ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
05 квітня 2011 року № 2а-1442/11/2670
О 13 годині 19 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д.
за участю:
представника відповідача: Бублика А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва
до Комунального підприємства «Київпастранс»в особі відокремленого підрозділу «Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо»
про стягнення заборгованості,
Заступник прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва звернувся з позовом про стягнення з Комунального підприємства «Київпастранс»в особі відокремленого підрозділу «Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо»451 659,76 грн. заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад 2010 року.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про прокуратуру», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та зазначає, що Комунальне підприємство «Київпастранс»в особі відокремленого підрозділу «Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо»має заборгованість по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 451 659,76 грн.
Представник відповідача заперечив проти позову та зазначив, що Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо до органів Пенсійного фонду сплачувало страхові внески та вказав на те, що в актах позивача не вбачається за який саме період Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва нараховано заборгованість.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Комунальне підприємство «Київпастранс»є юридичною особою та перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо є його відокремленим підрозділом.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є платником страхових внесків до солідарної системи Пенсійного фонду України.
Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон № 1058-ІV, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що страхові внески -це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно ч. 1 статті 15 Закону № 1058-ІV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Абзацом 2 пункту 1 статті 14 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Частинами 3 та 4 ст. 15 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь; взяття на облік до Пенсійного фонду страхувальників, зазначених у статті 14 цього Закону, здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійного фонду.
Частиною 6 статті 19 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону № 1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як встановлено пп. 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Заборгованість відповідача, яка несплачена згідно вимоги Ю-0056 від 04 січня 2011 року становить 451 659,76 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, вимогу Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва направлено поштою, яку відповідач отримав 10 січня 2011 року.
Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону № 1058-ІV встановлено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно наданих відповідачем платіжних доручень № 2871 від 08 грудня 2010 року Подільським трамвайним ремонтно-експлуатаційним депо сплачено 3 172 грн. на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, згідно платіжного доручення № 3111 від 30 грудня 2010 року -21 912,67 грн. та згідно платіжного доручення № 3112 від 30 грудня 2010 року -426 587,12 грн. Призначення платежу: нарахування на зарплату за листопад 2010 року.
Таким чином, відповідач вважає, що борг за листопад 2010 року ним погашено повністю.
Проте суд не погоджується з доводами відповідача виходячи з наступного.
Як вбачається з карток особового рахунку страхувальника та розрахунку суми страхових внесків, Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо має консолідовану суму заборгованості.
Так, за ініціативою суду, сторонами проведено звірку розрахунків за платежами, які сплачені до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва станом на 01 січня 2011 року.
Згідно акту звірення розрахунків від 18 січня 2011 року, що підписаний обома сторонами, за даними Пенсійного фонду України та платника нараховано внесків за 2010 рік -5 185 727,81 грн.
При цьому, сальдо за даними Пенсійного фонду України за станом на 01 січня 2010 року визначено у сумі -1 987 622,26 грн., за даними платника у сумі 2 188 722,26 грн., а за станом на 01 січня 2011 року сальдо за даними Пенсійного фонду України складає -2 726 447,82 грн. та за даними платника 2 726 447,82 грн. Таким чином, сума боргу співпадає, а борг виник ще за попередні звітні періоди.
Згідно акту № 189 від 25 лютого 2011 року позивачем проведено позапланову перевірку Подільського трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо щодо правильності обчислення, повноти нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 09 квітня 2010 року по 24 лютого 2011 року. За результатами перевірки встановлено, зокрема, 2 241 876,65 грн. простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків.
Пунктом 5 ст. 106 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Отже, перераховані відповідачем суми страхових внесків Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва правомірно зараховувалися за минулий період і таким чином за період з 01 листопада 2010 року по 30 листопада 2010 року заборгованість Подільського трамвайного ремонтно-експлуатаційного депо по страховим внескам до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва згідно довідки позивача від 21 березня 2011 року складає 451 659,76 грн.
Станом на день розгляду спору заборгованість, визначена вказаною вимогою, відповідачем не сплачена, вимога про сплату боргу відповідачем не оскаржена.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV встановлено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Беручи до уваги те, що суму боргу до Пенсійного фонду України у розмірі 451 659,76 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується витягом з облікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України -відповідача; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Заступника прокурора Подільського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Київпастранс»в особі відокремленого підрозділу «Подільське трамвайне ремонтно-експлуатаційне депо»(юридична адреса: 04070, м. Київ вул. Набережне шосе, 2, ЄДРПОУ 31725604, р/р 2600600012840, МФО 300670 Озерне від КБ Хрещатик) на користь Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 14, р/р 256013012610 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київської області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 26087978) 451 659 (чотириста п'ятдесят одну тисячу шістсот п'ятдесят дев'ять) грн. 76 коп. заборгованості по страховим внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А.Бояринцева
Постанова виготовлена в повному обсязі 11 квітня 2011 року.