Постанова від 31.03.2011 по справі 2а-16040/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

31 березня 2011 року 15:14 № 2а-16040/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області

до Головне управління державного комітету із земельних ресурсів у Київській області

про скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.07.2008р. №8-324е

ВСТАНОВИВ:

Міжрайонний природоохоронний прокурор Київської області (далі позивач) звернувся до Головного управління Держкомзему у Київській області (далі відповідач), треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Будексім - 2007», ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, Циганков ОСОБА_14 ОСОБА_15 з позовом про скасування висновку державної експертизи землевпорядної документації від 14.07.2008 року № 8-324е головного управління земельних ресурсів у Київській області по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 15 громадянам загальною площею 25, 2289 га для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, як такий, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Представник позивача під час судового засідання позов підтримав, позовні вимоги, мотивовані тим, що висновок по проекту землеустрою надано службовими особами Головного управління земельних ресурсів у Київській області всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст.ст. 4, 5, 25, 32, 33, 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», ст. 118 Земельного кодексу України.

За таких обставин, представник позивача просить суд задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача в судовому засіданні виклав зміст заперечень проти позовних вимог та зазначив, що на день подачі до Головного управління Держкомзему у Київській області Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність всі передбачені Земельним кодексом України, Законом України «Про державну експертизу землевпорядної документації», Постановою КМУ «Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок»та іншими підзаконними нормативно-правовими актами України висновки погодження і графічні матеріали були в наявності та оформлені належним чином, а тому надання спеціалістами позитивного висновку було логічним завершенням розгляду документації із землеустрою.

Представник третьої особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Будексім - 2007»(далі ТОВ «Будексім - 2007») надав до суду письмові заперечення відповідно до яких вважає що підстави для задоволення позову відсутні.

Треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, Циганков ОСОБА_14 ОСОБА_15 в судове засідання не з»явилися, надали до суду письмові заперечення, в яких вказують про відсутність порушень з боку відповідача.

В судовому засіданні 31 березня 2011 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області проведено перевірку за завданням прокуратури Київської області від 28.07.10 № 07/4-2065 вих., яке надійшло із зверненням народного депутата України ОСОБА_16 щодо законності надання Вишгородською районною державною адміністрацією земельних ділянок на території Новосілківської сільської ради та з інших питань.

Перевіркою встановлено, що головним управлінням земельних ресурсів у Київській області надано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.07.2008 року № 8-324-е по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 15 громадянам загальною площею 25,2289 га для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області.

Міжрайонною природоохоронною прокуратурою Київської області від 22.09.10 №2717 виносився протест на висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.07.08 №8-324-е у зв»язку з тим, що зазначений висновок суперечить вимогам ст. 19 Конституції України, ст.ст. 4, 5, 25, 32, 33, 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», ст. 118 Земельного кодексу України

Відповідно до статті 21 Закону України "Про прокуратуру України" у разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.

Головним управлінням Держкомзему у Київській області відхилено протест прокуратури листом від 22.10.10 № 07-02-3\15729 після чого позивач звернувся до суду.

Статтею 4 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації" передбачено, що основними завданнями державної експертизи, зокрема, є: організація комплексної, науково обґрунтованої оцінки об'єктів експертизи; перевірка відповідності об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам; підготовка об'єктивних та обґрунтованих висновків державної експертизи.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації" при проведенні державної експертизи досліджуються, перевіряються, аналізуються та оцінюються: питання дотримання вимог законодавства та встановлених стандартів, норм і правил при прийнятті середовища та виконується інші дії, перелік яких чітко визначений в даній статті.

Згідно статті 33 закону України Про державну експертизу землевпорядної документації", проведення державної експертизи передбачає експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об»єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого експертного висновку. Для проведення державної експертизи замовником подаються оригінали відповідної документації та матеріалів.

Процедура проведення державної експертизи включає: перевірку наявності та повноти необхідних документів і матеріалів щодо об»єктів державної експертизи та їх реєстрацію; аналітичне опрацювання документів чи матеріалів щодо об»єктів державної експертизи, а в разі необхідності -проведення обстежень в натурі (на місцевості) та проведення на їх основі аналізу їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам.

Статтею 35 вищевказаного Закону передбачено, що висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об»єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки.

Згідно вимог пункту 9 ст. 118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини.

Як вбачається з матеріалів справи, 09.07.2008 року до головного управління земельних ресурсів у Київській області надійшов проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок 15 громадянам загальною площею 25,2289 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, розроблений ТОВ «Будексім-2007»на підставі дозволів Вишгородської районної державної адміністрації від 25.06.2008 року № 7-21/1714, № 7-21/1713, від 24.06.08 №7-21/1704, 7-21/1703, 7-21/1702, 7-21/1701, 7-21/1698, 7-21/1697, 7-21/1700, 7-21/1705, 7-21/1706, 7-21/1707, 7-21/1708, 7-21/1709, 7-21/1710.

Як вбачається з висновку № 06-13/2599/2 від 08.07.08 Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області передбачено, що по проекту необхідно провести обстеження зелених насаджень та скласти їх опис у відповідному акті, при невиконанні умов Держуправління -висновок вважати недійсним.

У висновку державної експертизи землевпорядної документації зазначено, що проект землеустрою погоджений державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області за № 06-13/2599/2 від 08.07.2008 року.

Однак, без врахування вищевказаних норм щодо необхідності проведення обстеження земельної ділянки на наявність зелених насаджень та за відсутності їх опису, спеціалістами головного управління земельних ресурсів у Київській області надано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 14.07.2008 року № 8-324-е та матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 15 громадянам загальною площею 25, 2289 га для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області не містять інформації про результати виконання умов державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, викладених в висновку № 06-13/2599/2 від 08.07.2008 року.

Судом встановлено, що обов'язкові обстеження зелених насаджень на земельній ділянці не проведено що є підставою для визначення такого висновку недійсним.

Судом встановлено, що відповідно до листа Управління Держкомзему у Вишгородському районі Київської області, державні акти на право власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області 15 осіб були видані громадянину ОСОБА_17 на підставі довіреності.

Всупереч вимогам п. 9 ст.118 Земельного кодексу України в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок містяться заяви 15 громадян України, адресовані на ім'я виконуючого обов'язки начальника управління земельних ресурсів у Вишгородському районі ОСОБА_18 з проханням організувати роботи по виготовленню проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області.

Відповідно до п.9 ст.118 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Разом з цим у Управління земельних ресурсів у Вишгородському районі відсутні повноваження щодо відведення земельних ділянок у власність.

Пунктом.6 ст.118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Проте, всупереч вимогам п.6 ст.118 Земельного кодексу України в проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок відсутні заяви громадян України на ім'я голови Вишгородської районної державної адміністрації про надання їм у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Таким чином, висновок по проекту землеустрою від 14.07.08 № 8-324е надано без вивчення належним чином проекту землеустрою, без перевірки відповідності об'єктів державної землевпорядної експертизи вимогам законодавства та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись ст. 71, 86, ст. 105, 128, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати висновок державної експертизи землевпорядної документації 14.07.08 № 8-324-е головного управління земельних ресурсів у Київській області по проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 15 громадянам загальною площею 25,2289 га для ведення особистого селянського господарства на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району Київської області, як такий, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями

Суддя Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -04.04.2011р.