Справа № 2а-328/11
іменем України
"25" січня 2011 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Кириченко Н.О., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними і проведення перерахунку та здійснення виплати недоплати по державній та додатковій пенсії ЧАЕС,
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду в Дарницькому районі м. Києва нарахувати та виплатити щомісячну основну та додаткову пенсію як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи першої категорії і інваліду ІІІ групи безстроково, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Просив визнати дії суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату йому пенсії не нижче 6 мінімальних пенсії за віком та додаткову пенсію в розмірі не менше 50 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 02.02.2009, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою судді від 25.01.2011 року позовну заяву ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними і проведення перерахунку та здійснення виплати недоплати по державній та додатковій пенсії ЧАЕС за період з 02.02.2009 року по 18.04.2010 року залишено без розгляду.
Відповідачу Управлінню Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва направлялася копія позову з додатками, однак заперечення до суду не надані.
Дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
Як вбачається з посвідчення, позивач є ліквідатором наслідків Чорнобильської катастрофи першої категорії і перебуваючи на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києва отримує пенсію, як інвалід ІІІ групи, у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Станом на 01.07.2010 року сума пенсії позивача становить 1292 гривні 01 копійку.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року( №796-Х11) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в період з 1986-1990 року, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
При цьому ч. 4 ст.54 Закону N 796-XII наголошує, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
I-й групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
II-й групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
III-й групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України № 796-XII особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону № 796-XII (в редакції Закону від 5.10.2006 р. №231-V) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, Управлінням пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва порушувались права позивача щодо нарахування і виплати державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, оскільки при визначенні розміру пенсій постраждалим особам внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають відповідні статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
При цьому, пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року вказані норми закону були змінені.
Однак, зміни від 28.12.2007 року були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. 10-пр/2008, тим самим відновлена чинність первинної редакції ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 2 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Твердження відповідача про те, що статтю 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначається нарахування пенсії залежне від прожиткового мінімуму, і яку не можна застосовувати при обчисленні розміру пенсії, встановлених іншим законами крім цього, суд також вважає безпідставними, оскільки інших нормативно -правових актів, які б регулювали дане обчислення не існує, а відтак слід керуватись ч. 7 ст. 9 КАС України, якою визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Відповідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищезазначене і оцінюючи усі докази в їх сукупності, суд вважає доведеним факт протиправності дій відповідача щодо не нарахування позивачеві основної та додаткової пенсії у розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.10.2010 року, тому позов необхідно задовольнити та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та розміру додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком -за період з 19.04.2010 року.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 8, 9, 11, 71, 122, 159, 160-163, 183-2 КАС України та на підставі ст. ст. 3, 8, 19, 22, 46, 147, 150, 152 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року; ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст. ст. 50, 53, 54, 70, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними і проведення перерахунку та здійснення виплати недоплати по державній та додатковій пенсії ЧАЕС -задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»-неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату основної пенсії ОСОБА_3 відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»виходячи із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та розміру додаткової пенсії, за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком -за період з 19.04.2010 року по 25.01.2011 року з урахуванням проведених виплат.
Постанову може бути оскаржено до Апеляційного адміністративного суду м. Києва через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя