Постанова від 08.04.2011 по справі 1170/2а-1196/11

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

(в порядку скороченого провадження)

08 квітня 2011 року Справа № 1170/2а-1196/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В., розглянувши о 09-15 год. у порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом: Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості

до відповідача: Відкритого акціонерного товариства інвестиційної компанії «АЙКО»

про стягнення економічних санкцій

Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості звернувся з позовом до Відкритого акціонерного товариства інвестиційної компанії «АЙКО» про стягнення економічних санкцій у сумі 850,00 грн., нарахованих рішенням про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість №1106-03/13751877 від 17.01.2011 р.

05.04.2011 р. відповідачем до суду подано заперечення на адміністративний позов, у відповідності до якого позовні вимоги позивачем не визнаються у повному обсязі, оскільки відповідач вважає, що чинне законодавство не дозволяє центру зайнятості проводити перевірки за період одинадцятирічної давності. Також відповідач зазначає, що відповідно до змісту Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(в редакції чинній до 08.07.2010 р.), застосовується строк давності до позовних вимог про стягнення штрафних санкцій, передбачених Законом України «Про зайнятість населення».

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості.

Згідно ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення»контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.

Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N47 від 24.06.1991.

Відповідно до пп.«б», п.6 вищеназваного Положення, Інспекція здійснює контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, а саме: забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями; здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Таким чином, відповідно до чинного законодавства, Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості наділений повноваженнями щодо здійснення контрольних заходів щодо дотримання законодавства про зайнятість населення, при чому законодавство не обмежує його періодами, за які можуть бути проведені перевірки, а тому заперечення відповідача в цій частині є необґрунтованими.

У відповідності до п.1 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Мінпраці, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення, центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Згідно п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24.06.1991 р. №47 інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі -інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.

14.01.2011 р. Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення у Відкритому акціонерному товаристві інвестиційній компанії «АЙКО», за наслідками якої складено акт контрольного заходу від 14.01.2011 р. №5 (а.с.6-7).

Перевіркою встановлено, що у трудових відносинах з ВАТ інвестиційна компанія «АЙКО»перебував ОСОБА_1, який на підставі наказу №9 від 23.03.2000 р. прийнятий на посаду водія (а.с.12).

У відповідності до паспорта (а.с.11) ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації і відповідно до посвідки серії НОМЕР_1 від 06.09.2006 р. має дозвіл на постійне проживання в Україні (а.с.10).

На підставі акту контрольного заходу винесено рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1106-03/13751877 від 17.01.2011 р. (а.с.8), яким відносно Відкритого акціонерного товариства інвестиційної компанії «АЙКО»застосовано економічні санкції в розмірі 850,00 грн.

У відповідності до вимог ст. 8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»від 04.02.1994 р. №3929-ХІІ іноземці та особи без громадянства мають рівні з громадянами України права та обов'язки в трудових відносинах, якщо інше не передбачено законодавством України та міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також яким надано статус біженця в Україні, мають право працювати на підприємствах, в установах і організаціях або займатися іншою трудовою діяльністю на підставах і в порядку, встановлених для громадян України. Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.

Відповідно до положень ч.2 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 р. №803-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) Іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.

На час працевлаштування ОСОБА_1, оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні здійснювалося відповідно до Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ (далі -Порядок).

У відповідності до п. 1 Порядку дозвіл на працевлаштування оформляється іноземцю або особі без громадянства (далі - іноземець), який має намір займатися в Україні трудовою діяльністю, за умови, якщо в країні (регіоні) відсутні працівники, які спроможні виконувати цей вид роботи, або є достатні обґрунтування доцільності використання праці іноземних фахівців, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України.

Згідно п. 4 Порядку дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці (далі - Державний центр зайнятості) або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).

Таким чином, відповідачем при прийомі на роботу громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 не дотримано вимог Порядку оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні.

В судовому засіданні встановлено, що доказів скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення №1106-03/13751877 від 17.01.2011 р. або органом, який його прийняв, або в судовому порядку відповідачем не надано.

У відповідності до п. п. «г»п.8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закон.

Згідно ч. 3 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції діючій на час вчинення відповідачем порушення законодавства про зайнятість населення) у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Таким чином, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Кіровоградського обласного центру зайнятості вірно визначено відповідачу економічні санкції в розмірі по 850,00 грн.

Суд вважає заперечення відповідача безпідставними, оскільки позивач звернувся до суду з позовними вимогами про стягнення економічних санкцій, застосованих рішенням від 17.01.2011 р. в строки встановлені ст. 99 КАС України.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»у разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості про стягнення з відповідача економічних санкцій в розмірі 850,00 грн., застосованих рішенням №1106-03/13751877 від 17.01.2011 р. підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 86, 94, 159 -163, 167, 183?, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства інвестиційної компанії «АЙКО», код ЄДРПОУ 13751877 (25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 31/36) на користь Державного бюджету України в особі Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості заборгованість в сумі 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.), яка виникла на підставі рішення №1106-03/13751877 від 17.01.2011 р.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду С.В. Могилан