних ділянок, землевпорядною особою -ПП Сарнацький, на підставі доручення позивача, було розроблено зазначену технічну документацію з метою оформлення свого права на земельну ділянку та направлено до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
05.06.2007 листом № 12 від 05.06.2007 позивач звернувся до відповідача-1 із пропозицією укласти договір оренди земельної ділянки, додавши до листа підписаний позивачем проект договору оренди.
Згідно ст. 42 Закону України »Про місцеве самоврядування в Україні» міський голова укладає договори від імені територіальної громади.
Проте, вказаний договір оренди земельної ділянки Київським міським головою підписаний або повернутий із зауваженням позивачу не був.
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші угоди.
Відповідно до ст.16 Закону України “Про оренду землі» у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення.
Цільове призначення вказаної земельної ділянки встановлено рішенням Виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 13.06.1967 № 959 “Про додатковий відвід Київському комбінату хімічних волокон земельної ділянки під капітальне будівництво».
Згідно ч. 3 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до рішення Виконавчого комітету Київської міської Ради депутатів трудящих від 13.06.1967 № 959, підтвердженого документально факту переходу права власності на об'єкт нерухомого майна Київська міська рада зобов'язана укласти з ТОВ “Бізнес-Центр “Орлен» договір оренди землі.
Частиною 1 ст. 187 ГК України передбачено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом, а день набрання чинності рішення суду, яким вирішено питання стосовно переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору.
Згідно ч.3 ст.152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання прав та застосування інших, передбачених законом, способів.
Частиною 2 ст.16 ЦК України передбачено, що способом захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання права, примусове виконання обов'язку в натурі.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 181 ГК України визначено загальний порядок укладення господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.
Проте, вказаний договір оренди земельної ділянки Київською міською радою підписаний або повернутий із зауваженням позивачу не був.
Крім того, Київською міською радою наголошується на тому, що сторонами не було узгоджено істотні умови договору оренди земельної ділянки, оскільки процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору. Проте, як підтверджується вищезазначеним листом відповідача-2 від 05.06.2007 протокол розбіжностей до договору, заперечення щодо редакції договору, або будь-яких інших документів Київською міською радою надано не було.
Згідно із ст.20 Закону України “Про оренду землі» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Згідно ч. 1 ст.20 Закону України “Про оренду землі» укладений договір оренди підлягає державній реєстрації.
Положенням про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) встановлюється, що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
У відповідності до рішення Київради від 29.05.2003 № 433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві» Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту “з» ст. 9 та пункту “є» ст.184 Земельного кодексу України.
Проте, Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) не було забезпечено підготовку угоди до договору оренди земельної ділянки, а також не здійснено його державну реєстрацію.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Однак, відповідачами не було надано доказів того, що повідомлені позивачем відомості не відповідають дійсності.
Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги Київської міської ради, а рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2007 у справі № 36/405 є обґрунтованим і таким, що прийняте без порушення норм матеріального права.
Керуючись ст. 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду міста Києва від 25.10.2007 у справі № 36/405 - без змін.
Матеріали справи № 36/405 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді