05 квітня 2011 р. Справа № 16480/10/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду
в складі:
головуючого-судді Олендера І.Я.,
суддів Улицького В.З., Каралюса В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області на постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 13 січня 2010 року в справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області про визнання дій щодо відмови в перерахунку і виплати пенсії протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, -
У грудні 2009 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі щодо проведення перерахунку і виплати належного їй пенсійного забезпечення з 01.06.2009 р. Зобов'язати Управління пенсійного фонду в Теофіпольському районі здійснити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2008 рік), з 1 червня 2009 року. Стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат за липень - грудень 2009 року та виплатити заборгованість яка буде накопичуватися з дня подання позову до суду.
Оскаржуваною постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 13 січня 2010 року в даній справі позов було задоволено частково, визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області щодо проведення перерахунку і виплати належного ОСОБА_1 пенсійного забезпечення з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2007 рік протиправними та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком позивачки відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2008 рік), з 01 червня 2009 року. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.
Зазначена постанова мотивована тим, що позивачка, відповідно до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на перерахунок та виплату їй пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2008 рік), з 01 червня 2009 року. Вимоги позивачки, в цій частині є законними, а тому судом першої інстанції відновлено порушене право позивачки, оскільки їй перерахунок та виплату пенсії проведено з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2007 рік, тобто проведено у меншому розмірі ніж передбачено Законом.
Не погоджуючись з прийнятою постановою відповідач УПФУ в Теофіпольському районі Хмельницької області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову повністю.
В апеляційній скарзі апелянт вказує на те, що суд першої інстанції помилково застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Вважає, що відповідач перераховуючи та виплачуючи позивачу пенсію за зверненням такої в 2009 році, правильно провів таке не з врахуванням середнього заробітку по Україні за 2008 рік, з врахуванням такого показника за 2007 рік, що відповідає вимогам листа Міністерства праці та соціальної політики України, Пенсійного фонду України від 11.02.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 Щодо застосування показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії де передбачено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197.91 грн.).
В зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч.1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатніми для розгляду даної справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з таких міркувань.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка, відповідно до вимог ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на перерахунок та виплату їй пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії (2008 рік), з 01 червня 2009 року.
Як правильно встановлено судом першої інстанції позивач ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Теофіпольському районі та отримує пенсію за віком(а.с.7-8).
Звернувшись у 2009 році до Управління пенсійного фонду України в Теофіпольському із заявою щодо здійснення перерахунку, їй був здійснений перерахунок пенсії за ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік, при цьому відповідач свої дії мотивував наявністю листа Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, згідно якого норми статей 40, 42 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» після прийняття рішення Конституційним Судом України 22.05.2008 року втратили чинність, а рішення про відновлення дії попередньої редакції зазначених норм не приймалося, тому немає законодавчого врегулювання показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу при здійсненні перерахунку пенсій (а.с.14).
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік. що передує року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік. що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Підпунктом 10 пункту 35 розділу II Закону України «Внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і підпункт 10 пункту 35 розділу II вищезазначеного Закону України.
Крім того, згідно з абзацом 7 пункту 2 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31 грудня 2008 року.
Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто відповідні норми зазначеного Закону втратили чинність з 22.05.2008 року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли
внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Таким чином суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що оскільки положення абзац 3 частини 1 статті 40, абзац 4 частини 2 статті 40 та частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду України з 22.05.2008 року, то відповідач при вирішенні звернення позивачки зобов'язаний був застосовувати редакцію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в якій вона діяла до внесення вказаних змін.
Таким чином, суд дійшов правильного висновку, що позивач ОСОБА_1, має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На думку колегії суддів, зазначені висновки суду першої інстанції є правильними та належним чином обґрунтованими.
Колегія суддів, з огляду на зазначене вище вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, ухвалив постанову з дотриманням норм матеріального і процесуального права, за повного з'ясування обставин справи, доводи апеляційної скарги не спростовують постанову суду першої інстанції, тому відсутні підстави для її скасування.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, колегія суддів -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області - залишити без задоволення, а постанову Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 13 січня 2010 року в справі № 2-а-10/10 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя : І.Я.Олендер
Судді: В.З.Улицький
В.М.Каралюс