ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
03 березня 2011 року 13:53 № 2а-19432/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Структурний осередок "Німецько-польсько-українське товариство" в Україні
до Державна податкова інспекція у Дніпровському районі м.Києва
про скасування повідомлень - рішень
Структурний осередок «Німецько-польсько-українського товариства»в Україні (далі позивач) звернулось до Державної податкової інспекції в Дніпровському районі міста Києва (далі ДПІ в Дніпровському районі м. Києва або відповідач) про скасування податкових повідомлень рішень № 0019891540/0 від 1 жовтня 2010 року та № 0019891540/1 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 12 725,30 грн., у тому числі: основний платіж -8 483,53 грн. та штрафні (фінансові) санкції -4 241,77 грн.; № 0013781540/0 від 12 липня 2010 року; № 0013781540/1 від 1 жовтня 2010 року та № 0013781540/2 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 31 925,37 грн., у тому числі: основний платіж -14 984,48 грн. та штрафні (фінансові) санкції -16 940,89 грн.; № 0008201540/0 від 16 квітня 2010 року; № 0008201540/1 від 12 липня 2010 року; № 0008201540/2 від 1 жовтня 2010 року та № 0008201540/3 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 22 046,85 грн., у тому числі: основний платіж -20 997,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції -1 від 07.10.2010 року № 0002902301/0; від 13.12.2010 року № 0002902301/1; від 13.12.2010 року № 0003842301/0.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, та не погоджуючись з податковими повідомленнями-рішеннями, зазначив, що позивач фактично не мав можливості у встановлені терміни підписати Договір оренди, оскільки він ще не був виготовлений у зв»язку із затримками у процесі виготовлення технічної документації та Договору оренди органами державної влади. В зв»язку із зазначеним вважає, що вина позивача у простроченні укладення Договору оренди відсутня, і тому, не має підстав для притягнення останнього до відповідальності у вигляді стягнення підвищеного розміру орендної плати та штрафних санкцій за період затримки укладення Договору оренди.
За таких обставин, представник позивача просить суд задовольнити адміністративний позов.
Представник відповідача в судовому засіданні виклав зміст заперечень проти позовних вимог та просив суд у позові Структурного осередку «Німецько-польсько-українського товариства»в Україні відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні 03 березня 2011 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
ДПІ у Дніпровському районі м. Києва було проведено камеральну перевірку позивача, якою встановлено порушення частини 2 ст.21 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998 № 161-XIV із змінами та доповненнями, що призвело до заниження в 2008 році податкового зобов»язання з орендної плати за землю.
За результатами перевірки було складено акт від 01 квітня 2010 року. № 2582-15/33492085 (далі -Акт), на підставі висновків якого ДПІ у Дніпровському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення № 0008201540/0 від 16 квітня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 22 046,85 грн., у тому числі: основний платіж -20 997,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції -1 049,85 грн.
Позивач оскаржив зазначене повідомлення-рішення в порядку апеляційного узгодження податкового зобов'язання шляхом подання Відповідачу скарги від 13 травня 2010 року.
27 травня 2010 року, Відповідач прийняв рішення № 13780/10/25-014 про продовження строку розгляду первинної скарги, до 11 липня 2010 року. Рішенням від 8 липня 2010 року № 17626/10/25-014 відповідач залишив без змін оскаржуванне податкове повідомлення рішення, та збільшив суму податкового зобов»язання з орендної плати на землю на 14 984,48 грн. і суму штрафних санкцій на 16 940,89 грн., винісши наступні податкові повідомлення-рішення № 0013781540/0 від 12 липня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 31 925,37 грн., у тому числі: основний платіж -14 984,48 грн. та штрафні (фінансові) санкції -16 940,89 грн та № 0008201540/1 від 12 липня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 22 046,85 грн., у тому числі: основний платіж -20 997,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції -1 049,85 грн.
Позивач оскаржив зазначені повідомлення-рішення в порядку апеляційного узгодження податкового зобов'язання до Державної податкової адміністрації в місті Києві.
2 серпня 2010 року, ДПА у м.Києві прийняло рішення № 3930/10/25-214 про продовження строку розгляду скарги, до 18 вересня 2010 року. А 20 вересня 2010 року ДПА у м.Києві прийняло рішення № 5001/10/25-214 про результати розгляду повторної скарги яким збільшило суму податкового забовязання з орендної плати на землю у розмірі 8 483,53 грн. основного платежу та суму штрафних санкцій на 4 241,77 грн., винісши наступні податкові повідомлення-рішення: № 0019891540/0 від 1 жовтня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 12 725,30 грн., у тому числі: основний платіж -8 483,53 грн. та штрафні (фінансові) санкції -4 241,77 грн.; № 0013781540/1 від 1 жовтня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 31 925,37 грн., у тому числі: основний платіж -14 984,48 грн. та штрафні (фінансові) санкції -16 940,89 грн.; № 0008201540/2 від 1 жовтня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 22 046,85 грн., у тому числі: основний платіж -20 997,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції -1 049,85 грн.
Позивач оскаржив повідомлення-рішення в порядку апеляційного узгодження податкового зобов'язання до Податковій адміністрації України.
15 жовтня 2010 року, ДПА України прийняло рішення № 10766/6/25-215 про продовження строку розгляду скарги, до 28 листопада 2010 року. А 26 листопада 2010 року ДПА України прийняло рішення № 12723/6/25-215 про результати розгляду повторної скарги яким залишив податкові повідомлення рішення без змін, а третю скаргу без задоволення винісши наступні податкові повідомлення-рішення: № 0019891540/1 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 12 725,30 грн., у тому числі: основний платіж -8 483,53 грн. та штрафні (фінансові) санкції -4 241,77 грн.; № 0013781540/2 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 31 925,37 грн., у тому числі: основний платіж -14 984,48 грн. та штрафні (фінансові) санкції -16 940,89 грн; № 0008201540/3 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 22 046,85 грн., у тому числі: основний платіж -20 997,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 1 049,85 грн.
Судом встановлено, що за рішенням Київської міської ради від 24.05.2007 року № 723/1384 Структурному осередку Німецько-польсько-українське товариство»в Україні передано земельну ділянку для експлуатації та обслуговування Центру захисту безпритульних дітей у м. Києві «Наші діти»на просп. Павла Тичини, 28-Б, у м. Києві.
Відповідно до п. 4.3 договору оренди земельної ділянки, від 06.12.2007 року між Київською міською радою та позивачем, у випадку, якщо договір не підписаний орендарем в установленому законодавством порядку протягом 5 (п'яти) місяців з моменту набуття чинності рішення Київської міської ради, зазначеного у п. 1.1 цього договору розмір орендної плати, зазначений у п. 4.2 договору, на період, аналогічний терміну прострочення укладання договору оренди землі, встановлюється у п'ятикратному розмірі, але не більше 10% на місяць від нормативної оцінки земельної ділянки.
Позиція відповідача ґрунтується на порушенні позивачем розрахунку орендної плати за 2008 рік в податковому розрахунку від 12.05.08р №45217 в рядку 1.1 не враховано положення п.п. 4.3 п.4 Договору оренди земельної ділянки від 14.12.07р. №66-6-00442, чим занижено розмір орендної плати, на період прострочення укладання договору оренди землі. Термін прострочення -25 днів, чим порушено частину 2 ст.21 Закону України «Про оренду землі»від 06.10.1998р. №161 -ХIV, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 20 997,00 грн.
Судом встановлено, що прострочення укладання Договору оренди відбулось в результаті тривалого виготовлення технічної документації та Договору оренди землевпорядною організацією та органами державної влади, яке не залежало від позивача і на яке позивач не міг вплинути.
Позивач фактично не мав можливості у встановлені терміни підписати Договір оренди, оскільки він ще не був виготовлений з незалежним від нього причин, а саме у зв'язку з затримками у процесі виготовлення технічної документації та Договору оренди органами державної влади.
Відповідно до ч.1 Стаття 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності) якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.
Враховуючи зазначене, позивач виконав всі вимоги покладені на нього законом. Крім того, як вбачається із матеріалів справи, позивач не одноразово звертався до КМДА з проханням прискорення виготовлення Договору оренди та технічної документації.
Таким чином, у відповідності ст. 614 Цивільного кодексу України, у суду відсутні підстави для притягнення позивача до відповідальності у вигляді стягнення з позивача підвищеного розміру орендної плати та штрафних санкцій за період затримки укладення Договору оренди.
Крім того, суд звертає увагу на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі»від 06.10.98 р. № 161-XIV (зі змінами та доповненнями), Законом України «Про плату за землю», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 13, 19 вказаного Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду регулюється ст. 124 Земельного кодексу України, у відповідності до якої передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Згідно ст. 125 Земельного кодексу України - право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Державна реєстрація для договорів оренди є необхідною умовою -тільки після цієї процедури договір оренди набуває законної сили.
З матеріалів справи вбачається, що договір оренди був зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів органу Київської міської ради 14.12.2007 року за № 66-6-00442, таким чином договір оренди вважається укладеним з 14.12.2007 року і відповідно сторони у договорі набули прав та обов'язків передбачених даним договором саме з 14.12.2007 року.
У відповідності до стаття 15 Закону України «Про плату за землю», власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
В судовому засіданні встановлено та не спростовано Відповідачем той факт, що орендну плату та земельний податок Позивачем з 14.12.2007 року сплачувався вчасно та в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не виконав покладений на нього обов'язок щодо доведення перед судом правомірності прийнятого ним рішення.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На розподілі судових витрат, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, в разі задоволення позовних вимог, представник позивача не наполягав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва: № 0019891540/0 від 1 жовтня 2010 року та № 0019891540/1 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 12 725,30 грн., у тому числі: основний платіж -8 483,53 грн. та штрафні (фінансові) санкції -4 241,77 грн.; № 0013781540/0 від 12 липня 2010 року; № 0013781540/1 від 1 жовтня 2010 року та № 0013781540/2 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 31 925,37 грн., у тому числі: основний платіж - 14 984,48 грн. та штрафні (фінансові) санкції -16 940,89 грн.;№ 0008201540/0 від 16 квітня 2010 року; № 0008201540/1 від 12 липня 2010 року; № 0008201540/2 від 1 жовтня 2010 року та № 0008201540/3 від 3 грудня 2010 року про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 22 046,85 грн., у тому числі: основний платіж -20 997,00 грн. та штрафні (фінансові) санкції -1 049,85 грн..
Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -09.03.2011р.