29 березня 2011 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/597/11
14:23 год.
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.,
за участю секретаря судового засідання Левчука Д.С.,
сторін:
представника позивача - Гаврилюк Н.П. за довіреністю;
відповідач - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Заставнівському районі Чернівецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,-
Державна податкова інспекції у Заставнівському районі Чернівецької області (далі - позивач) звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 2002,43 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем обліковується заборгованість (недоїмка) зі сплати єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб, який виник з січня 2010 р. на загальну суму 2002,43 грн., в т.ч. основний платіж - 2000,00 грн., нарахована пеня - 2,43 грн. Оскільки заборгованість (недоїмка) в добровільному порядку відповідачем не сплачена позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаної заборгованості (недоїмки).
В судовому засіданні представник ДПІ у Заставнівському районі Чернівецької області підтримав заявлений позов та просив суд задовольнити його у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, явку представника в судове засідання не забезпечив, причину неявки не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не направив. Про дату, час та місце проведення судового засідання відповідача повідомлено за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, що підтверджується довідкою Укрпошти від 23.03.2011 р. в якій зазначено, що останній за зазначеною адресою не проживає.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Згідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою внесеною до відповідного реєстру. Таким чином, суд вважає, що відповідач про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином. Нез'явлення у судове засідання відповідача та ненадання заперечення проти позову, згідно ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору по суті за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 (59445, с. Ржавинці, Заставнівський район Чернівецька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований, як фізична особа-підприємець Заставнівською районною державною адміністрацією Чернівецької області 12.01.2010 р. та взятий ДПІ у Заставнівському районі Чернівецької області на податковий облік 13.01.2010 р. за № 6932 (а.с. 5, 7, 28).
На підставі заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 від 12.01.2010 р. за вх. № 15 та Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 р. № 727/98 відповідача переведено на спрощену систему оподаткування на 2010 р. (а.с. 8).
Згідно п. 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 р. № 727/98 суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Тобто з моменту подачі заяви та переходу на спрощену систему оподаткування відповідач узгоджує суму зобов'язання, дату та порядок сплати відповідно до Указу.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Рішенням ХІІІ сесії V скликання Заставнівської районної ради Чернівецької області № 177-13/2008 від 31.07.2008 р. встановлені розміри ставок єдиного податку для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності. Розмір ставки єдиного податку для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності за здійснення торгівельної діяльності становить 200 гривень.
Відповідно до поданої відповідачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік, заявлений вид діяльності на спрощеній системі оподаткування - торгівельна діяльність.
Відповідач зобов'язання по сплаті єдиного податку належним чином не виконував, у результаті чого станом на 14.03.2011 р. рахується заборгованість за січень - грудень 2010 р. у сумі 2002,43 грн., в т.ч. основний платіж - 2000,00 грн., нарахована пеня - 2,43 грн., яку він зобов'язаний сплатити.
Вказана заборгованість підтверджується: зворотнім боком облікової картки та податковими вимогами форми «Ф1» № 1/245 від 03.03.2010 р. та форми «Ф2» № 2/433 від 23.04.2010 р. винесеними ДПІ у Заставнівському районі Чернівецької області, у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання з єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб (а.с. 10-13, 15).
Пункт 5 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 р. № 727/98 встановлює, що суб'єкти підприємницької діяльності несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сум єдиного податку згідно законодавством України.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції покладено функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечення обліку платників податків, інших платежів, правильністю обчислення і своєчасності надходження цих податків, платежів; контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів. Подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним заборгованості зі сплати єдиного податку в сумі 2002,43 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку про порушення відповідачем вимог Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 р. № 727/98 в частині несвоєчасної сплати єдиного податку, що є підставою для стягнення заборгованості та вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судом не вирішується питання про судові витрати.
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Керуючись ст. 129 Конституції України, ст. ст. 71, 86, 158, 162, 160-167 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (59445, с. Ржавинці, Заставнівський район Чернівецька область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 2002,43 грн. боргу по єдиному податку.
Порядок та строки набрання постановою законної сили та оскарження.
Відповідно до ч. 3 ст. 254 КАС України судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова, згідно ст. 186 КАС України, може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текс постанови виготовлено та підписано судом 01.04.2011 р.
Суддя В.К. Левицький