Головуючий у 1 інстанції - Акімченко Ю.П.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
14 квітня 2011 року справа №2а-572/11/0511 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ястребової Л.В.
суддів Ляшенка Д.В. , Чумака С.Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області на постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 17 січня 2011 року по справі № 2а-572/11/0511 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови органу Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області у здійснення перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії,-
Постановою Дебальцевського міського суду Донецької області від 17 січня 2011 року позовні вимоги були задоволені, внаслідок чого визнана неправомірною відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком з 01 липня 2010 року, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку та просив апеляційний суд скасувати це рішення, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, не відповідність висновків суду обставинам справи.
В обґрунтування заявлених в апеляційній скарзі вимог апелянт зазначив, що суд не звернув уваги на те, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р." до Закону були внесені зміни, які хоча і визнані рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008р. неконституційними, але рішення про відновлення попередньої редакції ч. 4 ст. 42 Закону не приймалося. У зв'язку з цим перерахунок пенсій проводились відповідно до підпункту 3 пункту ІІ постанови КМУ від 28.05.2008р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.
Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За змістом ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058 від 09.07.2003 року, у редакції, яка була чинною до внесення змін Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону № 1058.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.40 Закону № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Згідно за ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”для визначення заробітної плати для обчислення пенсії, береться середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Зміни до ч.4 ст.42 Закону № 1058, внесені Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 року № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України згідно рішенню Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп/2008.
Таким чином, з 22.05.2008 року відновлена дія ст.42 Закону № 1058 у попередній редакції, яка до теперішнього часу не скасована та не зупинена.
Законом України “Про Конституційний Суд України”не передбачено винесення рішень з вказівкою на відновлення попередньої норми. Саме визнання неконституційним правового акту повністю або часткове означає, що недійсним є і вказівка в цьому акті на припинення дії попереднього правового акту в повному обсязі або в тій частині, яка визнана неконституційною.
У відповідності з п.п.3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії у відповідності до Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону (1058-15).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 статі 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні питання про перерахунок призначеної позивачу пенсії за віком, відповідач мав керуватися безпосередньо приписами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зокрема, статтями 40 та 42 Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення”.
Як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач є працюючим пенсіонером, та у 2010 року він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком.
Колегія суддів погоджується із судом першої інстанції відносно того, що вказівка щодо застосування показника заробітної плати за 2009 рік при перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам міститься лише у спільному листі Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, який не є нормативно-правовим актом і не ґрунтується на законі, тому не може буди підставою для здійснення перерахунку в іншому ніж зазначено в діючому законодавстві порядку.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини по справі та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що в свою чергу є підставою для залишення рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області-залишити без задоволення.
Постанову Дебальцевського міського суду Донецької області від 17 січня 2011 року по справі № 2а-572/11/0511 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області про визнання неправомірною відмови органу Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області у здійснення перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії -залишити без змін.
Відповідно до пункту 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Л.В.Ястребова
Судді: Д.В.Ляшенко
С.Ю. Чумак