справа № 0670/73/11
категорія 14
18 березня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Мельник К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства "Завод нестандартного устаткування" до Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира про скасування рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій.,-
встановив:
У серпні 2010 року закрите акціонерне товариство "Завод нестандартного устаткування" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира. Просило скасувати рішення відповідача від 20 липня 2010 року за № № 1345, 1346, 1347, 1348 та 1349 про застосування фінансових (штрафних) санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду. В обґрунтування позову посилається на те, що до нього були застосовані фінансові санкції та нараховано пеню за несвоєчасну сплату страхових внесків, а саме: рішеннями № 1345 за період з 20.01.2010 року по 24.04.2010 року у сумі 6326 грн. 73 коп., № 1346 за період з 22.02.2010 року по 21.05.2010 року у сумі 7261 грн. 13 коп., № 1347 за період з 22.03.2010 року по 22.06.2010 року у сумі 7752 грн. 71 коп., № 1348 за період з 20.04.2010 року по 25.06.2010 року у сумі 6566 грн. 27 коп., № 1349 за період з 20.05.2010 року по 25.06.2010 року у сумі 623 грн. 62 коп. Вказав, що вказані рішення були прийняті з порушенням Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відповідачем не було проведено перевірку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Про причини неявки до суду не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що позивачем не було своєчасно сплачено страхові внески до пенсійного фонду, а тому правомірно було прийнято рішення про застосування до нього фінансових санкцій.
Заслухавши пояснення представника відповідача та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що закрите акціонерне товариство "Завод нестандартного устаткування" є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира, ЄДРПОУ 20404900.
З матеріалів справи видно, що позивачем несвоєчасно сплачено страхові внески, чим порушено строки сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України, передбачені вимогами частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У зв'язку з цим, рішеннями Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира від 20 липня 2010 року до закритого акціонерного товариства "Завод нестандартного устаткування" було застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу та нараховано пеню: № 1345 за період з 20.01.2010 року по 24.04.2010 року у сумі 6326 грн. 73 коп., № 1346 за період з 22.02.2010 року по 21.05.2010 року у сумі 7261 грн. 13 коп., № 1347 за період з 22.03.2010 року по 22.06.2010 року у сумі 7752 грн. 71 коп., № 1348 за період з 20.04.2010 року по 25.06.2010 року у сумі 6566 грн. 27 коп., № 1349 за період з 20.05.2010 року по 25.06.2010 року у сумі 623 грн. 62 коп. (а.с.7-11).
Позивач вважає, що відповідачем при винесенні рішень про застосування до нього фінансових санкцій та нарахуванні пені, було порушено вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки не було проведено перевірку.
З твердженнями позивача суд не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон), страхувальниками є роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Як страхувальник, відповідач відповідно до п.6 ч.2 ст.17 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі Закон), зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно із ч. 3 ст. 18 Закону, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до статті 18 Закону, страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Статтею 20 Закону, визначений строк сплати страхових внесків, відповідно до якого страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Сплата страхових внесків у разі одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу) здійснюється в останній робочий день базового звітного періоду.
Остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником страхових внесків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.
Частиною 2 ст. 106 Закону передбачено, що страхові внески не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, передбачені ст. 20 вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 9 ст. 106 Закону, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
На підставі картки особового рахунку страхувальника встановлено, що сплата відповідачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування проводилась несвоєчасно.
Посилання представника позивача на те, що відповідачем порушено вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки не було проведено перевірку є безпідставними, адже відповідно до п. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
З урахуванням всіх обставин по справі суд вважає прийняті УПФУ в Богунському районі м. Житомира рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду правомірними та прийнятими в межах наданих йому повноважень.
На підставі викладеного та керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд,-
постановив:
В задоволенні позовних вимог Закритого акціонерного товариства "Завод нестандартного устаткування" до Управління Пенсійного фонду України в Богунському районі м. Житомира про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа