справа № 2-а-1094/07
категорія 45
01 лютого 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Ракаловича В.М. ,
при секретарі судового засідання - Донських Т.Л.,
за участю представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області до Черняхівської селищної ради про стягнення заподіяної державі шкоди,-
встановив:
Державна екологічна інспекція в Житомирській області звернулась з вказаним позовом, посилаючись на те, що при проведенні 07 червня 2007 року перевірки стану дотримання вимог природоохоронного законодавства на землях запасу Черняхівської селищної ради виявлено забруднення земельної ділянки нафтопродуктами та засмічення побутовими відходами на площі 84 кв. м. В результаті цього відповідачем порушено вимоги Законів України "Про відходи", „Про охорону земель" та нанесено шкоду державі в розмірі 2680,77 грн.
Державна екологічна інспекція в Житомирській області просить стягнути з відповідача 2680,77грн. на відшкодування шкоди, заподіяної державі .
У судовому засіданні представник державної екологічної інспекції в Житомирській області позов підтримав, представник відповідача в останнє судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений у передбаченому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд приходим, до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, при проведенні позивачем 07 червня 2007 року перевірки стану дотримання вимог природоохоронного законодавства на землях запасу Черняхівської селищної ради виявлено забруднення нафтопродуктами та засмічення побутовими відходами земельної ділянки площею 84 кв. м в с.м.т. Черняхів по вулиці |Щорса.
Згідно ст.21 Закону України « Про відходи», органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи: розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Відповідно до вимог ч.1,ст. 35 Закону України „Про охорону земель", власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України.
Відповідач не вжив заходів для запобігання забруднення землі та ліквідації його наслідків.
Згідно ст. 43 Закону України „Про відходи", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до „Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Мінприроди України від 04. 04. 2007 року № 149. сума шкоди, заподіяної державі Черняхівською селищною радою складає 2680,77 грн.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органи на місцях мають право подавати позов про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідач не подав доказів на спростування позовних вимог.
За клопотанням представника відповідача розгляд справи неодноразово відкладався, по справі оголошувалась перерва для подачі ним доказів, які спростовували б позовні вимоги, проте такі докази не були подані. Представник відповідача в судове засідання неодноразово не з'являвся і не повідомляв про причини неявки.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про відходи». Закону України «Про охорону земель», Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавс тва, керуючись ст. ст. 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Черняхівської селищної ради 2680,77 грн. заподіяної державі шкоди.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили в строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення і подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.М. Ракалович