01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
19.11.2007 № 15/306
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Григоровича О.М.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
позивача: Шпиль О.О. - голова правління;
відповідача: Сергієнко Р.В. (дов. від 19.06.07 № 010 юр.4-885);
розглянувши апеляційну скаргу Союзу промисловців і підприємців Миколаївської області
на рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.2007
у справі № 15/306
за позовом Союзу промисловців і підприємців Миколаївської області
до Українського союзу промисловців і підприємців
про визнання незаконними дій, скасування постанови та відновлення порушеного права,
Постанова прийнята 19.11.07, оскільки відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому оголошувалась перерва.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.08.07 у справі № 15/306 в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду, Союз промисловців і підприємців Миколаївської області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Свою скаргу заявник мотивує тим, що Правління Українського союзу промисловців і підприємців (далі-УСПП) всупереч вимогам Статуту, безпідставно виключило Союз промисловців і підприємців Миколаївської області (далі- СППМ) зі складу УСПП.
На думку заявника, для порушення питання про виключення позивача з членів УСПП мали бути документально підтверджені свідчення про те, що позивач не виконує або не належним чином виконує вимоги та положення Статуту, або перешкоджає своїми діями досягненню мети УСПП, або втратив зв'язки з УСПП. Такі свідчення повинні були бути пред'явлені позивачу для можливості їх спростування і лише в разі відсутності таких спростувань Правління УСПП мало право порушувати питання про виключення такого члену зі складу УСПП.
Крім того, заявник зазначає, що незважаючи на те, що Союз був колективним членом УСПП, позивач не втратив самостійності та своїх прав, гарантованих законодавством України та зазначених у його Статуті.
Також, позивач вважає, що суд першої інстанції не надав належної оцінки питанню щодо правомочності розгляду Правлінням УСПП виключення Союзу з членів УСПП.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечує проти неї і просить залишити рішення господарського суду без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Розглянувши мотиви апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою правління Українського союзу промисловців і підприємців від 01.06.2006 виключено Союз промисловців і підприємців Миколаївської області із членів УСПП та анульовано свідоцтво про колективне членство СППМ в УСППМ (реєстраційний номер 364), видане згідно рішення Правління УСПП від 19.01.93. Другим пунктом постанови виключено Голову Союзу промисловців і підприємців Миколаївської області Шпиля Олександра Олександровича зі складу правління УСППМ.
Частиною 4 ст. 12 Закону України "Про об'єднання громадян" визначено, що у діяльності громадських організацій у випадках, передбачених їх статутами, можуть брати участь колективні члени.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач був колективним членом Українського союзу промисловці і підприємців з 19 січня 1993 року.
Відповідно до пункту 5.2 ст. 5 Статуту УСПП колективними членами УСПП можуть бути колективи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, підпорядкованості та розташування, громадські організації та їх об'єднання, інші неприбуткові організації, в тому числі міжнародні, які прийняли рішення про вступ до УСПП та сплачують вступні та членські внески.
Член УСПП, стосовно якого не спростовано документально підтверджених свідчень про те, що він не виконує або неналежним чином виконує вимоги та положення цього Статуту, або перешкоджає своїми діями досягненню мети УСПП, або втратив зв'язки з УСПП, та в інших випадках, може бути виключений з УСПП за рішенням органу, що прийняв рішення про прийом у члени УСПП (п. 5.8 статті 5 Статуту УСПП).
Згідно ст. 6 Закону України "Про об'єднання громадян" (далі-Закону) об'єднання громадян створюються і діють на основі добровільності, рівноправності їх членів (учасників), самоврядування, законності та гласності. Вони вільні у виборі напрямів своєї діяльності.
Обмеження діяльності об'єднань громадян може встановлюватись тільки Конституцією та законами України.
Всі основні питання діяльності об'єднань громадян повинні вирішуватись на зборах всіх членів або представників членів об'єднання.
Об'єднання громадян діє на основі статуту або положення ( п. 1 ст. 13 Закону)
Отже, суд першої інстанції правомірно зазначив, що відносини всередині організації, які виникають на підставі їх статуту, повинні вирішуватися виключно за згодою її членів.
В статті 13 Закону наведено вичерпний перелік питань, які повинні бути врегульовані статутом організації, а отже віднесені до його внутрішньої компетенції: назва об'єднання громадян, його статус та юридична адреса; мета та завдання об'єднання громадян; умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян, вибуття з нього; права і обов'язки членів (учасників) об'єднання; (порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження; джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської а іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання; порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.
Умови та порядок прийому в члени громадської організації віднесені до її внутрішньої компетенції. Втручання у внутрішню діяльність такої організації можливо тільки у випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 4 ст. 1 Статуту Український союз промисловців і підприємців, його регіональні відділення та представництва у своїй діяльності незалежні від органів державної влади та місцевого самоврядування, інших об'єднань громадян, їм не підзвітні, не підконтрольні та не допускають втручання у свою діяльність, крім випадків, прямо передбачених чинним законодавством України.
Чинним законодавством України передбачено, що держава покладає на себе тільки функції нагляду за додержанням такими організаціями законності, вимог свого статуту та фінансового контролю. При цьому, органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян (в Україні ці функції покладено на Міністерство юстиції України та її територіальні управління), здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.
Пунктом 8.2 ст. 8 Статуту встановлено, що до складу Правління УСПП входять представники від регіональних відділень та представництв УСПП, представники громадських організацій із всеукраїнським статусом, які є членами УСПП, Президент, Перший Віце-Президент, Віце-Президенти УСПП та Виконавчий директор за посадами та представники членів УСПП, стосовно яких ухвалене відповідне рішення З'їзду. В разі виходу чи виключення члена з УСПП, повноваження його представника, як члена Правління УСПП, припиняються автоматично.
Враховуючи, що Правління УСПП прийняло рішення про виключення СППМ зі складу колективних членів УСПП, Голова СППМ Шпиль О.О. автоматично позбавився посади члена Правління УСПП.
Згідно з пунктом 8.3 статті 8 Статуту УСПП рішення про прийняття в члени УСПП та виключення з числа членів приймає Правління УСПП.
Відповідно до пункту 8.4. Статуту УСПП засідання Правління вважаються правомочними, якщо на них присутні не менше 2/3 його членів. Рішення Правління приймаються більшістю голосів присутніх на засіданні членів Правління. Рішення Правління оформлюється протоколом, який підписує Президент УСПП.
Відповідно до витягу з протоколу № 2 засідання Правління УСПП від 1 червня 2006 року рішення про виключення СППМ із складу УСПП прийнято простою більшістю голосів.
Отже, Правління УСПП при виключенні СППМ із складу колективних членів організації діяло на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством України та Статутом УСПП.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи вищезазначене, позивачем не доведено обставин на підтвердження та обгрунтування позовних вимог, зокрема не доведено відсутність кворуму Правління УСПП, а також наявність порушень порядку виключення СППМ.
Посилання заявника на те, що для виключення члена УСПП необхідна наявність документальних доказів, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки відповідно до п. 5.8 ст. 5 Статуту УСПП документально підтверджені свідчення не є обов'язковими.
За таких обставин рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.07 у справі № 15/306 відповідає матеріалам справи та діючому законодавству, доводи, на яких ґрунтується апеляційна скарга не є підставою для його скасування.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Рішення Господарського суду міста Києва від 28.08.07 у справі № 15/306 залишити без змін, а апеляційну скаргу Союзу промисловців і підприємців Миколаївської області - без задоволення.
2. Матеріали справи № 15/306 повернути до Господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя
Судді
04.12.07 (відправлено)