справа № 2а-5443/09/0670
категорія 10.1
09 березня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Романченка Є.Ю. ,
при секретарі - Длугаш О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі до Акціонерне товариство закритого типу "Радомишльський машинобудівний завод" про стягнення 6393,94 грн.,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства закритого типу «Радомишльський машинобудівний завод» у якому, посилаючись на положення Законів України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», просив стягнути з Відповідача заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам підприємства за списками №.№.1, 2 в розмірі 6393,94 грн. за червень - липень 2009 року.
Представник позивача в попередніх судових засіданнях позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи у відсутності представника управління.
Представник відповідача проти заявленого позову заперечив в повному обсязі, мотивуючи тим, що позивачем не надано до суду доказів реально понесених витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Крім того, зазначив, що спірні правовідносини повинні регулюватись Законом України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами те державними цільовими фондами», а тому належним позивачем повинен бути податковий орган.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Акціонерне товариство закритого типу «Радомишльський машинобудівний завод» зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. зобов'язане подавати звітність до органів Пенсійного фонду України, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати до цих органів страхові внески, які також включають фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі положень пунктів 2 та 16 розділу XV «Прикінцеві положсння»3акону № 1058 спірні відносини відповідно до пунктів «б» - «з» частини першої статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано положеннями Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою ПФ від 19 грудня 2003 року № 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (далі Інструкція ПФ №21-1).
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97-ВР) для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону.
Порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням Законом № 1058 чинності з 1 січня 2004 року. Цим Законом визначаються засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зокрема принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, коло платників страхових внесків, їх права і обов'язки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, засади відшкодування витрат ПФ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, тощо.
Так, пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-1V (в редакції, чинній у період, за який стягуються позивачем витрати на виплату та доставку пільгової пенсії працівникам відповідача) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах» роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження такого порядку пенсійного забезпечення особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-ІУ. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок внесення підприємствами та організаціями з коштів, призначених па оплату праці, до ПФ плати, що покриває фактичні витрати ПФ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення»3акону № 1058, встановлено абзацом четвертим підпункту 1 зазначеного пункту (Список № 1) та абзацом другим пункту 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР (Список № 2).
АТЗТ «Радомишльський машинобудівний завод» взято на облік органами ПФ як платника страхових внесків (кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування), відповідно до пунктів 1 та 2 статті 1 Закону № 400/97-ВР він є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, і у встановленому Інструкцією ПФ № 21-1 порядку зобов'язаний здійснювати відшкодування витрат ПФ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Зокрема, відповідач зобов'язаний подавати звітність до органів ПФ, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати до цих органів страхові внески, а також фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що призначені відповідно до Закону № 1788-XII.
Як вбачається з розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що складалися УПФ упродовж спірного періоду (за червень - липень 2009 року) та надсилалися відповідачеві, підприємством не відшкодовано своєчасно фактичні втрати на виплату ї доставку - пільгових пенсій особам, які отримали право виходу на пенсію на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону № 1788-ХІІ призначених за Списком № 1 та Списком № 2 у розмірі 6393,94 гривні. Водночас ним не було вжито заходів до відхилення претензії позивача з вимогою компенсувати витрати ПФ на доставку та виплату пільгових пенсій колишнім працівникам відповідача.
Посилання представника Відповідача, на відсутність у матеріалах справи доказів фактичної сплати колишнім працівникам підприємства пільгових пенсій спростовується наявними в матеріалах справи розрахунками про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, які підтверджують витрати пенсійного органу на виплату і доставку таких пенсій.
Крім того, твердження представника відповідача про те, що спірні правовідносини регулюються Законом України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами те державними цільовими фондами» не приймається судом до уваги з огляду на те, що вказаний Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Фактичні витрати на виплату і доставку пенсій не є податком чи збором (обов'язковим платежем), а тому порядок погашення заборгованості по витратам на виплату і доставку пільгових пенсій здійснюється не на підставі Закону України «Про погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами те державними цільовими фондами», а на підставі наведених вище норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
А тому висновок відповідача, про те, що належним позивачем в даній справі має бути податковий орган, а не Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області суперечить наведеним вище нормам чинного законодавства та не відповідає дійсним обставинам справи.
Необґрунтованими є також і посилання представника Відповідача на те, що в даних правовідносинах відповідачем у справі має бути ТОВ «Малинська промислово-фінансова компанія», згідно до «Мирової угоди», укладеної між Акціонерним товариством закритого типу «Радомишльський машинобудівний завод» і Товариством з обмеженою відповідальністю «Малинська промислово-фінансова компанія» від 21.07.1998р. та «Договором про спільну діяльність» від 29.12.1999р., оскільки саме АТЗТ «Радомишльський машинобудівний завод» стоїть на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області та являється страхувальником та платником страхових внесків, які також включають фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З огляду на викладене вище та, оцінюючи в сукупності наявні у матеріалах справи письмові докази, суд дійшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог, а тому вони підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Радомишльський машинобудівний завод" на користь Управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі 6393,94грн. заборгованості по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Є.Ю. Романченко
Повний текст постанови виготовлено: 14 березня 2011 р.