справа № 2а-9318/10/0670
категорія 2.3
28 лютого 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Майстренко Н.М. ,
розглянувши в порядку письмого провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області Д
про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог), в якому просить зобов'язати Овруцьку міжрайонну державну податкову інспекцію Житомирської області виключити із інформаційного фонду Державного реєстру, із електронної реєстрації та із будь-якого іншого інформаційного джерела інформацію щодо нього, визнати за ним право на проживання без ідентифікаційного коду, як би він не складався і не називався, визнати право на реєстрацію і здійснення будь-яких платежів за прізвищем, ім'ям та по-батькові на паперових носіях.
Крім того, просить зобов'язати Овруцьку МДПІ внести до її паспорту відмітку " має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та без електронних документів", завірити її підписом відповідальної особи та гербовою печаткою ДПІ.
Представник позивача направив на адресу суду клопотання, в якому просив справу розглядати у його відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Надіслав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та розглядати справу у його відсутність. За даних обставин, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що у зв'язку з релігійними переконаннями ОСОБА_1 у листопаді 2010 року звернулася до начальника Овруцької МДПІ в Житомирській області з заявою про відмову від присвоєння їй ідентифікаційного коду, вилучення ідентифікаційного номеру та відомостей про неї з державного реєстру Державної податкової інспекції і зробити відповідну відмітку у паспорті про наявність у неї права здійснювати будь-які інші платежі без ідентифікаційного коду.
На вказану заяву Овруцькою МДПІ у Житомирській області листом від 3 листопада 2010 року була надана відповідь, в якій заявнику було роз'яснено порядок здійснення процедури внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без внесення ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи. А саме: відповідно до п.п.1.5, 2.2 Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номеру фізичної особи- платника податків та інших обов'язкових платежів, який було затверджено спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004року № 602/1226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2004року за № 1345/9944 , ОСОБА_1 необхідно звернутися до Овруцької МДПІ , подати заяву ф№2 ( додаток 2 Порядку) та пред'явити наступні документи:
- свідоцтво про народження;
- паспорт громадянина України;
- свідоцтво про шлюб (за наявності);
- свідоцтво про розірвання шлюбу ( за наявності);
- свідоцтво пр зміну імені( за наявності);
- копію документу про присвоєння ідентифікаційного номеру.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. А органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст. 1 Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів" для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Механізм та процедуру внесення відмітки до паспорту, на момент виникнення спірних правовідносин, було визначено Порядком внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номеру фізичної особи- платника податків та інших обов'язкових платежів, який було затверджено спільним наказом Державної податкової адміністрації України та Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2004року №602/1226, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2004року за № 1345/9944.
Порядком внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів передбачено, що особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від ідентифікаційного номера, у разі наявності в неї ідентифікаційного номера, повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено у додатку до вказаного Порядку. Порядком передбачено перелік документів, подання яких є необхідним для отримання відмітки про право здійснювати платежі без ідентифікаційного номеру. Орган державної податкової служби формує особову справу, і у разі відсутності розбіжностей між даними заяви та пред'явленими документами, у термін до 30 календарних днів з дня прийняття заяви надає довідку за формою №3, термін дії якої 30 календарних днів (п.п.3.2, 3.4). У випадку розбіжностей між даними заяви та пред'явленими документами орган державної податкової служби відмовляє в наданні такої довідки із зазначенням причин відмови.
Тільки за умови отримання зазначеної довідки особа може звертатися до органу внутрішніх справ за місцем реєстрації з проханням про внесення відмітки до паспорта (п.4). Відмітка "Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера" вноситься до паспорта громадянина посадовою особою органу внутрішніх справ на підставі вказаної довідки, у свою чергу тільки за умови дотримання вимог, зазначених Порядком, відсутності невідповідностей щодо неповноти і правильності заповнення довідки та відповідності її пред'явленому паспорту. У разі невідповідності посадова особа органу внутрішніх справ повертає паспорт та довідку громадянину.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 5 Закону України "Про державний реєстр фізичних осіб-платників податків та інших обов"язкових платежів", який теж діяв на момент виникнення спірних правовідносин, поняття офіційного повідомлення відповідних державних органів, яке є необхідною умовою вилучення ідентифікаційного номера з Державного реєстру та надання права сплачувати податки та інші обов'язкові платежі за раніше встановленою формою обліку, складається не тільки лише з подання заяви особою, яка відмовляється від ідентифікаційного номеру, а із сукупності дій, що їх потрібно вчинити як у органах державної податкової служби, так і в органах внутрішніх справ.
Отже, для осіб, які реалізують передбачене Законом право на альтернативну форму обліку, передбачений спеціальний порядок офіційного повідомлення органу Державної податкової служби, а саме: подання заяви встановленого зразку та затвердженого переліку документів.
Судом встановлено, що позивач з релігійних переконань відмовився надати до Овруцької МДПІ в Житомирській області ряд необхідних документів, передбачених зазначеним Порядком.
Що стосується вимоги позивача щодо внесення до його паспорту відмітки "має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та без електронних документів", то жодним нормативно-правовим актом не передбачено повноважень органів державної податкової служби робити відмітки у паспорті громадян про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, завіряти її підписом уповноваженої особи та гербовою печаткою підприємства та не передбачено ведення обліку громадян, які відмовляються від ідентифікаційного номера за прізвищем, ім"ям та по-батькові.
З врахуванням наведеного суд приходить до висновку, що відповідач діяв правомірно у відповідності до норм законодавства, що було чинним на момент виникнення правовідносин та в межах повноважень, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст. ст. 158-163, 254 КАС України, суд
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити .
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Н.М. Майстренко